reklama

Češi díky změnám v tarifech používají mobilní internet více, i Rakousko je ale šestkrát aktivnější

  • Meziročně došlo v Česku ke zlepšení, místo 500 MB už stahujeme v mobilu skoro 1 GB měsíčně.
  • Mírné zvýšení objemu datových balíčků je následek tlaku veřejnosti i médií z letošního jara.
  • Za Evropou stále zaostáváme, průměr je 6 GB měsíčně, zvyšuje ho hlavně neomezený finský trh.
Vysílač - Ilustrační foto. Vysílač - Ilustrační foto. Foto: archiv

Data ukazují, že se situace s mobilními daty zlepšuje. Češi letos prostřednictvím mobilních sítí přenesli průměrně 950 MB dat proti 500 MB z loňského roku. Vyplývá to z údajů zveřejněných společností GlobalData. Relevanci dat pro HN potvrdil i operátor O2, u modrého operátora je meziroční nárůst 94 procent. O2 doplnilo také údaj o tom, že tarifní zákazníci přenesou v průměru 1,4 GB dat, u předplacených karet je to logicky méně.

Téměř dvojnásobná aktivita na mobilním internetu však bledne ve srovnání s evropským průměrem i jižními sousedy.

Evropští zákazníci mobilních operátorů v průměru přenášejí měsíčně 2,4 GB dat. Nejvíce dat v mobilu spotřebují tradičně Finové, měsíčně jde o 13,3 GB na jednu aktivní SIM. Finský výsledek je atypický, jde o dvojnásobek druhého v pořadí – Rakouska. Rakušané v mobilních sítích přenesou měsíčně v průměru 5,7 GB dat. Na třetím místě je Polsko, kde se prosazují neomezené tarify, čtvrté je překvapivě Rusko s 3,5 GB dat na jednu SIM měsíčně.

GlobalData v tiskové zprávě zmiňuje Česko a Slovensko (727 MB dat měsíčně) jako "černé ovce" s drahými daty. Ukrajinu, která vykazuje také nízké objemy přenesených dat, "omlouvá" zaostalá telekomunikační síť. Na území Ukrajiny totiž zatím chybí LTE, sítě 3G začali Ukrajinci budovat teprve před dvěma lety.

GlobalData upozorňuje také na to, že ve Velké Británii nebo Francii kazí celková čísla velké rozšíření strojové komunikace přes mobilní sítě – objem dat přenášených v rámci internetu věcí se pohybuje v nízkých stovkách megabajtů.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama

Babišova vláda má šanci na život. Dojednané hlasy ve sněmovně zatím nemá, ale podpora ČSSD je stále pravděpodobnější

Concorde byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je spíš skeptický

Vláda bez důvěry se nemusí omezovat, může zvyšovat platy i měnit náměstky. Právníci přesto nabádají ke zdrženlivosti

Sloupek Martina Malého: Prodám zachovalou břitvu, téměř nepoužívaná, zn. Occam

Oktany a bajty Luboše Kreče: Česko, země chytrým vozům zaslíbená

reklama