reklama

Na co se zaměřit při výběru technologických dárků. Velká nabídka a často zavádějící marketing mnohdy nákup komplikují

  • Při nákupu elektroniky je dobré koukat nejen na cenu, ale hlavně na kvalitu a funkce.
  • Slevové akce nejsou zárukou výhodné koupě, vybrat pomohou srovnávače cen.
  • U počítačů, televizí i telefonů je vhodné ověřit tvrzení prodejců o výkonu!
jarvis_5a204c73498e34d8c8f37cdd.jpeg Potěší? Že elektronika pod stromečkem potěší, není samozřejmostí. Foto: Shutterstock

Technologické dárky budou hitem i letos. Podle statistik nákupů v akcích spojených s černým pátkem patřily chytré telefony, tablety, chytré hodinky a další elektronika k nejžádanějšímu zboží. I přes dobré úmysly ale část dárků velkou radost neudělá. Při výběru totiž hraje často zásadní roli cena, méně už skutečné možnosti využití, vlastnosti vybraného dárku nebo schopnost obdarovaného novou elektronickou hračku používat. Místo přehledu konkrétních tipů na nejlepší vánoční dárky jsme proto vybrali oblasti, na které je nutné se při výběru zaměřit.

Jak na chytrý telefon

U mobilních telefonů jsou dvě zásadní otázky: jak kvalitní má fotoaparát a kolik vydrží baterie. Výběr telefonu nicméně začíná volbou mezi operačními systémy. iOS od Applu má menší tržní podíl, ale pod stromečkem dělá velkou radost − nejlevnější iPhone SE stojí asi devět tisíc korun, za které nabídne vysoký výkon a solidní fotoaparát, výdrž baterie však není ideální.

U Androidu se dá použitelný telefon koupit asi od čtyř tisíc korun v případě Xiaomi Redmi 4X. Nejlepší poměr ceny a výkonu mají telefony s cenou podobnou iPhonu SE. Mají větší a jemnější obrazovky a například u značky Honor i lepší fotoaparát a více paměti.

S ohledem na fakt, že výrobci levnější modely telefonů s Androidem softwarově neaktualizují, dává smysl podívat se i na dvě novinky v programu Android One, u kterých se o aktualizace systému stará Google: ­Xiaomi Mi A1 a HTC U11 Life.

Na vrcholu nabídky smartphonů je trojice telefonů s nejlepšími fotoaparáty na trhu: Huawei Mate 10 Pro, iPhone X a Samsung Galaxy Note 8. Nejlepší výdrž na baterii z nich má jednoznačně Mate 10.

Jak na tablet

Výběr tabletu je v posledních dvou letech frustrující záležitostí. Kvůli poklesu prodejů zůstala na trhu v podstatě jediná řada tabletů, které mají smysl: iPady od Applu. Je pro ně nejvíce aplikací, fungují spolehlivě a rychle a dostávají aktualizace od výrobce. Nejlevnější iPad ale stojí 11 tisíc korun. Konkurenci s Androidem lze koupit výrazně levněji, ale nelze to úplně doporučit. Levné tablety mají špatné obrazovky, málo paměti a slabý výkon, jsou v podstatě pro zlost.

Základní rada

I letošní černý pátek ukázal, že prodejci manipulují s cenami, aby mohli zobrazit extrémně vysoké slevy. Při nákupu je tak téměř nutné zkontrolovat prodejní cenu na serverech typu Heureka.cz nebo Zboží.cz.

Pokud mají sloužit jen dětem na sledování pohádek, tablety s cenou kolem pěti tisíc jako Yoga Tablet 3 alespoň nabídnou dlouhou výdrž baterie. Za 7500 korun se dá koupit MediaPad M3 od Huaweie s velmi dobrými parametry, asi to nejlepší v poměru ceny a výkonu na straně Androidu.

Jak na chytré hodinky

Výběr chytrých hodinek začíná u telefonu. K iPhonům se nejlépe hodí Apple Watch. Jejich první generace se navíc prodává už za sedm tisíc korun. Vytknout jim přitom lze pouze slabší výdrž baterie. Jeden den provozu by ale měly zvládnout i ty. Nejnovější, třetí generace je samozřejmě nejlepší, mimo jiné se s nimi může i plavat.

Pro telefony s Androidem je výběr větší, vedle hodinek se systémem Android Wear bojují o zákazníky také další výrobci v čele se Samsungem. Aktuální hodinky Gear S3 s otočnou lunetou jsou nejlépe vybavené, ale stojí kolem 10 tisíc korun.

Ještě větší nabídka je v oblasti fitness náramků. Ty základní stojí kolem tisíce korun a umí měřit kroky i tepovou frekvenci, obojí ale pouze orientačně. Špičkové modely pak mohou stát podobně jako chytré hodinky, ale mají také podobné funkce a kvalitní displeje pro zobrazení naměřených hodnot i notifikací z telefonu. Pro děti tedy stačí třeba Xiaomi MiBand, sportovci budou hledat modely od Fitbitu nebo Samsungu.

Jak na televizi

Nejdůležitější parametr televize v současnosti je velikost úhlopříčky, až potom následuje rozlišení a celková kvalita obrazu. Pokud jde o obrazovky nad jeden metr, Full HD televize už nemá smysl kupovat. Ceny jsou podobné, kvalita obrazu je u 4K panelů obecně lepší. Nejlepší obraz nabízejí obrazovky s podporou technologie HDR, u které je ale nejtěžší správně vybrat.

Levné televizory, které mají na obalu nápis HDR, bohužel klamou. Skutečné HDR, tedy větší barevný rozsah a vyšší rozsah jasu, totiž nabízejí až dražší televizory s označením Ultra HD premium. Ty mají panely schopné zobrazit větší množství barev a lepší podsvícení. Nejlepší jsou OLED televize, u nejlevnějších cena klesla na 50 tisíc korun.

Jak na počítač

Výběr počítače je asi nejnáročnější disciplína, hodně záleží na konkrétních požadavcích. I ty nejlevnější počítače prodejci a výrobci propagují jako výkonné a skvělé, ale není to tak. Použitelný počítač musí mít alespoň 4 GB RAM a ideálně procesor řady Core od Intelu nebo Ryzen od AMD. Solidní notebook se dá koupit asi za 16 tisíc, notebook vhodný k nenáročnému hraní za 25 tisíc a stejné peníze stojí i základní herní desktop. Výhodnější ale může být koupě notebooku nebo kancelářského PC a k němu dokoupit na hraní konzoli. Hodně lákavé jsou výkonnější verze PlayStation 4 Pro a Xbox One X, které mají výkon srovnatelný s o 20 tisíc dražšími PC.

Jak na hračky

Elektronické hračky lákají děti i rodiče. Sázkou na jistotu je například nové Lego Boost s doporučenou cenou 4490 korun. Levnější jsou například roboti Ozobot, kteří se programují kreslením barevných kódů fixou na papír. Pro trochu větší děti může být zajímavá stavebnice Voltík, která učí základy elektrotechniky. Odtud je snadné naskočit na hraní s mikropočítači, jako je Raspberry Pi − takové hračky už ale vyžadují ochotné a technicky zdatnější rodiče.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama

"Hříšná daň" z tabáku a alkoholu nestačí, na řadě je maso. Jeho zdanění zabrání klimatickým změnám i zdravotní krizi, tvrdí analýza

Zeman jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše. Kabinet s devíti nováčky požádá o důvěru až po Novém roce

Mládkův náměstek skončil, když poslal Čechy za levnějšími mobilními daty do Polska. Vrátil se jako poradce a dostal odměnu čtvrt milionu

Concorde byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je spíš skeptický

Oděvní firma Blažek chce po státu miliony za nezákonné stíhání kvůli dodávce bot pro policii

reklama