reklama

Google uvolnil novou aplikaci na hlídání mobilních dat, ušetří až 30 procent datového balíčku

  • Aplikace Datally od Googlu umožňuje snížit objem spotřebovaných dat asi o 30 procent.
  • Datally umí snižovat množství přenášených dat i přímo zakázat přístup k internetu mimo wi-fi.
  • Google v rámci své aplikace doporučuje i veřejné bezdrátové sítě v okolí uživatele.
Aplikace pro kontrolu mobilních dat Google Datally Aplikace pro kontrolu mobilních dat Google Datally Foto: Google

Google dnes po neveřejném testování celosvětově zpřístupnil nový nástroj na hlídání spotřeby mobilních dat v chytrých telefonech a tabletech se systémem Android. Aplikace Datally (pro Android 5.0 a novější) má hned několik způsobů, jak omezit datové přenosy v mobilních sítích. Nejzajímavější je možnost zakázat datové přenosy všem aplikacím kromě aktuálně používané. Ke sledování využití dat navíc Datally používá šifrované připojení VPN, které zvyšuje bezpečnost přístupu k internetu.

Datally je nová podoba projektu Triangle, který Google představil v červnu s cílem usnadnit používání mobilního internetu v rozvojových zemích. První zemí, kde Google novou aplikaci testoval, byly Filipíny. Tamní uživatelé po několika měsících používání Datally ušetřili až třicet procent dat.

Nový nástroj od Googlu nepřináší zásadní technické inovace, všechny jeho funkce vycházejí z funkcí samotného operačního systému Android. Rozdíl je ve snadnosti přístupu k šetřícím funkcím i informacím o přenášených datech a jednoduchém nastavení. Vizuálně největší rozdíl představuje "bublina" s informacemi o tom, kolik dat přenáší právě používaná aplikace s možností rychle přenosy dat zastavit.

Aby Google usnadnil používání chytrého telefonu i s omezenými mobilními daty, nabízí vyhledání bezdrátových sítí v okolí. Kromě možnosti navigace k danému místu aplikace obsahuje také možnost hodnocení kvality použité wi-fi. To by mělo pomoci odfiltrovat nekvalitní sítě, kterých je ve městech spousta.

S ohledem na omezené mobilní tarify českých operátorů a extrémně malé objemy dat přenášené měsíčně českými uživateli najde Datally uplatnění i v Česku. Podle údajů společnosti Tefficient na jednu SIM v České republice připadá asi 500 MB přenesených dat. Ve Finsku, kde jsou standardem neomezené tarify, to je 8 GB.

Čeští operátoři mají kvalitní sítě s vysokou přenosovou rychlostí, ale leží ladem. I v Rumusku už tamní zákazníci přenášejí o něco více dat než Češi. V blízkém Polsku, kde jsou také dostupné neomezené datové tarify, uživatelé přenášejí asi čtyřikrát více dat než Češi. 

Ookla speed Aug 2017 vs GBoU FY 2016 tefficient

 

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama

Téma lithium otevřela dezinformační média, na sociálních sítích s ním bodovali Babiš a Okamura. Po volbách utichlo

Chicagská burza zahájila obchodování s termínovanými kontrakty na bitcoin. Během prvních minut se cena vyšplhala nad 16 tisíc dolarů

Kariérní řád půjde oživit jen těžko, učitele by měli hodnotit spíše ředitelé škol, řekl Zemanovi kandidát na ministra školství Plaga

Unikátní volební model Univerzity Karlovy: Prezidentskou volbu vyhraje na 90 procent Zeman, nebo Drahoš

Světový prodej zbraní loni vzrostl. Kvůli mezinárodnímu napětí státy poprvé od roku 2010 přestávají šetřit na obraně

reklama