reklama

Microsoft chce změnit práci s aplikacemi. Přidá do nich záložky jako ve webovém prohlížeči

Čtěte více: Windows | Microsoft | počítač | office
  • Testovací verze Windows 10 přinese funkci Microsoft Sets - propojení aplikací s jinými.
  • V jednom okně bude moci být propojený třeba Word, prohlížeč Edge či PowerPoint.
  • Stejnou funkci chce Microsoft dostat i do chytrých telefonů s iOS a Androidem.
Windows 10 Fall Creators Update na konferenci Build Windows 10 Fall Creators Update na konferenci Build Foto: Microsoft

Microsoft během několika týdnů zpřístupní k testování slibovanou funkci Timeline, která umožňuje přecházet s rozdělanou prací mezi různými počítači a mobilními zařízeními. Jako překvapení si Microsoft připravil ještě větší změnu fungování Windows s předběžným označením Sets (česky Sady).

Cílem aplikačních sad ve Windows 10 je přiblížení práce s aplikacemi tomu, jak uživatelé pracují s webovým prohlížečem. Místo většího počtu oken chce Microsoft různé informace a funkce zpřístupnit v rámci jednoho okna s otevřenými záložkami. Přímo z aplikace Word bude možné otevřít webové stránky či soubory z dalších aplikací sady Microsoft Office (nebo Office 365). Představení nových funkcí na YouTube ukazuje také možnost otevření nedávno používaných aplikací a sdílených souborů.

Vytvořenou sadu aplikací v jednom okně lze následně obnovit i na jiném zařízení, podobně jako webové prohlížeče vyzývají k otevření naposledy otevřených stránek.

Zatímco funkci Timeline, která synchronizuje informace o naposledy používaných souborech či webových stránkách, budou moci brzy testovat všichni členové programu Windows Insider, funkci aplikačních sad zpřístupní Microsoft jen menšímu vzorku uživatelů v rámci kontrolované studie. Z jejích výsledků chce firma zjistit, jak budou uživatelé s novinkou pracovat.

Microsoft zároveň slibuje, že nové funkce, jako jsou Sady, zpřístupní všem uživatelům, až budou připravené, bez čekání na další velkou aktualizaci systému. To je pravděpodobně odpověď na opakované nedodržení předem oznámených termínů nových funkcí v předchozích aktualizacích Windows. Například Timeline měla být součástí podzimní aktualizace z letošního října a v říjnu přidaná funkce Lidé měla být už v jarním updatu.

V první fázi bude nabídka aplikací, které půjde v rámci Sad používat, omezená. I ukázka od Microsoftu ukazuje pouze webové stránky (prohlížeč Edge) a aplikace Office, tady vlastní aplikace Microsoftu. Podporu dalších aplikací budou muset přidat jejich autoři. Pokud se ale nová funkce v praxi osvědčí, mohl by zájem zákazníků firmy k podpoře nové funkce motivovat. Vzhledem k pomalému rozjezdu přesto nelze očekávat, že by se aplikace se záložkami dostaly do počítačů běžných uživatelů dříve než v druhé polovině příštího roku. Novinky a představení partnerů lze nicméně čekat nejspíše v květnu, kdy by se měla konat tradiční vývojářská konference Microsoft Build.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama

"Hříšná daň" z tabáku a alkoholu nestačí, na řadě je maso. Jeho zdanění zabrání klimatickým změnám i zdravotní krizi, tvrdí analýza

Zeman jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše. Kabinet s devíti nováčky požádá o důvěru až po Novém roce

Mládkův náměstek skončil, když poslal Čechy za levnějšími mobilními daty do Polska. Vrátil se jako poradce a dostal odměnu čtvrt milionu

Concorde byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je spíš skeptický

Oděvní firma Blažek chce po státu miliony za nezákonné stíhání kvůli dodávce bot pro policii

reklama