reklama

Samsung vyvinul technologii, která zkrátí čas nabíjení mobilních telefonů na dvanáct minut

Čtěte více: baterie | mobilní technologie | Samsung
  • Nová technologie od Samsungu by mohla zkrátit čas nabíjení chytrých telefonů z hodiny na 12 minut.
  • Výzkumníci Samsungu chtějí staré lithium-iontové technologie nahradit grafenem, který má lepší vodivost a je pevnější.
  • Podle expertů si ale zákazníci na nové baterie ještě chvíli počkají.
Dobíjení telefonu s novou technologií na bázi grafenu zabere podle Samsungu jen 12 minut. Na její uvedení do praxe si ale ještě počkáme. Dobíjení telefonu s novou technologií na bázi grafenu zabere podle Samsungu jen 12 minut. Na její uvedení do praxe si ale ještě počkáme. Foto: Full Capacity

Firma Samsung vyvinula bateriovou technologii, která až pětkrát zkrátí dobu nabíjení. Ta se u klasických lithium-iontových baterií v mobilních telefonech v současnosti pohybuje okolo jedné hodiny. Novinka od jihokorejského koncernu to ale zvládne prý už za dvanáct minut. Nová baterie může být podle firmy použita také pro elektrické vozy. 

To vše je možné díky využití grafenu, který je jednou z forem uhlíku a v přírodě se běžně nevyskytuje. Ten je v celosvětovém elektronickém průmyslu díky své pevnosti, elektrické vodivosti a pružnosti považován za zázračný materiál. Od roku 2004, kdy byl grafen objeven, se o něm mluví jako o ideální alternativě právě k současným litihum-iontovým technologiím. Může být totiž využit k výrobě menších baterií s vyšší kapacitou. 

Podle Financial Times Samsung v pondělí uvedl, že výzkumný tým Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT) úspěšně sjednotil "grafenové kuličky", které mohou zvýšit kapacitu baterie o 45 procent a pětinásobně zvýšit nabíjecí rychlost. Pro tuto technologii si už společnost zažádala o patent v Jižní Koreji a Spojených státech.

Samsung zintenzivnil výzkum technologie baterií po loňském debaklu s chytrým telefonem Galaxy Note 7. Některé přístroje se tehdy samovznítily a podle Samsungu to bylo právě kvůli vadným lithium-iontovým bateriím. Stažení modelu z trhu stálo firmu více než 5 miliard dolarů. 

Technologie využívající grafen je tak v představách Samsungu ideální náhradou starých lithium-iontových baterií, které jsou na trhu od roku 1991 a jejichž technologie se zdá být vyčerpaná.

Uvedení nových baterií do masové výroby a na trh ale ještě chvíli potrvá. "Je to skvělá technologie s velkým potenciálem, ale bude to trvat ještě dlouho, než se budou grafenové baterie masově vyrábět," říká Kim Young-woo z SK Securities. "Zásadní bude, kdo bude schopen tuto technologii zpeněžit jako první."

par
Přeposlat
Diskuse
reklama

Manpower: Česko má kvalifikované zaměstnance, kteří ovšem neumí anglicky. Přesto patří do TOP 10 trhů práce Evropy

České soláry se rozrůstají po celém světě. V Íránu startuje projekt za 300 milionů, další vzniknou v Chile či Austrálii

Česká RSBC kupuje největšího výrobce pistolí ve Slovinsku. Sází na zhoršení bezpečnostní situace v Evropě

CRAB kontrolující nemovitosti státu měl šetřit miliony, namísto toho je spolykal. Evidence jednoho objektu stojí 27 tisíc

Zeman jmenoval novou vládu. Kabinet zvolil vicepremiéry Brabce a Stropnického a Babišovi nařídil odmítnout kvóty pro migranty

reklama