reklama

Uberu unikla data o 57 milionech zákazníků a zaměstnanců, firma hackerům zaplatila výpalné

Čtěte více: Uber | data | hacker
  • Uber se zbavil šéfa bezpečnosti a jeho zástupců kvůli utajenému úniku osobních dat.
  • Hackeři získali údaje o desítkách milionů zákazníků a sedmi milionech řidičů.
  • Za umlčení hackerů firma zaplatila sto tisíc dolarů, napadení neoznámila.
Uber - Ilustrační foto. Uber - Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

Uber má další skandál. Po problémech s nespokojenými řidiči, ztrátě licence v Londýně, obvinění manažerů ze sexuálního obtěžování a dalších prohřešcích došlo na kybernetickou bezpečnost. Podle agentury Bloomberg firma před rokem zatajila obrovský únik dat, během nějž hackeři získali mimo jiné osobní údaje o sedmi milionech řidičů pracujících pro Uber, u více než půl milionu z nich unikla i čísla řidičských průkazů. Čísla kreditních karet nebo rodná čísla se útočníkům do ruky nedostala.

Firma po odhalení útoku tuto skutečnost nezveřejnila a nevarovala zákazníky ani řidiče před potenciálními riziky. Místo toho, na příkaz bezpečnostního šéfa Joea Sullivana a jednoho z jeho zástupců, Uber útok utajil a hackerům zaplatil požadovaných 100 tisíc dolarů za to, že získaná data smažou. Podle firmy ke zveřejnění dat skutečně nedošlo, identitu útočníků ale nadále tají. S viníky nyní Uber pod vedením nového generálního ředitele Dary Khosrowshahiho ukončil spolupráci.

Rozhodnutí Uberu ututlat prolomení své bezpečnosti přišlo v okamžiku, kdy firma čelila vyšetřování kvůli nakládání s daty svých zákazníků. Na doposud úspěšně tajený hack přišla speciální vyšetřovací komise, kterou sestavila dozorčí rada Uberu po výměně generálního ředitele Uberu.

Útočníci přístup k citlivým datům získali díky přístupu k soukromému serveru GitHub, který slouží ke sledování změn ve vyvíjeném softwaru. Pravděpodobně používali stejné přihlašovací údaje k tomuto sytému i k firemním produkčním serverům. Hackeři pak s použitím získaných přihlašovacích dat mohli stáhnout soubory s databází údajů o řidičích i provedených jízdách, které byly uložené v cloudové službě Amazon AWS.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama

Téma lithium otevřela dezinformační média, na sociálních sítích s ním bodovali Babiš a Okamura. Po volbách utichlo

Chicagská burza zahájila obchodování s termínovanými kontrakty na bitcoin. Během prvních minut se cena vyšplhala nad 16 tisíc dolarů

Kariérní řád půjde oživit jen těžko, učitele by měli hodnotit spíše ředitelé škol, řekl Zemanovi kandidát na ministra školství Plaga

Unikátní volební model Univerzity Karlovy: Prezidentskou volbu vyhraje na 90 procent Zeman, nebo Drahoš

Světový prodej zbraní loni vzrostl. Kvůli mezinárodnímu napětí státy poprvé od roku 2010 přestávají šetřit na obraně

reklama