reklama

Epson oživuje sílu domácích projektorů, model TW5650 má výborný kontrast a rychlou odezvu

Čtěte více: Epson | video | HN Tech testy
  • Full HD projektory jsou na vrcholu, Epson TW5650 má výborný obraz s překvapivě dobrým kontrastem.
  • Obraz s maximální úhlopříčkou osm metrů udělá z pokoje domácí kino, a to i bezdrátově či ve 3D.
  • Díky softwarovým úpravám vypadají filmy plynuleji, vlastní „rychlý“ režim mají i videohry.
Projektor Epson TW5650 je ideální do domácího prostředí Projektor Epson TW5650 je ideální do domácího prostředí Foto: Epson

Epson si letos na veletrhu IFA nečekaně vyskakoval. Na svém stánku měl poličku se čtveřicí přístrojů – proti svému projektoru s technologií 3LCD postavil trojici největších konkurentů a porovnával jejich obraz. Výsledek byl očividný, Epson konkurenci v přímém srovnání deklasoval.

Podezření, že Epson špatně nastavil konkurenční modely, není na místě. Konkurence se neohradila a i domácí zkušenost při testování projektoru TW5650 ukazuje, že 3LCD v podání Epsonu má něco do sebe. Rozdíl v kvalitě obrazu totiž poznalo i osmileté dítě. „Ti mozkomorové vypadají nějak jinak, je na ně líp vidět,“ komentoval syn sledování Harryho Pottera. Musel jsem souhlasit. A co teprve když jsem k projektoru připojil Xbox One X…

Projektor Epson TW5650 je ideální do domácího prostředí

Jednoduchý funkční design

Epson TW5650 se neobjevil z čistého nebe. Jde o nástupce modelu 5350, který jsme testovali v květnu. Už ten u nás uspěl, ale k designu jsem měl výhradu. Kolem objektivu měl výrazný zlatý proužek. Novinka má podobné rysy, ale v drobnostech se liší. Kolem objektivu je větší kaplička a zlatý proužek je mnohem užší, téměř neviditelný. Zůstalo bílé tělo i rozmístění výduchu větráku, konektorů včetně dvou HDMI vstupů a také praktické ovládání.

Projektor Epson TW5650 je ideální do domácího prostředí

Samotný objektiv se neschovává pod plastovou zátkou, která pak visí na tkaničce. Místo toho se krytka odsouvá do těla projektoru. Nadstandardní jsou také možnosti nastavení při instalaci. I relativně levný projektor má kromě korekce lichoběžníkového zkreslení obrazu možnost posunout objektiv o 15 stupňů, takže nemusí být přímo v ose výsledného obrazu. Díky tomu se lépe hledá místo pro umístění projektoru. Ve srovnání s dražšími projektory je ale nastavení pozice objektivu čistě ruční záležitostí. Manuálně se ovládá také ostření a funkce zoomu.

V balení je vedle samotného přístroje také povedené dálkové ovládání, spousta ovládacích prvků je ale přímo na projektoru, což je rozhodně klad. Jen při instalaci na strop je to zbytečný luxus.

Kontrast, pohyb a reakce v nadprůměru

Projektor využívá technologii označovanou jako 3LCD a použitá lampa má vyšší světelný výkon než model 5350 – 2500 lumenů proti 2200. Není to zásadní rozdíl, ale viditelný je. Zejména v nezatemněné místnosti je každé zvýšení jasu obrazu znát. Epsonu se ale podařilo něco kontraintuitivního – i přes vyšší jas má projektor lepší kontrast a hlavně podání černé.

Výrobcem udávaný kontrastní poměr je téměř dvojnásobný. Týká se samozřejmě pouze dynamického režimu, který má smysl použít maximálně ke zobrazení prezentací. Rozdíl je ale znát i v kinorežimu a herním režimu. Vedle výborného kontrastu se Epson může pochlubit i skvělým podáním barev. Ve filmovém režimu snese srovnání i se zkalibrovanou plazmovou televizí.

Obraz samozřejmě nemá takovou kvalitu, hlavně kontrast a sytost barev, jaké nabízejí OLED televize, ale LCD obrazovkám se vyrovná, jen s drobným rozdílem. Za cca 25 tisíc korun si můžete dopřát maximálně 55“ televizi, ale projektor zvládne obraz šestkrát větší. A stačí mu na to projekční vzdálenost asi čtyři metry, tedy prostor dostupný i v panelákových obývacích pokojích.

Projektor Epson TW5650 je ideální do domácího prostředí

Epson pro vylepšení obrazu přidává funkci vyhlazení pohybu dopočítáváním obrázků mezi jednotlivými snímky reprodukovaného záznamu. Stejnou funkci mají i televize a dlouhodobá zkušenost s těmito softwarovými úpravami radí zdrženlivost. Nejnižší nastavení může dojem z obrazu zlepšit, ty vyšší už působí spíše nepříjemným dojmem.

Herní režim pak všechny úpravy obrazu vypíná, aby docílil co nejmenšího zpoždění, input lagu. Ten se pohybuje pod hranicí 30 milisekund, což je velmi dobrý výsledek. Prodlení mezi stisky tlačítek na ovladači a jejich projevem na plátně při hraní většina lidí ani nezaznamená. A hrát, byť ve Full HD, v podstatě v nadživotní velikosti se špičkovou grafikou z Xboxu One X je skvělý zážitek.

Trochu zbytečné funkce navíc

Proti předchozímu modelu Epson také vylepšil zvukovou stránku. Integrovaný reproduktor má stále jen monofonní zvuk, ale je hlasitější a zvuk je čitelnější. Pravé domácí kino i nadále vytvoříte jen s pomocí externích reprosoustav, ale například na promítání pohádek dětem integrované řešení stačí, o použití v konferenčních místnostech nemluvě.

Ke zlepšení došlo i u bezdrátové funkce – Epson nyní podporuje Miracast. Tato technologie usnadňuje sdílení obrazu z telefonů nebo počítačů, pro plnohodnotné promítání filmů nebo hraní to ale stále není. Přitom by stačilo integrovat Chromecast… Na druhou stranu Chromecast je snadné zapojit do jednoho ze dvou HDMI portů a kousek vedle je i USB konektor potřebný pro napájení, takže je to ve výsledku jedno.

Ještě lepší ovšem bude, až na přijatelnou úroveň spadnou 4K projektory. K tomu by mělo dojít příští rok, BenQ už chystá 4K HDR projektor za nějakých 40 tisíc korun. To je polovina nejlevnějšího letošního 4K modelu, který si k Ultra HD rozlišení pomáhá posuvem optiky.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama

Manpower: Česko má kvalifikované zaměstnance, kteří ovšem neumí anglicky. Přesto patří do TOP 10 trhů práce Evropy

České soláry se rozrůstají po celém světě. V Íránu startuje projekt za 300 milionů, další vzniknou v Chile či Austrálii

Česká RSBC kupuje největšího výrobce pistolí ve Slovinsku. Sází na zhoršení bezpečnostní situace v Evropě

CRAB kontrolující nemovitosti státu měl šetřit miliony, namísto toho je spolykal. Evidence jednoho objektu stojí 27 tisíc

Zeman jmenoval novou vládu. Kabinet zvolil vicepremiéry Brabce a Stropnického a Babišovi nařídil odmítnout kvóty pro migranty

reklama