reklama

Přichází Firefox Quantum, je dvakrát rychlejší než před půl rokem, šetří paměť a je hezčí

Čtěte více: Mozilla | Firefox | prohlížeč
  • Nový Firefox napravuje zhoršenou pověst prohlížeče, který začal trpět únavou materiálu.
  • Quantum je rychlé, elegantní a má nové funkce, zachovalo si ale velkou nabídku doplňků.
  • Podobně jako Microsoft Edge umí Firefox lépe zacházet se snímky obrazovky a jejich sdílením.
Firefox Quantum Firefox Quantum Foto: Mozilla Foundation

„Stvořen pro lidi, ne pro peníze.“ Heslo prohlížeče Firefox, který vznikl v neziskové organizaci Mozilla Foundation zůstává i po patnácti letech věrný svým kořenům. Dříve měl pomoci ke svržení Internet Exploreru jako nejpoužívanějšího prohlížeče, nyní chce potrápit dominantní Chrome od Googlu.

Nová verze Firefoxu s označením Quantum má být pocitově rychlejší než Chrome i Microsoft Edge a ušetřit má až třicet procent operační paměti ve srovnání s konkurencí. Kromě toho vývojáři zapracovali také na designu, který je líbivý a moderní, navíc podporuje volitelná témata včetně stále populárnějšího tmavého vzhledu.

Firefox Quantum

Jako hlavní novou funkci pak přináší funkci Screenshots – snadného pořizování a sdílení snímků webových stránek, nejen jejich viditelné části, popřípadě libovolného výřezu. Pořízený snímek pak prohlížeč umožní uložit lokálně nebo nahrát na servery Mozilly. V původním nastavení zůstane screenshot uložený 14 dní, nastavit lze ale čas od deseti minut po měsíc, popřípadě natrvalo. Všechny uložené snímky jsou pak dostupné na adrese screenshots.firefox.com/shots.

Firefox Quantum

Mozilla Foundation přidala i další drobnosti, jako možnost přidat do prostoru vpravo od adresní řádky často používané funkce, což je ideální pro uživatele, kteří se nechtějí učit klávesové zkratky. Paradoxně na toto místo nelze dát tlačítko pro pořízení screenshotu, to lze přidat přímo na konec adresního řádku, postup ale není intuitivní. Pořizování snímku stránky se aktivuje kliknutím na tři tečky na konci adresního řádku a následně kliknutím pravého tlačítka na položku Pořídit snímek stránky.

Podle našeho několikahodinového testování se tvrzení Mozilla Foundation ohledně výkonu a nároků na paměť potvrzují. Firefox působí svižnějším dojmem při načítání stránek, zejména na stránkách s velkým množstvím obsahu, zejména obrázků a přepínání mezi větším množstvím otevřených stránek. Rozdíly jsou výraznější na méně výkonném notebooku s 8 GB RAM než na desktopu se 16 GB operační paměti, ale to je logické.

Za změnami stojí nový vnitřní systém vykreslování stránek, který rozděluje práci prohlížeče do čtyř různých procesů, které optimálně využívají dostupný výkon a paměť počítače (podrobnosti v angličtině).

Mozilla se chlubí také zrychleným načítáním stránek ve spojení s ochranou proti sledování pohybu uživatele po webu. Tato vlastnost je ale v základním nastavení vypnutá, respektive funguje pouze při zapnutí soukromého režimu prohlížení.

Vedle stolní verze Mozilla Foundation vydala také novou verzi prohlížeče pro Android a čeká se i zveřejnění prohlížeče Mozilla Quantum pro iOS. Dostupnost mobilní verze je přitom důležitá pro pohodlí uživatele – synchronizace údajů o historii prohlížení umožňuje snadno přecházet mezi různými zařízeními.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama

Na Václavském náměstí vystoupili i prezidentští kandidáti. Horáčkovi to nebylo umožněno, Hilšer mu nabídl část svého času

Tisíce lidí si připomínají události 17. listopadu. Babiš s Okamurou sklidili kritiku

V Mladé Boleslavi začne Škoda Auto vyrábět elektromobily. První vozy vstoupí na trh od roku 2020

Tesla představila elektrokamion a modernizovaný vůz Roadster. Někteří analytici firmu kritizují, že vyrábí "drahé hračky" a nedbá na zisk

Výročí 17. listopadu je poslední svátek, který lidé v Česku ještě opravdu slaví, říká historik Jiří Padevět

reklama