reklama

Už platíme telefonem s Android Pay. Nová služba Googlu a tří českých bank nám udělala radost

Čtěte více: Android | platba mobilem | mobil
  • Po pěti letech od prvních pokusů nabízí Google v Česku bezpečné placení mobilem v obchodech.
  • S Android Pay obchodníci nevidí číslo karty, není uložené ani v mobilním telefonu.
  • Důležité je mít telefon s NFC čipem a tu správnou banku, jejichž počet poroste.
Android Pay Android Pay Foto: Google

Ještě než Google oznámil spuštění služby Android Pay v Česku, se nám povedlo službu vyzkoušet. A nebyli jsme první. Díky předběžným informacím o spuštění nové služby už v devět hodin registrovala banka desítky až stovky aktivovaných karet.

Google v Česku spustil Android Pay, která umožňuje platit mobilem. Novou službu svým ­klientům nabízí zatím trojice bank

Registrace karty je přímočará. Pokud už máte platební kartu uloženou u svého účtu u Googlu, pro nákup aplikací nebo placení Hudby Google, stačí zadat třímístný bezpečnostní kód a poté aktivovat kartu pro platby mobilem. Většinou to jde přes SMS, což je rychlé, automatické a snadné.

Pokud ale používáte jiné telefonní číslo, než má Moneta spojené s vaším účtem, musíte ověřit kartu zavoláním na standardně zpoplatněnou linku. Náš hovor trval 17 minut a 52 sekund kvůli čekání na volného operátora. Moneta by měla zkvalitnit reprodukovanou hudbu, ale operátorky byly ještě svěží a příjemné.

V případě mBank by to mělo být ještě jednodušší díky integraci Android Pay a mobilní aplikaci mBank.

Aplikace po aktivaci karty jen připomněla zabezpečení, které už mám nastavené, a nabídla krátký návod, jak platit. Je to jednoduché, stačí telefon probudit a přiložit k terminálu stejně jako platební kartu – to platí u částek do 500 korun. Stejně jako u platební karty pak aplikace Android Pay vyžaduje ověření platby nad 500 korun. V tomto případě nelze doporučit nic jiného než ověření s pomocí čtečky otisků prstů, zadávání PIN nebo gesta na obrazovce telefonu je zbytečně pomalé a potenciálně méně bezpečné, pokud máte PIN 1234 jako moje děti na svých tabletech.

A to je v podstatě vše. Placení funguje, aplikace ukazuje historii nákupů a nabízí také možnost získávat reklamní nabídky se slevami – to už je jenom na konkrétním uživateli. Ono to ale fungovalo už před pěti lety, kdy jsme platili rohlík v Delvitě pomocí služby Google Wallet a telefonu Galaxy Nexus s americkou SIM.

Spuštění Android Pay v Česku navíc proběhlo ve stejný okamžik, kdy Google spustil partnerství s Warner Bros. a filmem Justice League, a tak po platbě přiběhne na obrazovku některý ze superhrdinů.

Platba v Android Pay

Z pohledu bezpečnosti je ještě zajímavé to, že číslo platební karty není uložené v telefonu a nevidí ho ani obchodník, ten má k dispozici jen virtuální číslo vytvořené Googlem.

Co se týká technického vybavení, nutný je telefon s Androidem 4.4 a čtečkou otisků prstů a NFC čipem. Nejlevnější takový mobil se dá koupit asi za 4 tisíce korun – ale Nokia 3 je výjimka ve své cenové kategorii, jinak je nutné si trochu připlatit.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama

Na Václavském náměstí vystoupili i prezidentští kandidáti. Horáčkovi to nebylo umožněno, Hilšer mu nabídl část svého času

Tisíce lidí si připomínají události 17. listopadu. Babiš s Okamurou sklidili kritiku

V Mladé Boleslavi začne Škoda Auto vyrábět elektromobily. První vozy vstoupí na trh od roku 2020

Tesla představila elektrokamion a modernizovaný vůz Roadster. Někteří analytici firmu kritizují, že vyrábí "drahé hračky" a nedbá na zisk

Výročí 17. listopadu je poslední svátek, který lidé v Česku ještě opravdu slaví, říká historik Jiří Padevět

reklama