reklama

5 her, které by si měli vyzkoušet majitelé Xboxu One X. Sílu novinky od Microsoftu ukazují nové i deset let staré tituly

Čtěte více: videohra | Xbox One X | ultraHD
  • Microsoft vytvořil nejlepší konzoli na trhu a nejlepší herní zařízení v poměru ceny a výkonu.
  • Výpočetní sílu Xboxu a dopad nových technologií ukazují nové hry i deset let staré tituly.
  • I naprosté skeptiky přesvědčí Hmyz, jednoduché demo, které ukazuje vliv 4K a HDR.
Gears of War 4 Gears of War 4 Foto: Microsoft, The Coalition

Máme za sebou první týden s novou konzolí od Microsoftu. Xbox One X vyvolává kontroverzí reakce, ale řeč čísel je jasná: Xbox One X je výkonné zařízení, které za sebou nechává PlayStation 4 Pro i většinu herních počítačů. To vše při ceně, která není lidová, ale přitom se příliš neliší od úvodní ceny Xboxu One nebo PlayStation 4 před čtyřmi lety.

Největší diskuse se vedou o tom, nakolik má smysl pořídit Xbox One X ke starší televizi. Srovnání kvality obrazu ukazuje, že to smysl má, pokud chcete více detailů a plynulejší běh všech přibližně 1800 her dostupných pro Xbox One. Správná otázka ale je, nakolik je Xbox One X argument pro pořízení nové televize. A odpověď je zřejmá: pokud si ji můžete dovolit, stojí to za to. A ukazují to desítky her pečlivě upravených pro Xbox One X i ty, které zatím žádnou aktualizaci s vylepšením grafiky nedostaly.

Více než čtyřnásobný výkon proti obyčejnému Xboxu One dává možnost vyniknout hrám, které pracují s takzvaným dynamickým škálováním nebo neomezují maximální snímkovou frekvenci. Možná to zní trochu moc technicky, ale v praxi je to prosté. Například Zaklínač 3 bez jakéhokoliv zásahu svých tvůrců běží na Xboxu One X v 60 snímcích za sekundu proti přibližně 25 snímkům za sekundu na původní konzoli. A k tomu se ještě dvakrát rychleji načítá.

Po vyzkoušení většiny her přímo upravených pro Xbox One X jsme vybrali ty, které si zaslouží největší pozornost.

Forza Motorsport 7

Závodní Forza patří k nejúspěšnějším herním počinům Microsoftu, firmě přinesla tržby přes miliardu dolarů a některou z her série si zahrálo více než 14 milionů lidí. Nový díl vyšel měsíc před zahájením prodeje Xboxu One X, ale od počátku hra vznikala právě s ohledem na výkonnější hardware. Závody v sedmi stovkách aut si hráči užívají v plném 4K rozlišení v 60 snímcích za sekundu a s podporou technologie HDR. Rozdíl v grafickém zpracování je snadno znát, zejména při hraní z kokpitu vozů, kde vyniknou i ty nejmenší detaily.

Forza 7 Pit Crew

Na Xboxu One X mizí také největší výtka k Forze Motorsport 7 – dlouhé nahrávání jednotlivých závodů. Microsoft navíc tento týden spustil dlouho očekávaný aukční dům, v němž lze kupovat nebo prodávat auta získaná v průběhu hraní, i nové režimy on-line hraní a další vylepšení. Osobně se ale ještě více těším na to, až aktualizaci s podporou Xboxu One X dostane rok stará Forza Horizon 3 – zábavné ježdění v otevřeném světě v Austrálii s možností projet se i na tratích z Hot Wheels v životní velikosti ve vyšším rozlišení a možná i s vyšší snímkovou frekvencí bude pecka. Bohužel aktualizace přijde až v lednu.

Assassin’s Creed Origins

Hašašínská herní série se letos dočkala zásadní proměny. Nejenže se děj hry přesunul hluboko do minulosti až do ptolemaiovského Egypta, změnil se i herní systém. Z akční hry s důrazem na skrytý postup a plížení se stala plnohodnotná hra na hrdiny s vylepšováním postavy a spoustou vedlejších úkolů. AC Origins je navíc takovou vlajkovou lodí Xboxu One X, byť hru vytvořil Ubisoft, nikoliv Microsoft.

jarvis_59f9e0e6498e34d8190f707b.jpeg

Hra ve 4K rozlišení s podporou HDR vypadá naprosto fantastiky. Na obyčejném Xboxu například není dobře vidět tetování na ruce hlavního hrdiny, na Xboxu One X můžete pomalu zkoumat jednotlivé póry v kůži. Měření serveru Digital Foundry ukázalo, že na Xboxu One X běží Assassin’s Creed v o 55 až 60 procent vyšším rozlišení než na PlayStation 4 Pro. Hlavně jsou ale počátky hašašínů skvělá hra sama o sobě.

Vylepšení pro Xbox One X se mimochodem dočkal i úplně první díl Assassin’s Creed starý deset let. Na Xboxu One běží v režimu zpětné kompatibility, a zvládá to ve 4K rozlišení. Ovládání i poněkud prázdný herní svět jsou poplatné době vzniku legendární série, samotný obraz, a nakonec i herní koncept, ale v restaurované podobě stojí za vyzkoušení také.

Gears of War 4

Série Gears of War prosadila v herním světe systém stříleček z pohledu třetí osoby se schováváním se za překážkami. Stejný princip využívá v přestřelkách například i Uncharted. Nejnovější díl série vyšel před rokem a nyní dostal aktualizaci, která přidává podporu 4K rozlišení a HDR technologie. Za pozornost stojí také možnost zapnout HDR pouze na jedné polovině obrazovky, takže je jasně zřetelné, co vysoký dynamický rozsah a větší barevný prostor hráčům přináší.

Gears of War 4

Gears of War hráčům nabízí také možnost volby: příběhovou část lze hrát buď ve 4K se 30 snímky za sekundu, nebo ve FullHD, ale s dvojnásobnou snímkovou frekvencí, díky které se dá například přesněji mířit. A aby toho nebylo málo, i Gears of War mají pro Xbox One X možnost zahrát si starší titul s modernější grafikou – Gears of War 3 ve 4K rozlišení vypadají mnohem lépe, než jak si hru z roku 2011 pamatuji.

Star Wars Battlefront II

Hvězdné války a nejvýkonnější konzole na světě k sobě pasují. Nový Battlefront jsme si mohli vyzkoušet díky službě EA Access, která nabízí desetihodinovou zkušební verzi. A rozhodně stojí za to, i přes výhrady k drsným mikrotransakcím v multiplayeru. 4K rozlišení, HDR a plnohodnotný příběhový režim jsou dostatečné důvody hru alespoň zkusit, zvláště, když je předplatné EA Access tak levné.

Graficky se Battlefront 2 vyrovná počítači, který stojí alespoň 3x tolik. To je ostatně smysl celé nové konzole od Microsoftu.

Zaklínač 3

To nejlepší nakonec, dalo by se říci. Zaklínač není nová hra, ale stále je to jedna z nejlepších her vůbec. A na Xboxu One X působí trochu jako zjevení. To proto, že bez aktualizace dokáže fungovat v 60 snímcích za sekundu ve FullHD rozlišení. To je obrovský rozdíl proti vzhledu hry na standardním Xboxu.

Herní tip: Zaklínač 3 Divoký hon si nesmíte nechat ujít
Herni_tip_Zaklinac_3_Divoky_hon_si_nesmite_nechat_ujit

To opravdu zajímavé ale teprve přijde, snad ještě letos. Tvůrci hry slibují 4K rozlišení, podporu HDR, vylepšené textury, stíny… prostě grafiku jako na špičkovém PC. Na to se vyplatí počkat.

Berušky (Insects)

Jako bonus Microsoft zveřejnil nástroj, který vytvořil pro herní vývojáře, aby jim vysvětlil, co může do her přinést kombinace technologií 4K a HDR. Na obrazovce se toho vlastně moc neděje, létají tam berušky, vítr fouká chmýří z pampelišek, ale u toho všeho můžete přepínat mezi FullHD a 4K rozlišením a zapínat a vypínat HDR i prostorové audio včetně možnosti zobrazení části obrazovky s efekty a bez nich. Zejména u HDR jde o ideální nástroj na zkoumání kvality dynamiky obrazu.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama

Na Václavském náměstí vystoupili i prezidentští kandidáti. Horáčkovi to nebylo umožněno, Hilšer mu nabídl část svého času

Tisíce lidí si připomínají události 17. listopadu. Babiš s Okamurou sklidili kritiku

V Mladé Boleslavi začne Škoda Auto vyrábět elektromobily. První vozy vstoupí na trh od roku 2020

Tesla představila elektrokamion a modernizovaný vůz Roadster. Někteří analytici firmu kritizují, že vyrábí "drahé hračky" a nedbá na zisk

Výročí 17. listopadu je poslední svátek, který lidé v Česku ještě opravdu slaví, říká historik Jiří Padevět

reklama