reklama

Další kulišárny operátorů s LTE: Neomezený internet s rychlostí hlemýždě a rychlý s koulí u nohy

Názory
  • Mobilní operátoři koketují s různými formami přístupu k internetu „bez omezení“.
  • Po datových limitech a vyjmutí určitých aplikací zkouší T-Mobile snížení rychlosti.
  • Neomezené rychlé LTE v ČR přitom existuje, jen je přišroubované k fasádě.
LTE může být stejně rychlé jako xDSL, ale operátoři své rychlé sítě sami brzdí. – Ilustrační foto LTE může být stejně rychlé jako xDSL, ale operátoři své rychlé sítě sami brzdí. – Ilustrační foto Foto: Otakar Schön

Datové jaro nepřišlo. Možná malá datová obleva. Operátoři zvýšili pod tlakem veřejnosti i politiků objem nabízených mobilních dat, ale neomezená data jsou stále daleko, i když to na chvíli vypadalo nadějně. T-Mobile v rámci vánoční nabídky slibuje možnost používat internet v mobilu neomezeně jeden den v týdnu a standardně za 99 korun na den.

K nadšení z nabídky, která se neomezuje na vybrané aplikace, ale není důvod. Děda Mráz je totiž pěkně vypráskaný. Neomezený internet den po dni na měsíc vyjde na tři tisíce korun. Od února 2018 dokonce podraží o polovinu. Když se ale podíváte na polský T-Mobile, můžete si pořídit neomezený mobilní internet na měsíc – a teď se podržte– za 450 korun, když trefíte na nevýhodný kurz. A i tak je desetkrát levnější, než bude standardní cena "neomezeného" internetu od české pobočky.

A to není všechno – placení den po dni je samozřejmě nevýhodné. T-Mobile měsíční tarif s neomezenými daty nemá. To nejhorší ale skrývá až oficiální ceník. T-Mobile se tím logicky nechlubí, ale "neomezený" internet na den je pomalý. Firma rychlost stahování omezuje na 3 Mbps. To je směšná hodnota dobrá maximálně na sociální sítě, e-maily a web, ne na neomezené použití. Ale dá se to říct i jinak – za 3000 korun na měsíc dostanete připojení s rychlostí 3 Mbps. A od února za něj zaplatíte 4500 korun.

T-Mobile přitom investuje do posilování sítě, na místech, kde byl před pár týdny nebo měsíci ještě EDGE, nyní svítí LTE Advanced s reálnou rychlostí přes 60 Mbps. Na sociálních sítích pak T-Mobile omezení rychlosti obhajuje "obavami ze zneužití" a tím, že rychlost stačí i na sledování mobilní TV.

Ani tady to ale moc nesedí. T-Mobile totiž nabízí "neomezené" LTE s vyšší rychlostí – jenže pouze pro zařízení přimontované na fasádě domu. Neomezené LTE s rychlostí až 100 Mbps jako "pevný internet pro domácnost" přitom stojí 600 korun. Podobnou službu má i Vodafone. Neomezené datové přenosy s maximální rychlostí 30 Mbps nabízí za 599 korun, ale také pouze pro zařízení, které se nehýbe. A kdybyste chtěli modem přenášet, dostanete místo neomezených dat jen 40 GB na měsíc a rychlost klesne na 8 Mbps.  O2 na tom není o moc lépe. LTE nabízí také jako náhradu pevného připojení za úplně jiné ceny, než jaké dává do mobilů, jen o něm tolik nemluví, protože tlačí xDSL.

Celá česká oligopolní trojice má k tomuto chování jediný důvod: konkurenci. Zatímco u pevného internetu je díky malým poskytovatelům internetu přes wi-fi i optické sítě běžné mít neomezená data a vysoké rychlosti za pět šest stovek, v mobilech reálná konkurence není. A cena mobilních dat tak může být taková, jaká je.

Tak si užijte jeden den v týdnu "neomezeného" internetu zdarma jako dárek dědy Mráze. Teoreticky přes něj stáhnete za den 30 GB dat. Pomalu, ale jistě.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama

Na Václavském náměstí vystoupili i prezidentští kandidáti. Horáčkovi to nebylo umožněno, Hilšer mu nabídl část svého času

Tisíce lidí si připomínají události 17. listopadu. Babiš s Okamurou sklidili kritiku

V Mladé Boleslavi začne Škoda Auto vyrábět elektromobily. První vozy vstoupí na trh od roku 2020

Tesla představila elektrokamion a modernizovaný vůz Roadster. Někteří analytici firmu kritizují, že vyrábí "drahé hračky" a nedbá na zisk

Výročí 17. listopadu je poslední svátek, který lidé v Česku ještě opravdu slaví, říká historik Jiří Padevět

reklama