reklama

Telefony jsou dražší a dražší. Nejrychleji rostou ceny ve střední a východní Evropě

Čtěte více: smartphone | Android | iOS
  • Ceny telefonů rostou nejen díky iPhonům a Galaxy, zdražují i „levnější výrobci.
  • Trend snižování cen vyvrcholil v roce 2013, loni se zvrátil a nastal růst cen.
  • I přes vyšší ceny GfK očekává mírné meziroční zvýšení prodejů mobilů.
Galaxy Note 8: Novinka od Samsungu přijde na trh v polovině září. Cena tohoto prémiového modelu je 26 999 korun. Galaxy Note 8: Novinka od Samsungu přijde na trh v polovině září. Cena tohoto prémiového modelu je 26 999 korun. Foto: Samsung

Galaxy Note 8 a iPhone X se tváří, že třicet tisíc korun za telefon je normální cena. Příplatek za nejlepší telefony na trhu přitom zákazníky neodradil, spíše naopak. Exkluzivní telefony se prodávají stále výborně. A trend zvyšování cen je očividný i v nižších cenových relacích. Jediný, kdo výrazně letos snížil cenu nového telefonu, je Sony u novinky Xperia XZ1, která by za vyšší částku neměla co nabídnout.

Zvyšování cen se výrazně podepisuje na zdraví celého mobilního trhu. Podle dat společnosti GfK letos vzroste obrat výrobců chytrých telefonů o celých 10 procent. Prodá se přitom jen o 4 procenta více mobilů než v roce 2016. Nejvyšší nárůst cen se v roce 2017 odehrává v regionu střední a východní Evropy (CEE).

V našem regionu meziročně vzrostou ceny podle GfK o 16 procent – počet prodaných telefonů se zvýší o 9 procent, ale obrat vzroste o čtvrtinu. Druhý nejvyšší růst průměrných cen zaznamená Čína. Jediným regionem, kde letos klesnou průměrné ceny telefonů, je Střední východ a Afrika.

TEST: Galaxy Note 8 je milostný dopis, který Samsung poslal fanouškům velkých telefonů
TEST_Galaxy_Note_8_je_milostny_dopis_fanouskum_velkych_telefonu.jpg

Důvodem k růstu obratu výrobců nyní je, vedle zdražování populárních řad telefonů, také příklon k výkonnějším, a tedy nákladnějším modelům. Vidět je to například na Rusku a Ukrajině, kde se po určité stabilizaci situace po krizovém roce 2016 očekává velký nárůst. U Ukrajiny jde o 19 procent meziročně, v Rusku o 10 procent. Údaje o České republice GfK ve své zprávě nezveřejnilo.

GfK očekává, že letos dojde i k poklesu prodejů telefonů na několika trzích. Nejhorší situace je v rozvinutých asijských zemích v čele s Koreou a Japonskem, kde se předpokládá nejen pokles počtu prodaných kusů o 4 procenta, klesnout má i obrat výrobců mobilních telefonů, a to o tři procentní body. Méně telefonů se prodá i v západní Evropě (o 3 procenta), obrat trhu ale vzroste o 6 procent díky vyšším průměrným cenám prodaných smartphonů.

Dražší, ale lepší

Do roku 2015 díky rostoucí konkurenci i snižování nákladů na výrobu klesaly průměrné ceny telefonů. Podle dat GfK došlo k největšímu meziročnímu poklesu v roce 2013, kdy ceny spadly o 12 procent. V roce 2014 klesla cena průměrného telefonu o 7 procent a před dvěma lety o dvě. Minulý rok nastal zlom. Velcí výrobci mírně zdražili a průměrná cena teflonu vzrostla o procento. Letos se očekává, že průměrná koncová cena vzroste o 6 procent.

Vedle iPhonu X a Galaxy Note 8, což jsou nejdražší rozšířené telefony s cenou kolem 30 tisíc korun, se na tomto trendu podílejí i další značky. Velký vliv má Huawei, který letos zdražil výrazně nejen své vlajkové lodi, ale také telefony své levnější značky Honor. Dražší jsou také telefony OnePlus a v Číně se daří dražím telefonům značek Vivo a Oppo, které patří stejnému majiteli jako OnePlus.

Společným znakem letošních dražších modelů je zvýšení kvality, výkonu a kapacity úložiště. Uživatelé jsou stále ochotnější připlatit si za zařízení, které mají v rukách padesátkrát i vícekrát každý den. Nejvýraznější změnou je přitom nárůst kapacity úložiště na dnes standardních 64 GB paměti – standardních nejen u vlajkových lodí, ale i u telefonů s cenou kolem deseti tisíc korun a nižší.

Slevy ve střední a nižší třídě

Ve střední třídě ale došlo i k opačnému pohybu cen. Zatímco u nejlepších telefonů je vyšší cena téměř žádoucí, boj o tržní podíl vedl například Samsung k výraznému snížení cen modelů řady J a A – výhoda v podobě AMOLED obrazovek u zákazníků toužících po co nejlepším poměru ceny a výkonu nebyla dostatečná. Na trh navíc vstoupila Nokia s telefony s Androidem, která kombinuje známou značku s nadstandardní kvalitou zpracování a čistým Androidem. V září začal se snižováním cen také Honor, který trvale snížil ceny Honoru 8 i 9. U novějšího modelu to podle dat GfK značce pomohlo ke 40procntnímu podílu na prodeji telefonů s cenou 10 až 13 tisíc korun. V případě Honoru ale bylo snížení ceny spíše nutností, původní cena Honoru 9 byla příliš vysoká, téměř o 20 procent vyšší než u modelu Honor 8 při zahájení jeho prodeje.

TEST: Lapač světla Honor 9 je rekordman v poměru ceny a výkonu. V Česku o něco méně
TEST_Lapac_svetla_Honor_9_je_rekordman_v_pomeru_ceny_a_vykonu._V_Cesku_o_neco_mene.jpg
Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama

Na Václavském náměstí vystoupili i prezidentští kandidáti. Horáčkovi to nebylo umožněno, Hilšer mu nabídl část svého času

Tisíce lidí si připomínají události 17. listopadu. Babiš s Okamurou sklidili kritiku

V Mladé Boleslavi začne Škoda Auto vyrábět elektromobily. První vozy vstoupí na trh od roku 2020

Tesla představila elektrokamion a modernizovaný vůz Roadster. Někteří analytici firmu kritizují, že vyrábí "drahé hračky" a nedbá na zisk

Výročí 17. listopadu je poslední svátek, který lidé v Česku ještě opravdu slaví, říká historik Jiří Padevět

reklama