reklama

Seznam míří do světa, globální turistické mapy fungují i off-line a nesou název start-upu Windy

  • Windy Maps je první globální projekt českého Seznamu, mapuje turistické trasy na celém světě.
  • Prostředí aplikace pro iOS a Android je zatím spartánské, nejlépe pracuje přímo na místě.
  • Kompletní obsah lze stáhnout off-line. Česká republika má 650 MB, celé USA 21 GB.
Globální turistické mapy Windy Maps mají verzi pro Android i iOS Globální turistické mapy Windy Maps mají verzi pro Android i iOS Foto: Seznam.cz

Seznam po třech letech práce zveřejnil novou aplikaci určenou pro světový trh. Pod názvem Windy Maps se skrývá mobilní globální turistická mapa, která nabízí i plně off-line verzi s vyhledáváním a navigací v angličtině. Projekt je zdarma, vydělávat na sebe bude prostřednictvím partnerství – Seznam spolupracuje například s Booking.com.

Použití názvu Windy Maps je logické, značka Windy je zejména v USA poměrně známá. Informace ze služby Ivo Lukačoviče používala americká média v průběhu informování o hurikánech, které letos zasáhly USA.

Celý projekt staví do značné míry na otevřených zdrojích dat. Jako mapové podklady slouží Open Street Map, popisy turistických atrakcí získává Seznam.cz z Wikipedie. Windy Maps a Mapy.cz vycházejí ze stejné technologie a jsou navzájem propojené, úpravy zanesené do jedné aplikace se projeví i v té druhé. To znamená primárně zkvalitnění údajů o mapách v zahraničí, české mapy si už uživatelé hlášením požadavků o změny a opravy vylepšili celkem půl milionem zásahů.

V první verzi jsou aplikace (Android, iOS, webová verze chybí) Windy Maps poměrně holé, Seznam to chce rychle změnit. Do map plánuje zařazení globálních jízdních řádů, druhou generaci plánovače (dříve než v aplikaci Mapy.cz), propojení s informacemi o ubytování přes Booking.com nebo informace o cenách benzinu.

Plánování budoucích výletů v první verzi působí krkolomně, protože není možné rovnou zadat místo startu vycházky nebo projížďky. V případě, že hledáte cestu na jiném kontinentu, musíte nejprve zrušit varovnou hlášku o tom, že cestu nelze vyhledat. Až potom můžete upravit parametry potažením spodní lišty se zobrazeným cílem. Naopak, pokud jste na místě a hledáte zajímavosti kolem sebe, funguje aplikace jednoduše a rychle. Až přibudou i informace o MHD, bude i v zahraničí aplikace ještě zajímavější.

Během krátkého vyzkoušení aplikace jsme narazili i na pár dalších nedostatků, například při dotazu na legendární Oregon trail aplikace našla pouze ubytovnu nedaleko Portlandu. Populární Mist Trail v Yosemitském parku Windy Maps našly, ale neumožňují snadno přidat do plánu výletu některou z obvyklých tras. I to je otázka dalšího vylepšování i ze strany koncových uživatelů.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama

Spojuje průzkumy a sázkařské kurzy. ČSSD slábne, stoupá SPD a piráti. Babiš asi nesestaví vládu sám, říká

Banky ve třetím čtvrtletí zpřísnily podmínky úvěrů na bydlení, i tak ve zbytku roku čekají zvýšení poptávky

Nastala nová éra astronomie. Vědci poprvé pozorovali zdroj gravitačních vln v místě, kde splynuly neutronové hvězdy

Česká měna je už téměř na úrovni jako před intervencemi. Na konci příštího roku může euro stát 25 korun, odhadují analytici

Narcos a další seriály Netflixu přilákaly za čtvrt roku 5 milionů uživatelů. Tržby vzrostly meziročně o třetinu

reklama