reklama

Huawei Watch 2 jsou zatím nejlepší hodinky s Androidem a konečně si s nimi promluvíte česky

Čtěte více: Huawei | hodinky | Android
  • Druhá generace hodinek Huawei na první pohled nevypadá tak zajímavě, hlavní slovo má ale praxe.
  • Standardní funkce doplňuje tlačítko pro sportovní aplikace nebo hlasové ovládání v češtině.
  • V omezeném, čistě hodinkovém režimu vydrží Watch 2 jako digitálky dva týdny na jedno nabití.
Huawe Watch 2 Sport Huawe Watch 2 Sport Foto: Huawei

Když Huawei Watch 2 Sport dorazily na test, úplně mě nenadchly. Masivní hodinky s relativně malým ciferníkem a silikonovým páskem vypadaly vedle původní verze trochu humpolácky. První dojem naštěstí vždycky neprozradí všechno. Watch 2 Sport jsou totiž lepší hodinky než první generace nebo LG G Watch R.

Testovaná verze má navíc schované překvapení. Když odstraníte spodní část řemínku, objeví se malý slot na telefonní kartu. Možností využití LTE přímo na hodinkách není tolik, ale jako bonus to není špatné. Stejně jako nové Apple Watch, i Huawei umí pracovat s elektronickou SIM, ale tu v Česku výrobce nenabízí, protože eSIM nikdo z českých operátorů nepodporuje.

Největší změnou je ale ovládání. Google si konečně všiml, že už léta rozumí mluvené češtině, a zpřístupnil ovládání hodinek hlasem bez znalosti angličtiny.

Menší ciferník a tlačítko navíc

První šok z designu hodinek rychle přešel. Watch 2 sport mají skutečně menší ciferník než první generace, průměr hodinek je o 2,5 mm menší, ale celkově větší rozměry nijak neomezují použitelnost hodinek. Pod těsný rukáv košile se samozřejmě nevejdou, ale výška 12,6 mm je o vlásek méně než u Samsung Gear S3 Frontier. Ke stížnostem tedy není důvod. Pokud chcete tenké hodinky, koupit se dají, jen nebudou zdaleka tak šikovné.

Čistě esteticky jsou hodinky od Huaweie výrazné, mužné a dobře zpracované. Pouzdro hodinek je stejně jako u prvního modelu ocelové, OLED displej s rozlišením 390 × 390 bodů pak kryje safírové sklíčko. Před poškozením chrání hodinky matné „oplastování“ i vyvýšená luneta z lesklé keramiky. Těsnění pak chrání hodinky před vodou, ale jen podle standardu IP68, což je super hodnota u telefonů, ale ne u sportovních hodinek – plavat v nich nemá smysl, na to jsou jiná zařízení. Pro Huawei bohužel i Apple Watch, když už chceme srovnávat. Ale Apple Watch si k telefonu s Androidem nepořídíte.

Luneta kolem ciferníku je nicméně zklamáním. Obsahuje číselník, ale to je vše. Nedá se s ní točit, přitom Samsung ukázal, že luneta jako otočný ovládací prvek funguje velmi dobře. K ovládání místo toho slouží primárně gesta na displeji, sekunduje jim dvojice tlačítek.

Horní tlačítko hodinky probouzí, vrací na výchozí obrazovku/ciferník, pokud jste v nějaké aplikaci, a dlouhým držením probouzí Google Asistenta. Spodní tlačítko je programovatelné a umí spustit jakoukoliv aplikaci nainstalovanou na hodinkách – v základu spouští nabídku fitness aktivit, která vyžaduje instalaci aplikací Huawei Wear a Huawei Health na telefon. Přímo na hodinkách je i standardní Google Fit, ale to nemá možnost vytvoření tréninkového plánu.

Pěkný řemínek a stará bolest

Pásky jsou vyměnitelné se standardní šířkou 20 mm, protože ale pásek přímo doléhá na pouzdro hodinek, klasické řemínky nebudou vypadat tak dobře. I když je dodávaný řemínek pryžový, je přiměřeně prodyšný a na ruce krásně sedí.

Bohužel zvolená konstrukce, příjemná esteticky i na ruce, má svou odvrácenou stránku: nabíjení. První generace hodinek od Huaweie měla nepříjemnou vlastnost – museli jste velmi pečlivě pokládat hodinky na nabíjecí podložku, aby se správně slícovaly kontakty. Novinka se díky silnějším magnetům přicvakne sama správně jediným možným způsobem, ale... Pásek směřující dolů od pouzdra hodinek znemožňuje položení hodinek na podložku. Hodinky mohou ležet buď na boku, nebo si můžete vyrobit nějaký držák, stačí rulička toaletního papíru, když na to přijde, ale není to ani elegantní, ani uživatelsky přívětivé.

Pokud máte doma 3D tiskárnu nebo znáte někoho s 3D tiskárnou, můžete se vyřádit a problém zmizí. Nezmizí ovšem nutnost s sebou nabíječku brát na cesty. Pokud byste zapomněli, tak můžete oželet chytré funkce a přepnout hodinky do režimu prostých digitálek. V něm místo dvou dní se stále aktivním displejem (nebo jednoho dne, pokud budete používat SIM) vydrží hodinky dva týdny, ale není to úplně ono.

Hodinky, telefon i fitness tracker

Huawei Watch 2 Sport a jejich klasická varianta jsou jedny z mála u nás aktuálně prodávaných hodinek se systémem Android Wear. Platforma od Googlu má ve verzi 2.0 zajímavé funkce a skvěle si rozumí s Androidem a asi milionem různých telefonů, ale zároveň čelí silné konkurenci se silným marketingem. Není moc překvapení, že nejprodávanější chytré hodinky v Česku jsou ty od Samsungu následované Apple Watch. O obou je totiž slyšet, zatímco Google na propagaci svého systému kašle stejně jako u chromebooků.

Z pohledu ovládání se proti první generaci Android Wear změnily dvě hlavní věci – pohyb prstem zprava doleva už neukazuje nainstalované aplikace, místo toho zpřístupňuje seznam ciferníků, a aplikace do hodinek lze přidávat přímo na zápěstí, není k tomu potřeba telefon.

Z českého pohledu je mnohem zajímavější věc, která byla s Android Wear spojená od začátku – hlasové ovládání. V češtině sice stále nefunguje Google Asistent, ale hlasové ovládání českými příkazy už Google spustil, ačkoliv třeba nápověda přímo v hodinkách pořád nabízí anglické příklady. Rychle hlasem jde spustit sledování sportovní aktivity, nastavit časovač nebo budík nebo nechat hodinky spočítat příklady na integrované kalkulačce. Není to totéž, jako mít na zápěstí umělou inteligenci, ale je to zlepšení.

Hlasové ovládání hodinek Huawei Watch 2 Sport v češtině
Hlasove_ovladani_hodinek_Huawei_Watch_2_Sport_v_cestine.jpg

Pokud do hodinek vložíte SIM, můžete přímo z hodinek telefonovat, ale nedává to moc smysl – kvalita pidireproduktorku v hodinkách nemůže soupeřit se sluchátkem telefonu přiloženého přímo k uchu. U LTE je ale velké ale... Hodinky nepodporují LTE na frekvenci 800 MHz, takže rychlé datové přenosy budou fungovat více méně jen ve velkých městech.

Největší radost udělají hodinky tohoto typu lidem, kteří rádi sledují svou fyzickou aktivitu. Zabudované senzory včetně měření tepu a GPS poslouží amatérským sportovcům docela dobře. Mně osobně ale nejvíce vyhovuje okamžitý přístup k notifikacím z telefonu a možnost rychle mazat zbytečné e-maily a ty důležité rychle přečíst bez vytahování telefonu. A nejvíce ze všechno jsou chytré hodinky pořád hodinky, proto mi vyhovuje Android Wear s podporou stále aktivního displeje.

Problém pro většinu potenciálních uživatelů nicméně představuje cena. Doporučených deset tisíc korun je moc. Většina lidí dá přednost náramku za tisíc či dva. A jako extrémně silný soupeř se jeví nové hodinky Samsung Gear S3 s povedenějším ovládáním a překvapivě rozumnou nabídkou aplikací a funkcí. Jen mezi hodinkami s Android Wear nemají Huawei Watch 2 Sport moc konkurence.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama

Lídr ČSSD Zaorálek připustil, že by Česko mohlo brzy přijmout euro. Společného evropského ministra financí si ale představit nedokáže

Konec boomu hypoték? Poprvé za pět let jich po prázdninách ubylo, přesto může být letošek nadále rekordní

Volební deník Petra Honzejka, díl 17.: Jak Kalousek zavelel k útoku na ODS a piráty a proč se mu to může vymstít

Silný muž Číny a jeho sjezd: Komunistická strana zřejmě postaví Si Ťin­-pchinga vedle Marxe a Mao Ce-tunga

Sloupek Martina Malého: Volič mezi svobodou a jistotou

reklama