reklama

První dojmy: Google Pixel 2 se nebojí ani iPhonu X, umělá inteligence v něm kouzlí i s fotkami

exkluzivně
  • Dvojice nových telefonů od Googlu je uvnitř identická, na povrchu jasně vede větší model XL.
  • Google zůstal u jednoduchého fotoaparátu, umělá inteligence ale zvládne i portrétní režim.
  • Nové telefony jsou voděodolné, Google jim ale sebral konektor pro sluchátka.
Google Pixel 2 Google Pixel 2 Foto: Google

Je to nejlepší telefon, jaký kdy Google vyrobil. Alespoň tak, po vzoru Applu, popisuje Google své nové telefony Pixel 2 a Pixel 2 XL. Jako jediné české médium jsme měli možnost si novinky vyzkoušet na jejich představení v sousedním Německu, kde se Pixely začnou oficiálně prodávat 19. října.

Oba nové telefony i další produkty, které Google ukázal světu, mají společných několik prvků. Tím prvním je absence jednoznačných inovací z pohledu hardwaru. Pixely nemají nové procesory, unikátní displeje nebo nový způsob ovládání či lepší výbavu, stejně tak nepřekvapí nové reproduktory nebo notebook Pixelbook s ChromeOS. I nová sluchátka Google Buds připomínají ze všeho nejvíce Apple AirPods

Druhým společným prvkem novinek je, že jejich hodnotu zásadně zvyšuje software, respektive umělá inteligence. Telefony díky ní i s jedním fotoaparátem zvládají tvořit portréty s umělecky rozmazaným pozadím, sluchátka se díky ní promění v babylonskou rybku ze stopařova průvodce a chytré reproduktory dokážou odpovědět na 100 milionů různých otázek. V tom je síla Googlu.

První dojmy: Google Pixel 2 XL nemá nejlepší hardware, dohání to umělou inteligencí
Pixel 2 XL

Konec pěstních klínů

První dobrá zpráva o Pixelech je prostá – Google zůstal u mírně extravagantního designu, ale ustoupil od designu s profilem klínu. První pixely měly asymetrický průřez se silnější horní stranou, aby se do vnitřku telefonu vešel fotoaparát. Nová verze má možná tlustší spodní konec, ale tloušťka telefonu je všude stejná. A už to je pozitivní.

Stejně pozitivní je fakt, že většina zadní části telefonu zůstala matná se speciální povrchovou úpravou, na níž nejsou vidět otisky prstů jako na skleněných zádech iPhonu 8 nebo Galaxy Note 8. Barevné odlišení horní strany je patrné pouze u černobílé verze a u menších pixelů, odlišnost barvy zvýrazňuje lesklý povrch, který tvoří Gorilla Glass 5 plynule navazující na kovové tělo telefonu. Google si jako osvěžení dovolil zvýraznit také vypínací tlačítko, které je u černobílého Pixelu 2 XL oranžové. Na fotkách zaujme, naživo vypadá vyloženě dobře a vlastně vtipně.

Změna designu je ještě výraznější na čelní straně přístroje. Pixel 2 XL má totiž nový displej s poměrem stran 2 : 1, jak je letos u nejlépe vybavených modelů populární. Menší telefon má sice také OLED displej, ale s nižším rozlišením a klasickým poměrem stran 16 : 9. Pixel 2 XL proti tomu má displej stejný jako LG V30, to znamená OLED obrazovku s QHD+ rozlišením, vysokým jasem a výraznými barvami. Ani jeden telefon však není „bezrámečkový“. Oba mají citelné rámečky po stranách, nejen nahoře a dole, kam Google umístil stereoreproduktory.

 

Díky použití OLED panelu mohl Google nabídnout funkci známou už z telefonů Nokia a nověji z telefonů Galaxy, tedy stále aktivní displej s ukazatelem času a notifikací. Je to drobnost, kterou Google prezentuje jako inovaci, i když jde jen o dohánění konkurence. Uživatelům to může být jedno, je to praktická věc. Displeje obou telefonů navíc vypadají výborně, nemají nijak přesycené barvy, ale i velmi jasné odstíny červené zvládnou zobrazit přesvědčivě, i ve srovnání s Galaxy Note 8, která má objektivně nejlepší displej na trhu.

Google bohužel udělal také jednu nepříjemnou změnu designu. Před rokem si utahoval z Applu, že zlikvidoval sluchátkový konektor, letos ho nemá ani Pixel. Google také v balení nabízí adaptér, ale to by stačilo, kdyby loni nekritizoval konkurenci, takhle je za pokrytce. Část uživatelů ale obměkčí fakt, že Pixely 2 jsou konečně schopné přežít i koupel.

Google Pixel 2

Kouzla s fotoaparátem

Mezi hlavní prodejní argumenty prvního Pixelu patřil fotoaparát. Zejména díky špičkovému HDR+ režimu zvládl Pixel pořizovat luxusní snímky v komplikovaných světelných podmínkách. Telefonu sice chyběla optická stabilizace obrazu, ale díky kvalitním softwarovým úpravám dokázal natáčet videa bez velkého rozklepání obrazu. Novinka už má i optickou stabilizaci, má světelnější objektiv, a hlavně umí ještě větší softwarová kouzla.

I když má Pixel 2 jen jednoduchý fotoaparát, bez problému střílí portrétní fotografie s rozmazaným pozadím. Dokonce i v místnosti s mizerným světlem dokáže díky pořízení několika záběrů a vstupu umělé inteligence vytvořit iluzi portrétu ze zrcadlovky s extrémní světelností objektivu. Umělá inteligence vychází z informací, které získala studiem obrovského množství obrázků, a dokáže s využitím dat ze senzoru s duálními pixely rozpoznat nejen obrys hlavy, ale poradí si překvapivě dobře i s vlasy kolem hlavy.

Kvůli velkému nepoměru mezi počtem novinářů a počtem dostupných telefonů jsme mohli porovnat jen pár fotografií mezi Pixelem 2 XL a Note 8 a pouze na obrazovkách samotných telefonů. Ale… Výsledky vypadaly přesvědčivě, konkurenceschopně. Pixel navíc extrémně rychle ostřil, jen zpracování snímků mu trvá déle než Samsungu, protože musí porovnat několik záběrů a z nich zkonstruovat výsledný portrét.

Software jako irské máslo

Máslo se v Česku pomalu stalo synonymem luxusu, a tak ve vztahu k Pixelu 2 XL máselně hladký chod vyloženě sedí. Google do Pixelu s 5“ i 6“ displejem vložil stejné vnitřnosti. Procesor Snapdragon 835 a 4 GB RAM stačí i telefonu s vyšším rozlišením k absolutně plynulým reakcím, i když jsme spustili všechny předinstalované aplikace, kterých ovšem nebylo moc.

Není zřejmé, jestli Pixel dokáže udržet v paměti několik hodin otevřené aplikace, jako je Reddit, Můj vlak, nebo dokonce videohry jako Note 8 nebo OnePLus 5 se 6 GB RAM, ale první dojem byl skvělý, stejně jako u loňského Pixelu. Optimalizace na dřeň funguje u Googlu stejně jako u Applu. Nadšení ze softwaru může zkazit jen fakt, že uživatelé prvního Pixelu měli spoustu problémů s různými prvky systému po pokažených aktualizacích. Ale zase měli jistotu, že Google vydá další aktualizaci, která problémy časem odstraní.

Na Pixelech totiž není lákavé jen to, že jdou na trh s novým operačním systémem, ale to, že jim Google slibuje až tři roky softwarové podpory s tím, že všechny nové verze systému i bezpečnostní aktualizace i nové funkce získají jako první.

Mezi funkce, které zatím nebudou dostupné nikde jinde, patří testovací verze systému Google Lens. Ten navazuje na Google Goggles a nabízí rozpoznání objektů v záběru fotoaparátu. První verze, kterou jsme si na místě mohli vyzkoušet, pracovala pouze s uloženými obrázky, ne s náhledem v aplikaci fotoaparát, ale Google (si) od ní hodně slibuje.

My jsme mohli jen pasivně sledovat připravenou ukázku, na které po pořízení fotografie a stisku ikony Google Lens umělá inteligence odhalila zachycený obraz nebo obal CD a nabídla k němu ve spolupráci s Google asistentem podrobné informace. 

Google Pixel 2

Vyzkoušet na vlastní uši jsme si nemohli ani další novinku: bezdrátová sluchátka Google Buds. I tady se Google opičí po Applu, byť s odchylkami. Sluchátka mají jinou konstrukci než ustřižené sluchátko od Applu. Buds více vstupují do uší (ale také nemají silikonové nástavce) a obě sluchátka jsou propojená kabelem, díky kterému mohou pohodlně viset na krku. V uchu navíc lépe drží díky malé smyčce z onoho kabelu, který se opře o vnitřní stranu boltce. Podobnost s Airpody ale podporuje i dobíjecí krabička nebo možnost jednoduše otevřením krabičky spárovat sluchátka s telefonem.

Google Buds mají samozřejmě také dotykové ovládání a napojení na chytrého asistenta. Jenže Google přidal něco navíc. Sluchátka připojená k telefonu s Androidem 7.0 a novějším slouží jako univerzální tlumočník v reálném čase. Mikrofon v telefonu naslouchá řeči člověka, který mluví cizím jazykem. Do sluchátek telefon posílá překlad a následně přeloží vaši řeč a přehraje ji reproduktory na telefonu. Ukázka od Googlu působila fantastickým dojmem a mezi podporovanými jazyky je i čeština.

Podpora českého tlumočení je ale asi jediná dobrá zpráva pro české fanoušky Googlu. Ani jedna z představených novinek totiž nebude oficiálně v prodeji v České republice. Před rokem nám Google tvrdil, že počítá s prodejem už u původního Pixelu, nyní je odpověď jednoduchá: s prodejem se nepočítá. To ale neznamená, že Pixely 2 nebo sluchátka Google Buds v Česku nebudou, Alza.cz už ostatně má nové Pixely v nabídce s popiskem „těšíme se“.

A kolik vlastně budou pixely stát? Evropské ceny jsou 939 eur za Pixel 2 XL se 64GB úložištěm a 799 eur za menší Pixel 2. Pokud byste chtěli variantu se 128 GB prostoru pro data, připlatíte si dalších 110 eur. V korunách tedy můžeme čekat ceny přes 25 tisíc za Pixel 2 XL a alespoň 21 tisíc za menší model. Není to málo, ale je to srovnatelné s konkurencí. A cesta do Drážďan je díky dálnici rychlejší, popřípadě docela pohodlná, pokud pojedete vlakem.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama

Spojuje průzkumy a sázkařské kurzy. ČSSD slábne, stoupá SPD a piráti. Babiš asi nesestaví vládu sám, říká

Banky ve třetím čtvrtletí zpřísnily podmínky úvěrů na bydlení, i tak ve zbytku roku čekají zvýšení poptávky

Nastala nová éra astronomie. Vědci poprvé pozorovali zdroj gravitačních vln v místě, kde splynuly neutronové hvězdy

Česká měna je už téměř na úrovni jako před intervencemi. Na konci příštího roku může euro stát 25 korun, odhadují analytici

Narcos a další seriály Netflixu přilákaly za čtvrt roku 5 milionů uživatelů. Tržby vzrostly meziročně o třetinu

reklama