reklama

Audiotéka za rok prodala 140 tisíc zvukových knih, ke svým narozeninám má vše za 149 korun

Čtěte více: kniha | audioknihy | slevy | Alza.cz
  • Trh s audioknihami vyrostl za poslední rok o třetinu, nárůst hlásí Audiotéka i Alza.
  • Populární zůstávají detektivky, fantasy a Cimrmani, nejvíce bodoval Einstein.
  • Mezi autory vládne na Audiotéce i Alze Vondruška, Sapkowski a Nesbo.
Aplikace Audiotéka.cz na iPhonu 6s Aplikace Audiotéka.cz na iPhonu 6s Foto: Audioteka.cz

Audiotéka slaví šesté narozeniny. Tradičně k této příležitosti na jeden den nabízí veškerý obsah za 149 korun nebo levněji (při procházení katalogu se zdá, že mezi zlevněnými tituly není komplet Pán prstenů, komplet je tak o 270 korun dražší než koupě jednotlivých dílů po 149 korunách). Slevová akce se týká i největších bestsellerů a nejdražších knih prodávaných v kompletech. Jde například o kompletní dílo Divadla Járy Cimrmana, Letopisy Narnie či Přemyslovskou epopej, která je s více než stovkou hodin mluveného slova nejdelší audioknihou v Audiotéce.

Audiotéka ke svému výročí také zveřejňuje řadu statistik, které ukazují vývoj celého trhu se zvukovými knihami. Obdobné statistiky, ale pouze za první polovinu roku 2017, vydala také Alza.cz. Výsledky obou velkých prodejců audioknih jsou přitom velmi podobné a ukazují, že zájem o elektronické knihy rychle roste.

Audiotéka.cz během posledního roku získala téměř 90 tisíc nových zákazníků, to je trojnásobek přírůstku v pátém roce na trhu. Celkem má účet na Audiotéce 222 tisíc lidí. Za rok pak firma prodala 140 tisíc knih, o 30 procent více než před rokem. Rozdíl mezi nárůstem počtu uživatelů a tempem růstu prodejů vysvětluje nabídka několika audioknih zdarma a zdarma dostupné ukázky všech titulů.

Alza počty zákazníků nezveřejňuje, ale uvedla meziroční tempo růstu – 26,1 procenta. Přidala také informaci, podle níž 68 procent audioknih nakupují muži. 

Nadvláda detektivek, fantasy a humoru

Výraznou shodu vykazují oba prodejci u nejpopulárnějších žánrů a autorů. V případě žánrů je shoda dokonalá: vedou detektivky, následuje fantasy a třetí je humor. Zájem je také o pohádky, které v audioverzi nahrazují rodičovské čtení, populární jsou také životopisy. Právě životopis Alberta Einsteina od Waltera Isaacsona byl vůbec nejprodávanější audioknihou na Audiotéce. Pravděpodobně díky loňské jednodenní slevě byl na Audiotéce na druhém místě nejprodávanějších knih komplet všech her Divadla Járy Cimrmana, který normálně stojí 1249 korun. Na třetím místě se pak umístil Mnich, který prodal své ferrari.

SnA mek obrazovky 76

Přehled nejprodávanějších knih v celé historii má Audiotéka na webu. První místo patří Divadlu Járy Cimrmana, druhý je životopis Steva Jobse a třetí Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. V první desítce je i Zaklínač, Hra o trůny nebo Velká audiokniha pohádek.

U Alzy byli absolutní vítězové odlišní, jednak kvůli absenci slevy na Cimrmana, ale také kvůli tomu, že Mnich s ferrari v nabídce Alzy není. Místo toho nejvíce uspěla detektivky Tma, Lovec králíků a Švábi, fantasy Zaklínač IV (Věž vlaštovky) a historická krimi Znamení rožmberské růže.

Shoda pak panuje mezi nejúspěšnějšími autory: Vlastimil Vondruška, Andrzej Sapkowski a Jo Nesbø jsou stálicemi českého trhu s audioknihami i s knihami obecně. Oba prodejci pak mají také shodné nejoblíbenější interprety na prvních dvou místech: Jan Hyhlík, který načetl Přemyslovskou epopej, a Pavel Rímský, který načetl mimo jiné detektivky Larse Keplera. Audiotéka zveřejnila i třetí nejoblíbenější hlas, který patří Martinu Stránskému, který načetl například životopis Steva Jobse a detektivky Stiega Larssona a Jonase Jonassona a k tomu například celou Narnii.

SnA mek obrazovky 79 Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama

Spojuje průzkumy a sázkařské kurzy. ČSSD slábne, stoupá SPD a piráti. Babiš asi nesestaví vládu sám, říká

Banky ve třetím čtvrtletí zpřísnily podmínky úvěrů na bydlení, i tak ve zbytku roku čekají zvýšení poptávky

Nastala nová éra astronomie. Vědci poprvé pozorovali zdroj gravitačních vln v místě, kde splynuly neutronové hvězdy

Česká měna je už téměř na úrovni jako před intervencemi. Na konci příštího roku může euro stát 25 korun, odhadují analytici

Narcos a další seriály Netflixu přilákaly za čtvrt roku 5 milionů uživatelů. Tržby vzrostly meziročně o třetinu

reklama