reklama

Sony kombinuje starý design s moderními funkcemi, Xperia XZ1 má Android 8 i 3D skener

Čtěte více: mobilní telefon | novinka | Sony | IFA
  • Nejnovější telefony Sony vypadají jako tři roky staré, uvnitř je ale nejnovější software.
  • Jako první mají nový Android 8.0.
  • HDR obrazovka, 3D skener a nahrávání zpomaleného videa jsou hlavní lákadla.
Starý design s moderními funkcemi Starý design s moderními funkcemi Foto: Otakar Schön

Kdyby šéf mobilní divize Sony neřekl, že ukazuje nové telefony, nikoho by to ani nenapadlo. Sony ale umí překvapit. Nově představené telefony Xperia XZ1 a XZ1 Compact mají hned tři funkce, které zatím nemají obdobu u konkurence.

V první řadě se japonskému výrobci podařilo předběhnout všechny soky a oznámit první nové telefony s Androidem 8.0 Oreo. Xperia XZ1 i její kompaktní verze se začnou prodávat ještě v září a po vybalení z krabičky na uživatele vykoukne android s čokoládovou sušenkou. 

20170831 143639

Další funkce, které nemají přímou konkurenci, se týkají fotoaparátu. Sony i u nových modelů nabízí fotoaparát schopný zaznamenat video v 960 snímcích za sekundu. V této rychlosti zvládá sice natočit jen zlomek sekundy, ale výsledky jsou nesmírně efektní.

Na první pohled nepraktická je funkce 3D skeneru, tedy snímání objektů v prostoru – obličeje, pokrmu na talíři nebo třeba hračky.

Sony díky datům z fotoaparátu vytvoří 3D model, který je možné dále používat. A vzhledem k rostoucí popularitě rozšířené reality má právě tato funkce obrovský potenciál.

Staromilský vzhled v novém světě

Vzhled telefonů Xperia XZ1 a XZ1 Compact se hned při jejich odhalení stal terčem vtípků. Sony čelí kritice kvůli nepěknému vzhledu telefonů už aspoň dva roky, ale nic se nemění. Novinky působí ještě mohutněji než Xperia XZ Premium. Po představení Galaxy S8, LG G6 a dalších telefonů téměř bez rámečků jsou velké plochy kolem displeje nežádoucí.

20170831 143025

Nepomáhá ani fakt, že Sony využívá dostupný prostor pro výkonné stereo reproduktory, které mají být citelně hlasitější než u předchozích modelů.

Problematické je i to, že telefony nemají klasická ovládací tlačítka, ale pouze virtuální, která zabírají místo na 5,2“ displeji.

Sony zachovává i nevzhledné krytce schovávající šuplík na SIM a paměťovou kartu. Na druhou stranu telefonu zůstal klasický sluchátkový konektor, navíc s kvalitním zesilovačem a vylepšená je i odolnost vůči vodě a prachu.

Zajímavé kompromisy

I když se Sony tváří, že vyrábí čistě prémiové telefony, není to úplně pravda. Xperia XZ1 je telefon plný rozumných ústupků. Nejvýrazněji je to vidět u displeje. Nejen že je to klasické LCD, Sony zůstalo i standardní FullHD rozlišení místo QHD, které mají vlajkové lodi většiny výrobců. Atraktivitu displeje však Sony zvyšuje podporou technologie HDR, i když možnosti jejího využití jsou zatím omezené – Netflix v mobilní verzi sledování HDR videa nenabízí.

Menší displej se slabším rozlišením ale znamená nižší spotřebu. A to se Sony hodí, do poměrně velkého telefonu se totiž vešla pouze baterie s kapacitou 2700 mAh, což je podprůměrná hodnota. Díky optimalizaci softwaru však telefony Sony i s menšími akumulátory mají nadprůměrnou výdrž.

Vnitřní výbava vychází z platformy Snapdragon 835. Čip od Qualcommu s podporou gigabitového LTE doplňují 4 GB operační paměti a 64 GB prostoru pro data.

Softwarová jednička

Uživatelské prostředí telefonů Sony má své fanoušky i odpůrce, kterým vadí předinstalované aplikace nebo méně povedená manipulace s aplikacemi. Nikdo ale Sony nevezme výhodu v tom, že má jako první nejnovější android, na trhu bude méně než měsíc po oznámení nového systému.

Na první pohled přítomnost Androidu 8.0 prozrazují pouze animace ovládacích tlačítek, ale na pozadí odvádí Android 8.0 spoustu práce při prodlužování výdrže baterie, celý systém je také příkladně plynulý, přestože má telefon jen 4 GB operační paměti a firmware ještě není zcela vyladěný.

Překvapení, nesmírně příjemné, se týká ceny. Oficiální cena pro evropský trh je 699 eur, tedy asi 18 200 korun v prostém přepočtu. Sony už ale oznámilo, že Xperia XZ1, dokonce v DualSIM verzi, bude stát jen 16 990 korun a k předobjednávkám telefonu přiloží sluchátka h.ear s doporučenou cenou šest tisíc korun. Kompaktní verze telefonu pak bude ještě o dva tisíce levnější. Radost z příjemné ceny však kazí jeden důležitý detail – datum zahájení prodeje v ČR zatím česká pobočka neoznámila, neplatí pro nás ani termín zahájení předobjednávek 17. září.

Mobil od Sony má jako první nový Android 8. Nabízí i 3D skener
Mobil_od_Sony_ma_jako_prvni_novy_Android_8._Nabizi_i_3D_skener.jpg
Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama

Ázerbájdžánské dělostřelectvo se chlubí českými houfnicemi. Ministerstvo netuší, jak se do země i přes embargo dostaly

Textilka Pegas Nonwovens změní majitele, investorovi R2G Rohan budou patřit čtyři pětiny jejích akcií

Volební deník Petra Honzejka: Triumf Babiše, nástup pirátů, konec Kalouska? Pomalu. Průzkumy jsou proroctví s ručením omezeným

Zemřela herečka Květa Fialová. Představitelce filmové Tornádo Lou bylo 88 let

Zisk společnosti Philip Morris ČR vzrostl o čtvrtinu na 1,6 miliardy. Podpořilo ho zvýšení cen i růst trhu cigaret

reklama