reklama

Je 30 tisíc korun za telefon příliš, nebo ne?

Čtěte více: mobil | smartphone | cena
  • Za rostoucí ceny telefonů si mohou zákazníci sami.
  • Výrobci zjistili, že vyšší cena je nemusí odradit.
  • Nůžky mezi levnými a skvělými produkty se rozevírají.
jarvis_59a80d91498e27ac216979a1.jpeg Otakar Schön, technologický editor. Foto: Archiv HN

Nová éra telefonů je tady. Galaxy Note 8 se začne za dva týdny prodávat za 27 tisíc korun. Nový iPhone s OLED obrazovkou bez rámečků by měl být ještě dražší. Ceny v posledních dvou letech, bez ohledu na kurzové změny, zvýšili v podstatě všichni výrobci. A jen tak se to nezmění.

Více funkcí a křemíkových součástek za více peněz je trend, který jde proti historické zkušenosti. Počítače i telefony se zlepšovaly a přitom jejich cena klesala. Pokaždé když počítače překročily nějakou významnou hranici, vyvolalo to vlnu nadšení a publicity. Dva tisíce dolarů, patnáct set, tisíc dolarů, pět set… Nejlevnější netbooky stály dokonce 199 dolarů a za 179 dolarů jsem si před třemi a půl lety kupoval svůj první chromebook. Slouží mimochodem dodnes.

U chytrých telefonů to bylo podobné, ale jen na chvíli. iPhone vysokou cenou způsobil takový šok, že Apple raději cenu snížil. Konkurence mezi výrobci telefonů s Androidem stlačila ceny špičkových modelů ke třinácti tisícům korunám.

Potom ale přišel obrat vedený Applem a Samsungem. Konkurence se ještě chvíli držela, ale i značky, které se teprve prosazovaly na trhu, začaly zdražovat. Huawei i jeho levnější značka Honor zdražují meziročně o tisíc až dva tisíce korun. Samsung to dělá stejně, citelně zdražilo LG, HTC… I v zahraničí populární levná značka OnePlus každý nový telefon prodává za více peněz. Přitom zároveň můžete koupit "smartphone" za 1500 korun.

Zákazníkům to podle počtu prodaných kusů nijak zvlášť nevadí. Apple a Samsung už před lety zjistily, že drahý telefon je pro zákazníky hodnotnější. A protože telefony slouží podobně jako auta nejen k telefonování, ale také jako symbol postavení ve společnosti, funguje to.

Třicet nebo téměř třicet tisíc korun za telefon je extrém. Extrém, který ovšem volí stále více lidí, ať už jde o iPhony, Samsungy nebo speciální verze telefonů Huawei.

Jejich majitelé to často vysvětlují tím, že telefon používají více než televizi nebo počítač. Ve skutečnosti ale chtějí "to nejlepší", a možná i se skřípěním zubů, ale poměrně ochotně zaplatí částku, kterou si výrobci řeknou. A co je smutné, na zařízení, které budou mít rok, maximálně dva, si i půjčují, takže ve výsledku zaplatí citelně více.

Když se ale vrátíme k počítačům, zjistíme, že to u nich funguje vlastně stejně. Na trhu je spousta notebooků s cenou pod deset tisíc. Největší péči ovšem výrobci věnují luxusním tenkým notebookům nebo herním strojům, jejichž cena klidně překročí sto tisíc korun.

Luxus prostě láká, i když ten elektronický rychle ztrácí hodnotu. Za vysoké ceny si můžeme sami.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama

Ázerbájdžánské dělostřelectvo se chlubí českými houfnicemi. Ministerstvo netuší, jak se do země i přes embargo dostaly

Textilka Pegas Nonwovens změní majitele, investorovi R2G Rohan budou patřit čtyři pětiny jejích akcií

Volební deník Petra Honzejka: Triumf Babiše, nástup pirátů, konec Kalouska? Pomalu. Průzkumy jsou proroctví s ručením omezeným

Zemřela herečka Květa Fialová. Představitelce filmové Tornádo Lou bylo 88 let

Zisk společnosti Philip Morris ČR vzrostl o čtvrtinu na 1,6 miliardy. Podpořilo ho zvýšení cen i růst trhu cigaret

reklama