reklama

Google uznal sílu Applu a představil ARCore, rozšířenou realitu pro „stovky milionů“ lidí

Čtěte více: Google | rozšířená realita | tango | Apple | iPhone
  • Výrobce Androidu představil novou technologii ARCore, která jde přímo proti ARKitu od Applu.
  • Systém Tango je v podstatě mrtvý, speciální telefony se senzory navíc se neprosadily.
  • Nová technologie bude snáze dostupná, zatím ale funguje jen na Pixelu a Galaxy S8.
Google ARCore Google ARCore Foto: Google

Před týdnem jsme vydali článek, který popisoval zaostávání Googlu za Applem v oblasti rozšířené reality i jeho tápání v oblasti té virtuální. Google se dlouho soustředil na pokročilé technologie, za které je ochotné platit jen minimum uživatelů. Nyní Google prozřel.

Nová technologie Google ARCore umí začlenit do reálného prostředí virtuální předměty bez speciálních senzorů, jen s pomocí fotoaparátu a chytrého softwaru. Pokud to zní povědomě, jste na správné stopě. Stejný přístup zvolil Apple, když představoval novou verzi systému pro iPhony. ARKit od Applu vyvolal nadšení u vývojářů i budoucích uživatelů, protože bude už v září fungovat na nových i stávajících telefonech s nakousnutým jablkem.

Na popelu Tanga

Google si s rozšířenou realitou hraje už několik let. Nejpraktičtější využití rozšířené reality nabízí už dva roky aplikace Google Translate, které umí přeložit nápisy tak, že původní text snímaný fotoaparátem překryje překladem. Ještě déle ale v Googlu vyvíjejí sytém Tango, sadu senzorů, která umí rozpoznávat trojrozměrný prostor a vytvářet mapy interiérů nebo přesně měřit vzdálenosti.

Googlu se podařilo získat dva partnery, kteří vyrobili telefon s touto technologií, více jich ale nejspíše nebude. Podle vyjádření šéfa týmu, který stojí za technologií ARCore, se Google soustředí na softwarovou variantu, které by měla v době oficiálního spuštění zasáhnout více než sto milionů telefonů. „Nyní se soustředíme na zvýšení dosahu, na ARCore. Myslím, že Tango je více... Myslím že z projektu Tango jsme se hodně naučili, pomohl nám ukázat, co je v rozšířené realitě možné, ale důležitý je teď ARCore," uvedl Clay Bavor pro server Ars Technica.

Nugát a Oreo

Google zveřejnil první informace o tom, na jakých zařízeních bude ARCore fungovat. Jako první mohou vývojáři zkoušet tuto technologii na telefonech řady Pixel a Galaxy S8. Při oficiálním spuštění, jehož datum Google neprozradil, má ale ARCore fungovat na milionech zařízení s Androidem 7.0 a novějším. Nejde tedy o technologii vyhrazenou pro smartphony s minulý týden oznámeným Androidem 8 Oreo.

Google spolupracuje se Samsungem, Huawei, LG a Asusem i dalšími výrobci na tom, aby nové telefony nabídly co nejlepší možnosti využití rozšířené reality. To znamená například možnost použít data z duálních fotoaparátů pro posuzování vzdálenosti. Apple už ale má několikaměsíční náskok, který Google musí dohnat. Převod aplikací vytvořených původně pro Apple ARKit však dává větší smysl než snaha získat stejné aplikace pro pár tisíc uživatelů s telefony vybavenými senzory Tango.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama

Ázerbájdžánské dělostřelectvo se chlubí českými houfnicemi. Ministerstvo netuší, jak se do země i přes embargo dostaly

Textilka Pegas Nonwovens změní majitele, investorovi R2G Rohan budou patřit čtyři pětiny jejích akcií

Volební deník Petra Honzejka: Triumf Babiše, nástup pirátů, konec Kalouska? Pomalu. Průzkumy jsou proroctví s ručením omezeným

Zemřela herečka Květa Fialová. Představitelce filmové Tornádo Lou bylo 88 let

Zisk společnosti Philip Morris ČR vzrostl o čtvrtinu na 1,6 miliardy. Podpořilo ho zvýšení cen i růst trhu cigaret

reklama