reklama

Nejspolehlivější notebooky vyrábí Apple, za ním je Samsung a Acer. Microsoft Surface propadl

Čtěte více: počítač | notebook | Apple | Microsoft | Acer
  • Čtvrtina zařízení Microsoft Surface nepřežije dva roky bez zásahu servisu.
  • U Applu se během prvních dvou let porouchá pouze desetina notebooků.
  • Překvapením je umístění Aceru, je třetí nejspolehlivější značkou v USA.
Apple MacBook 2015 Apple MacBook 2015 Foto: Apple

Studie organizace Consumer Reports potvrdila jeden mýtus, druhý vyvrátila a Microsoftu sebrala vítr z plachet. V hodnocení spolehlivosti přenosných počítačů na základě informací od registrovaných uživatelů jednoznačně vyhrál Apple. Jeho produkty vypověděly službu během prvních dvou let od koupě pouze v deseti procentech případů. V USA je přitom běžná záruční doba u počítačů pouze jeden rok.

Druhé místo získal Samsung, který v Česku své notebooky bohužel neprodává. U něj se míra poruchovosti během prvních dvou let pohybuje okolo 16 procent, je tedy o 60 procent vyšší než u Applu. Třetí místo patří Aceru s 18% poruchovostí, má tak nejlepší výsledek mezi největšími výrobci osobních počítačů. Na posledním místě zveřejněné tabulky je Microsoft s tablety a notebooky řady Surface, které se porouchají ve čtvrtině případů.

Apple to umí

Výsledek Applu není velké překvapení. Firma má dlouhodobě výbornou pověst a bezporuchovosti notebooků nahrává i to, že je firma příliš neinovuje, takže má vyladěné výrobní procesy. Apple je spolu s Microsoftem jediný výrobce, který do svých notebooků také používá výhradně SSD úložiště, mechanické disky jsou náchylnější k mechanickému poškození.

Vedle vysoké spolehlivosti má Apple dobré postavení i díky kvalitnímu servisu, zejména ve spojení se zvlášť placenou prémiovou servisní podporou. I české zkušenosti s Applem jsou v tomto ohledu pozitivní. Apple se například nebrání výměně napájecích adaptérů i v případě, že vykazují mechanické poškození.

Microsoft se špatným softwarem

Paradoxní na umístění Microsoftu na chvostu výrobců notebooků je fakt, že za velkou část problémů s tablety a notebooky Surface může firmware, tedy softwarová část jejich výbavy. I seznamy oprav v testovacích verzích Windows 10 jsou plné oprav specifických pro produkty Microsoftu.

Microsoftu nenahrává ani fakt, že zvolil poměrně komplikované technické řešení – tablet s odnímatelnou klávesnicí, což platí i pro Surface Book. Změnu v podobě klasického designu přinesl až Surface laptop představený letos na jaře.

Microsoft se proti výsledkům Consumer Reports ohradil s tím, že registruje odlišná čísla poruchovosti – přesné údaje ale nezveřejnil. Data Consumer Reports přitom vycházejí z údajů o 90 tisících notebooků a tabletů, které registrovaní čtenáři zakoupili od roku 2014 do počátku roku 2017.

Acer proti předsudkům

Třetí místo Aceru s 18% poruchovostí po dvou letech od koupě ukazuje, že firma trpí (alespoň v Česku) neoprávněnou nedůvěrou. Pověst si Acer zhoršil před lety distribucí notebooků se špatně navrženými panty i výrobou extrémně levných netbooků. V posledních letech ale i z našich testů vychází Acer nadprůměrně dobře.

Rozdíl mezi Applem a velkými výrobci počítačů se dá vysvětlit právě rozdílem v portfoliu. Zatímco Apple vyrábí pouze prémiové produkty s hliníkovým tělem, Acer, Asus, Dell, HP a Lenovo pokrývají celé cenové spektrum včetně počítačů, jejichž morální životnost skončila ještě před zahájením prodeje kvůli nedostatečné výbavě. Riziko poruchy zvyšují nekvalitní paměťové prvky (eMMC úložiště), pevné disky, větráky a další mechanické součástky či plastová konstrukce.

Pět procent tolik neznamená

Consumer Reports svou studii provádí na základě vlastního testování, údaje o spolehlivosti ale čerpá od registrovaných čtenářů, kteří organizaci, která inspirovala i český dTest, poskytují informace o svých nákupech a případných problémech s nakoupeným zbožím. Consumer Reports upozorňuje, že rozdíly mezi jednotlivými výrobci v rozsahu pěti procent nejsou zásadní, protože hodnocení pracuje se statistickými modely s určitou chybovostí.

Přesto je znát odstup Applu na jedné straně a horší postavení Microsoftu a Toshiby, která skončila předposlední. Pouze u Microsoftu však organizace Consumer Reports uvedla, že nedoporučuje nákup zařízení této značky.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Platíte Čechům třetinu toho co svým lidem, vzkázal Sobotka Francouzům. Pracovníci z východu sráží naše mzdy, říká zase Macron

Liglass nám doporučoval přímo Zeman, tvrdí kancléř kyrgyzského prezidenta. Tendr ale prý proběhl korektně

Uber poprvé přichází o přízeň části investorů, snižují ocenění jeho akcií. Čtveřici fondů se nezamlouvají skandály firmy

Češi zkonstruovali unikátní mobilní pivovar v kontejneru. Pořídit si ho může každý, vyrobí až sto tisíc piv ročně

Český start-up Spendee se zařadil mezi 33 nadějných firem světa, které podpoří Google

reklama