reklama

Videohry možná zamíří na olympiádu do Paříže, pořadatelé o tom jednají se zástupci e-sportů

  • Obrovská popularita turnajů ve videohrách může hráče dostat i pod olympijské kruhy.
  • Klání počítačových hráčů má přilákat pozornost mladších diváků po celém světě.
  • Zájem pořadatelů o e-sporty může narazit na konzervativní olympijský výbor.
Olympijské hry v Londýně Olympijské hry v Londýně Foto: Peter Burgess

O olympijské medaile by na olympiádě v Paříži mohli vedle tenistů, běžců nebo judistů soutěžit i profesionální hráči vybraných videoher. Rozšířit program olympiády o takzvané e-sporty chce pořadatelská komise, jíž spolupředsedá vodní slalomář a trojnásobný olympijský vítěz Tony Estanguet. Pro agenturu AP uvedl: „Musíme se tomu věnovat, nemůžeme říkat, že to není olympijské. Mladé e-sporty zajímají, a tak se na to podíváme, setkáme se s nimi.“

Estanguet zároveň naznačil, že ani popularita turnajů ve videohrách nemusí pomoci, protože program olympijských her v roce 2024 musí schválit Mezinárodní olympijský výbor (MOV), který je poměrně konzervativní. Hráčům a fanouškům videoher naopak dává naději fakt, že e-sporty budou medailovou součástí Asijských her od roku 2022 a už příští rok se v Indonésii předvedou jako ukázkové disciplíny. Asijské hry přitom spadají pod patronát MOV.

Program 33. olympijských her se začne připravovat v roce 2019, o jeho finální podobě pak v roce 2020 po skončení 32. olympiády v Japonsku rozhodne MOV. Do té doby budou mít pořadatelé turnajů v e-sportech i vydavatelé videoher možnost lobbovat za modernizaci největší sportovní události na světě.

Pokud jde o konkrétní hry, největší šanci na prezentaci na olympiádě mají tituly DOTA 2, League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive nebo StarCraft či Hearthstone, ve kterých se pořádá největší množství turnajů s největšími vypsanými odměnami.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Firmy ve světě vyplácejí největší dividendy v historii. Pražská burza patří k nejatraktivnějším v Evropě

Mandátový a imunitní výbor nevěří policistům. O Babišovi a Faltýnkovi rozhodne, co poslancům řekne žalobce

FlixBus tlačí na RegioJet. Jestli v boji podlehneme, přesuneme všechny autobusy do Německa, říká Jančura

Sloupek Martina Malého: Bolševická privatizace slov aneb Jak si komunisti přivlastňovali slova a otáčeli je tak, že se z nich stala karikatura

Apple opouští projekt samořízeného vozu. Podle NY Times se soustředí jen na samotnou technologii

reklama