reklama

Hezčí, rychlejší a se Spotify: Xbox One jako první ukazuje nový designový jazyk Microsofu

Čtěte více: Xbox | Microsoft | Windows | videohra
  • Xbox se dočkal další změny uživatelského prostředí, řídí se zásadami „ladného designu“.
  • Hlavním motivem je kromě elegance možnost úpravy toho, co Xbox zobrazuje.
  • Jako bonus Spotify vydalo svou aplikaci pro Xbox, dva roky po PlayStationu.
Xbox One v novém Xbox One v novém Foto: Microsoft

Skoro čtyři roky po zahájení prodeje Xboxu One se blíží první velká změna toho, jak se herní a multimediální systém od Microsoftu tváří. Nová verze uživatelského prostředí se oficiálně představila tento týden. Největší fanoušci Xboxu si ji už mohou vyzkoušet v rámci programu Xbox One Insiders. Mimo herní kruhy je aktualizace Xboxu zajímavá, protože naznačuje, jak se může změnit vzhled Windows 10.

Xbox One s novým softwarem je pro Microsoft testovací prostředí pro „ladný design“. Pod označením Fluent Design se skrývá koncept jednotných designových prvků, které mají v následujících měsících a letech propojit software a služby Microsoftu. Mezi jeho hlavní nástroje patří práce se světlem a stíny a plynulé animace.

Líbivější a hlavně rychlejší

První dojem z nového prostředí Xboxu One je „časopisecký“. Dominantní roli hrají velké obrázky na celou šířku obrazovky. I přes zvětšení vybraných prvků, jako je naposledy spuštěná hra nebo doporučené tituly k nákupu v on-line obchodě, se na obrazovku vejde dostatek informací. Novinkou je například zobrazení údajů o průběhu stahování přímo na základní obrazovce.

To, co hráči uvidí, si mohou navíc sami upravit. V rámci hlavní obrazovky lze kromě aktuálních her mít například bloky věnované tomu, co na Xboxu dělají přátelé. Rychlý přechod mezi jednotlivými sekcemi uživatelského prostředí přitom zajišťuje „průvodce“, který se zobrazí po stisknutí tlačítka s logem Xboxu na ovladači.

 

Právě „průvodce“ vykazuje nejvíce změn. Snadněji se ovládá, je přehlednější, a navíc z něj lze udělat spoustu věcí bez spuštění celoobrazovkové aplikace, která daný úkol zajišťuje. Lepší je díky tomu například komunikace s přáteli nebo sledování postupu ve hrách (achievementů).

Zatímco na nový design si budou muset hráči chvíli zvykat, jednoznačně ocení rychlejší reakce a plynulejší chod uživatelského prostředí. Z videa, v němž Microsoft ukazuje nové funkce, to vypadá, že testovací verze běží na výkonnější verzi Xbox One X, kterou Microsoft začne prodávat v listopadu. V praxi na standardním Xboxu One ale systém reaguje stejně rychle, a to je velmi dobrá zpráva.

Konec čekání na Spotify

Informace o příchodu nejpopulárnější hudební služby Spotify na Xbox se objevily už minulý týden, nyní je ale vše oficiální. Spotify je v on-line obchodu na Xboxu a funguje podobně, jak jsou uživatelé zvyklí z jiných platforem. Přehrávání hudby funguje i na pozadí, takže si můžete pouštět libovolnou hudbu při hraní her, jejichž soundtrack se vám nelíbí. Ovládat přehrávání lze i z mobilního telefonu, pokud je Xbox i smartphone připojený ke stejné síti.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Platíte Čechům třetinu toho co svým lidem, vzkázal Sobotka Francouzům. Pracovníci z východu sráží naše mzdy, říká zase Macron

Liglass nám doporučoval přímo Zeman, tvrdí kancléř kyrgyzského prezidenta. Tendr ale prý proběhl korektně

Uber poprvé přichází o přízeň části investorů, snižují ocenění jeho akcií. Čtveřici fondů se nezamlouvají skandály firmy

Češi zkonstruovali unikátní mobilní pivovar v kontejneru. Pořídit si ho může každý, vyrobí až sto tisíc piv ročně

Český start-up Spendee se zařadil mezi 33 nadějných firem světa, které podpoří Google

reklama