reklama

LTE používá jen pětina lidí, telefony to není

Čtěte více: LTE | 4G | Vodafone | O2 Czech Republic | T-Mobile
  • Polovina lidí, kteří mají mobil s LTE, rychlou síť nepoužívá.
  • Důvod je prostý: data jsou drahá a operátoři jich dávají málo.
  • Přístup k LTE komplikuje nutnost výměny SIM karty za novou.
jarvis_59833a7a498e42eeda69bd42.jpeg Ondřej Malý, koordinátor digitální agendy ČR. Foto: HN - Milan Bureš

Pravidelné čtvrtletní výsledky českých operátorů odhalují vcelku zajímavé věci. U O2 mě nejvíce zaujal údaj o podílu chytrých telefonů v síti - je to 60 procent. 39 procent mobilů se pak může u této společnosti připojit k rychlé 4G (LTE) síti. Ale jenom 990 tisíc zákazníků, tedy asi pětina, má zároveň i novou SIM kartu, která je pro připojení k LTE nutná.

Ani u konkurenčního T-Mobilu není tento podíl dramaticky vyšší − podle mluvčí společnosti je zákazníků využívajících LTE 1,4 milionu, což je přibližně 23 procent. Vodafone podobné údaje bohužel nezveřejnil.

Připomeňme si, že LTE sítí, tedy rychlým mobilním internetem, pokrývá operátor přes 90 procent území ČR, kdežto starší 3G sítí, na kterou jsou zákazníci bez LTE telefonu či bez vyměněné SIM karty odkázáni, pouze 34 procent. Fakticky je 3G dostupné ve větších městech, na venkově jsou tito zákazníci odkázáni na síť druhé generace (edge), která poskytuje při prohlížení internetových stránek autentický zážitek s rychlostí odpovídající tak roku 1997.

Ani to ale celé řadě zákazníků nestojí za to zajít si na pobočku a provést pouhou výměnu SIM karty za novou, díky které by se mohli připojit k internetu takřka kdekoliv. Pravda, O2 jim to na rozdíl od konkurentů neulehčuje, protože za novou SIM chce stokorunu, kdežto u T-Mobilu i Vodafonu je výměna bezplatná (i když generální ředitel společnosti O2 se na Twitteru vyjádřil, že "chystá změnu"). Oni ale zákazníci možná ani LTE nechtějí, protože mají malé datové limity.

Statistiky společnosti Tefficient, která se zabývá porovnáváním spotřeby dat v jednotlivých evropských zemích, totiž ukazují, že země s velkou spotřebou mobilních dat mají více zákazníků v LTE síti a naopak. Kde přenesou dat málo, je to spíše ve 3G sítích.

Vyšší využití dat také zásadně souvisí s cenovou politikou operátorů a dostupností neomezených datových tarifů. Zároveň ale operátoři ve štědřejších zemích daleko více motivují klienty k tomu, aby si pořídili lepší telefony a modernější služby. Opět na rozdíl od Česka.

Třeba jeden z dnešních top telefonů Huawei P10 dostane zákazník českého Vodafonu k tarifu za 1777 korun (20 GB dat) za 12 478 korun. Ale u rakouského operátora Drei za tutéž porci dat zaplatí v přepočtu jedenáct set a tento telefon k tomu dostane zdarma.

Takže si to shrňme − operátoři říkají, že chtějí naučit zákazníky používat data v mobilu a odstranit jejich obavy. Nicméně hlavní překážky kladou oni sami − dlouhými úvazky, cenami a chabou podporou prodeje nových přístrojů. Už by tak bylo načase začít konat a nevymýšlet nové a nové výmluvy o chybějící optice, hornatém terénu a Češích, kteří neumí anglicky.

Ondřej Malý
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Firmy ve světě vyplácejí největší dividendy v historii. Pražská burza patří k nejatraktivnějším v Evropě

Mandátový a imunitní výbor nevěří policistům. O Babišovi a Faltýnkovi rozhodne, co poslancům řekne žalobce

FlixBus tlačí na RegioJet. Jestli v boji podlehneme, přesuneme všechny autobusy do Německa, říká Jančura

Sloupek Martina Malého: Bolševická privatizace slov aneb Jak si komunisti přivlastňovali slova a otáčeli je tak, že se z nich stala karikatura

Apple opouští projekt samořízeného vozu. Podle NY Times se soustředí jen na samotnou technologii

reklama