reklama

TEST: Acer TravelMate X3 míří do práce se čtečkou otisků v luxusním hliníkovém obleku

Čtěte více: Acer | notebook | Windows | počítač | HN Tech testy
  • Nový profesionální notebook od Aceru sází na styl a nízkou cenu.
  • Díky vyladěnému chlazení nabízí nadstandardní výkon i v zátěži.
  • Čtečka otisků funguje lépe, než bylo u notebooků zvykem.
Acer Travelmate X349-M2 je stylový pracovní notebook s hliníkovým tělem Acer Travelmate X349-M2 je stylový pracovní notebook s hliníkovým tělem Foto: Acer

Pracovní notebooky se od těch obyčejných na první pohled moc neliší – hlavní rozdíl se skrývá uvnitř a také v ceně. U Aceru platí pouze první část; TravelMate X3 stojí stejně jako obyčejné spotřebitelské notebooky. Uvnitř však nejsou jen výkonné součástky, ale také Windows 10 ve verzi Pro s nadstandardními bezpečnostními funkcemi a možností správy notebooku na dálku.

Jako bonus je v notebooku i čtečka otisků prstů, která funguje výrazně lépe, než bylo u notebooků dlouho zvykem. Ono už bylo ostatně na čase, když slušnou čtečku otisků mají i telefony za pár tisíc korun.

 

Acer TravelMate X3 je luxusní pracovní notebook s hliníkovým tělem, cena je ovšem lidová
Acer Travelmate X349-M2 je stylový pracovní notebook s hliníkovým tělem

 

Hliníkový klín se 180° pantem

Na první pohled připomíná TravelMate X3 (modelové označení X349-M2) Macbook Air v tmavě šedé barvě. To proto, že má z boku klínovitý průřez a hliníkové tělo. Počítač je však mírně větší než Macbook Air. Pod víkem se totiž skrývá 14“ Full HD obrazovka s IPS panelem a matným povrchem, díky kterému je možné notebook používat mimo kancelář i na přímém slunci. Displej vyniká také nadstandardním rozsahem poloh. Podobně jako u ThinkPadů jej lze položit do roviny s klávesnicí. Díky tomu se nestane, že by vám omylem někdo poškodil notebook, když o displej zavadí.

I když TravelMate X3 spadá do kategorie ultrabooků, má dostatek konektorů. Na levém boku je kromě napájecího konektoru klasické USB 3.0 s možností napájení mobilu i při vypnutém notebooku a jeden konektor USB Type-C. Ten lze využít i k napájení či připojení externího displeje s odpovídajícím adaptérem. Ještě zajímavější je ale připojení dokovací stanice, jež má i ethernetový port, který samotnému notebooku ve srovnání s Aspire V13 chybí.

Na pravé straně je pak druhý USB port, tentokrát pomalejší typ USB 2.0, poutko na zámek Kensington, výstup na sluchátka a čtečka paměťových karet, která se zdá trochu nadbytečná; ocení ji maximálně fotografové, ale na druhou stranu nijak nepřekáží.

Acer Travelmate X349-M2 je stylový pracovní notebook s hliníkovým tělem

Ovládání na jedničku

Větší plocha tenkého notebooku znamená, že se do těla zařízení vešla kvalitní klávesnice s příjemně velkými rozestupy mezi tlačítky a sloupcem funkčních kláves vpravo od klávesy Enter. Je to příjemnější řešení než stísněná klávesnice doplněná o podobně stísněný blok numerických tlačítek na 15,6" laptopech. Ve srovnání například s modelem Aspire V13 je příjemné, že jsou k dispozici samostatné klávesy Home, End, Page up a Page down. I chod kláves je výraznější a spolehlivější než u většiny notebooků na trhu. Vypínač je v pravém horním rohu klávesnice, ale díky sloupci tlačítek navíc se mi ještě nestalo, že bych ho zmáčkl omylem místo klávesy Delete.

U pracovního notebooku je nutností podsvícení klávesnice, a Aceru nechybí. K dokonalosti mu chybí možnost nastavit intenzitu světla pod jednotlivými klávesami, ale v praxi to vůbec nevadí, alespoň jsem při testování nenarazil na situaci, kdy by mi vyšší jas podsvícení klávesnice byl na obtíž. Jednu výhradu k podsvícení ale mám: Kvůli modrým popiskům alternativních funkcí kláves svítí klávesnice v noci i trochu modře, což nevypadá úplně elegantně.

Acer Travelmate X349-M2 je stylový pracovní notebook s hliníkovým tělem

Příjemné je také ovládání Windows prostřednictvím velkého touchpadu, který podporuje vícedotyková gesta a splňuje standard Microsoft Precision Touchpad. To znamená, že touchpad nepotřebuje speciální ovladač, komunikuje přímo s Windows a díky tomu reaguje přesněji. Totéž platí i pro čtečku otisků prstů, která si rozumí se systémem bezpečného přihlašování Windows Hello.

Výbava bez překvapení, ale s výbornými výsledky

O dostatečný výkon se v případě testovaného modelu (podle mě s optimálním poměrem ceny a výkonu) stará dvoujádrový procesor Intel Core i5-7200U sedmé generace Kaby Lake a taktem 2,5 GHz a možností krátkodobého zvýšení frekvence na 3,1 GHz. Procesor doplňuje 8 GB operační paměti standardu DDR4 a extrémně rychlé SSD úložiště typu M.2 s kapacitou 256 GB.

V testu kancelářského výkonu PCMark 8 Work 2.0 dosáhl notebook od Aceru jednoho z nejlepších výsledků, jaké jsme v redakci u obyčejného notebooku viděli – 4665 bodů. Díky kvalitnímu chlazení a rychlému disku porazil i ThinkPad 13 od Lenova se stejným procesorem. Chlazení nicméně není absolutně tiché jako u hybridu Switch Alpha 12. V zátěži počítač šumí; v běžném provozu jsou větráky vypnuté, teplo odvádí kombinace měděných teplovodních prvků a samotného hliníkového krytu.

Acer Travelmate X349-M2 je stylový pracovní notebook s hliníkovým tělem

Solidní na tenký počítač s hmotností 1,6 kilogramu je také výdrž baterie. Pracovat ve Wordu s otevřenou alespoň desítkou záložek v prohlížeči Google Chrome a wi-fi připojením k internetu můžete alespoň šest sedm hodin. To vše při standardním režimu. Pokud použijete úsporné nastavení, ztratíte část výkonu, ale výdrž se ještě o trochu prodlouží.

Windows 10 Pro a balast

Pracovní notebook musí mít logicky dražší verzi Windows. Ne kvůli ceně, ale kvůli funkcím určeným právě k profesionálnímu využití. Nejviditelnějším rozdílem je přitom možnost šifrovat celý disk integrovaným nástrojem BitLocker, který byl v předchozích verzích Windows dostupný ve všech variantách systému.

Acer přidává ještě další nástroje – ProShield a Acer ControlCenter. První uživatele provede nastavením bezpečnostních funkcí, jako je právě šifrování disku nebo vyžadování hesla při spuštění počítače před startem systému. Druhý pak nabízí přehled informací o počítači, přístup k aktualizovaným ovladačům a také nástroj na vzdálenou správu počítače v malých firmách bez IT oddělení.

Potenciálně užitečné přídavky ale doplňují i méně povedené předinstalované aplikace. Součástí instalace je tradičně zkušební verze antivirového systému, a dokonce i několik her v čele s Candy Crush Sagou. Podobné je to i třeba u Lenova, ale hezké to není a vzbuzuje to smutek nad tím, že se u nás nedají koupit počítače v takzvané Signature Edition, tedy se zcela čistým systémem.

Acer Travelmate X349-M2 je stylový pracovní notebook s hliníkovým tělem

Za ty peníze pěkné

Cena recenzovaného počítače je 25 tisíc korun s DPH a dvouletou zárukou, první rok záruky je možné uplatnit kdekoliv na světě. Nejlevnější varianta, která se liší použitím procesoru Core i3, stojí 22 tisíc korun, i ta má ale 8 GB RAM. Nejvýkonnější model za 30 tisíc korun má stejný displej a operační paměť, nabízí ale dvojnásobnou kapacitu úložiště a procesor Intel Core i7.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

V Česku vznikly první brýle pro virtuální realitu. Pomůžou pro vývoj designů aut Škoda a BMW

Banky financují až 80 procent ekonomického růstu. Neoslabujte je daněmi, říká šéf skupiny KBC

Cílem prezidentských voleb není někoho porazit, ale zvítězit, říká Kubera. Sám kandidaturu zvažuje

Státní dluh je nejvyšší v historii. Po volbách zadlužení dále poroste, říká analytik

Papežovy oblíbené aerolinky se možná zachrání. Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

reklama