reklama

Výrobce mobilních procesorů Qualcomm chce zakázat prodej iPhonů v USA, Apple údajně neplatí za používání šesti patentů

  • Qualcomm pokračuje v útocích na svého velkého zákazníka, nyní chce zablokovat prodej iPhonů.
  • Žalobu podal Qualcomm u oblastního soudu v Kalifornii i ke Komisi pro mezinárodní obchod.
  • Nový útok se liší tím, že se opírá o patenty, které nejsou součástí průmyslových standardů a Apple k nim nemá zaručený přístup za férových podmínek.
Výrobce procesorů Qualcomm znova útočí na Apple. Výrobce procesorů Qualcomm znova útočí na Apple. Foto: Reuters

Pět patentů na zlepšení výdrže baterie a jeden zajišťující rychlejší přístup k internetu má posloužit k zastavení prodejů iPhonů v USA. Výrobce mobilních procesorů a modemů Qualcomm znovu žaluje Apple kvůli jejich údajnému zneužívání.

Nový útok se liší tím, že se opírá o patenty, které nejsou součástí průmyslových standardů a Apple k nim nemá zaručený přístup za férových podmínek. Proti předchozím nařčením se Apple bránil mimo jiné tím, že jeho dodavatelé poplatky za použité patenty platí při nákupu součástek. Qualcomm ale požaduje vyšší platby.

Nový spor bude pro Apple komplikovanější. Qualcomm vyjmenoval šestici patentů, které si Apple podle právníků Qualcommu musí licencovat zvlášť a za tržní cenu. Podle právních zástupců Qualcommu citovaných ve Financial Times Apple odmítá o ceně licence k těmto patentům vyjednávat. Qualcomm zároveň uvádí, že jde o inovace patentované v uplynulých čtyřech letech. To je reakce na tvrzení Applu, že Qualcomm vytěžuje patenty na stárnoucí bezdrátové technologie.

Pozice Qualcommu ale není nijak silná. Americká obchodní komise FTC totiž vyšetřuje Qualcomm z porušování pravidel hospodářské soutěže a Apple podal na Qualcomm žalobu ze stejného důvodu. Podle Applu požaduje Qualcomm za licence ke svým patentovaným technologiím příliš vysoké částky. Díky dominantnímu postavení Qualcommu na poli LTE modemů pak má tento výrobce čipů páku na své odběratele. Apple se tomu mimo jiné brání tím, že do části svých produktů osazuje LTE modemy od Intelu. Ani to se ale Qualcommu nelíbí, obvinil kvůli tomu Apple z toho, že omezuje schopnosti čipů Qualcomm tak, aby méně výkonné čipy od Intelu nevypadaly v přímém srovnání špatně.

 

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

V Česku vznikly první brýle pro virtuální realitu. Pomůžou pro vývoj designů aut Škoda a BMW

Banky financují až 80 procent ekonomického růstu. Neoslabujte je daněmi, říká šéf skupiny KBC

Cílem prezidentských voleb není někoho porazit, ale zvítězit, říká Kubera. Sám kandidaturu zvažuje

Státní dluh je nejvyšší v historii. Po volbách zadlužení dále poroste, říká analytik

Papežovy oblíbené aerolinky se možná zachrání. Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

reklama