reklama

Analytik: Nový iPhone bez rámečků odemknete jen obličejem, TouchID pod displejem nebude

Čtěte více: Apple | iPhone | čtečka | Samsung
  • iPhone 8 nejspíše nebude mít tradiční čtečku otisků prstů, Apple ji zcela vynechá.
  • Identitu uživatele má potvrdit systém rozpoznávání obličejů s 3D senzory.
  • I bez TouchID přinese nový iPhone největší změny za poslední roky.
Nový iPhone prý bude bez čtečky otisků - Ilustrační foto. Nový iPhone prý bude bez čtečky otisků - Ilustrační foto. Foto: Reuters

Funkce, která změnila smartphony a přístup k jejich zabezpečení, bude novému iPhonu chybět. Po řadě spekulací o tom, zda se Applu podaří vložit čtečku otisků přímo pod displej iPhonu, to vypadá na zklamání podobně jako u Galaxy S8.

Apple však místo kompromisu v podobě čtečky na zádech telefonu vsadí všechno na rozpoznávání obličejů. Alespoň je o tom přesvědčený analytik společnosti KGI Ming-Chi Kuo, který v uplynulých letech zveřejnil přesné zprávy o chystaných iPhonech.

Věrohodnosti tohoto scénáře nahrává i zpráva agentury Bloomberg, která od svých nejmenovaných zdrojů zjistila, že Apple testuje technologii rozpoznávání obličejů s pomocí 3D senzorů. Kromě toho Apple údajně testuje i systém skenování duhovky, který nasadil Samsung ve své bezrámečkové Galaxy S8.

Bloomberg uvádí, že nový systém rozpoznání obličejů zatím prochází testováním a měl by být bezpečnější než TouchID, protože pracuje s větším množstvím dat. Měl by přitom fungovat i na větší vzdálenosti, ne jen pokud uživatel podrží telefon přímo před obličejem.

Podle analytika Kua dosavadní technologie pro čtení otisků prstů skrz OLED panely nefungovaly dostatečně dobře. Apple se údajně rozhodl obětovat čtečku otisků, aby nemusel odložit datum zahájení prodeje nového inovativního iPhonu Kromě nového modelu s OLED obrazovkou ale Apple představí i nástupce stávajících modelů iPhone 7 a 7 Plus se stejným designem.

Prémiová verze bez rámečků bude dostupná v omezeném množství a bude citelně dražší. Spekulace hovoří o tisíci dolarů. To by znamenalo 28 tisíc korun s DPH v čistém přepočtu, reálně by ale cena iPhonu s OLED obrazovkou začínala na 30 tisících korun nebo ještě výše. Stávající iPhone 7 Plus v USA začíná na 769 dolarů, v ČR ale stojí 24 990 korun, o 2600 korun více než naznačuje přepočet s DPH.

iPhone bez rámečků by se měl také začít prodávat později než standardní verze. Kuo ze společnosti KGI odhaduje zahájení prodejů v říjnu nebo listopadu, tedy o měsíc až dva později. Podobné zpoždění nabrala v loňském roce sluchátka Apple AirPod. Ta se navzdory průměrnému zvuku a vysoké ceně stala komerčním hitem.

Analytici nepochybují ani o úspěchu nového iPhonu se čtečkou otisků nebo bez ní a bez ohledu na vyšší očekávanou cenu. Apple už dříve zjistil, že jeho zákazníci za lepší funkce rádi připlatí – dražší iPhone 7 Plus se díky duálnímu fotoaparátu i delší výdrži prodává nad očekávání dobře.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

V Česku vznikly první brýle pro virtuální realitu. Pomůžou pro vývoj designů aut Škoda a BMW

Banky financují až 80 procent ekonomického růstu. Neoslabujte je daněmi, říká šéf skupiny KBC

Cílem prezidentských voleb není někoho porazit, ale zvítězit, říká Kubera. Sám kandidaturu zvažuje

Státní dluh je nejvyšší v historii. Po volbách zadlužení dále poroste, říká analytik

Papežovy oblíbené aerolinky se možná zachrání. Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

reklama