reklama

Samotné fotky z dovolené nejsou vše, potřebná je i autocenzura

Čtěte více: technologie | fotografie | dovolená
  • Kvalitnější fotky z dovolené pořídíte se stativem.
  • Soustřeďte se na unikátní okamžiky, hlavní je rodina a zábava, ne památky.
  • Dejte si záležet na výběru snímků a sdílejte je soukromě nebo až po dovolené.
jarvis_595bd48d498eda178619c9ea.jpeg Pokud máte prostor a čas, vždy je lepší použít pro focení stativ, třeba i kapesní. Výrazně s ním omezíte případné rozmazání fotek. Foto: ČTK

Na cestách si fotografie dělá téměř každý, ale na Facebooku nebo Instagramu je vidí rád jen málokdo. Podle studie pojišťovny Aviva jsou fotky z dovolené na sociálních sítích protivné třem čtvrtinám uživatelů. A vůbec nejnenáviděnější jsou pohledy přes vlastní opálené nohy na bazén. Shodou okolností právě tato kompozice patří k těm nejčastěji sdíleným.

Pokud chce mít cestovatel z fotografií radost a sdílet je s ostatními, je dobré ohlídat jak množství fotografií, tak i jejich kvalitu. Není přitom od věci zapomenout na přehnaná očekávání. Kampaně, jako je "Shot on iPhone" od Applu, totiž zákazníky klamou. Fantastickou ostrost i perfektní barvy zajišťují další zařízení, od výměnných objektivů až po stabilizační systémy za desítky tisíc korun. A hodiny a hodiny úprav v aplikacích, jako je Photoshop. HN přinášejí několik základních rad, jak si z cest přivézt co nejlepší snímky.

1. Ochočte si světlo

Absolutním základem fotografie je světlo. Samotný akt jejího pořízení je právě zachycení světla v konkrétním okamžiku. I se špičkovou zrcadlovkou můžete udělat špatné snímky, když nedokážete světlo využít správně. Největší problém je focení v protisvětle. Ani HDR režim mobilu, ani přiblesknutí u zrcadlovky nemohou úplně vyrovnat sílu slunečního záření.

Z toho důvodu mají smysl aplikace jako Fripito, které fotografům poradí ideální čas, kdy fotit konkrétní místo, aby světlo přicházelo ze správného směru. Nejlepší světlo pak obecně najdete krátce po svítání a před západem slunce v takzvané zlaté hodině. To například ve Středomoří znamená v červenci čas kolem šesté ráno a osmé večer. A pokud máte světla málo, použijte stativ, klidně improvizovaný ze dvou cihel nebo kamenů (jen pozor na poškrábání displeje či zad telefonu).

2. Pozor na sloupy a prsty

Při fotografování si málokdo všimne nedokonalostí v kompozici. Skvělé rozmístění objektů na snímku je věda nebo spíše otázka citu.

I úplný laik si ale může dát pozor na několik častých a snadno odstranitelných chyb. Vedle prstů, které při focení na telefonu často zastíní část objektivu, a nejen dětem, jde o předměty, které lidem na fotografiích vystupují z hlavy nebo jiných částí těla. Elektrické sloupy, pouliční lampy, reklamní poutače… na to vše je třeba si dát pozor.

U snímků lidí pak často stačí, abyste hlavní postavu umístili mimo střed záběru, ideálně do třetiny snímku.

Druhou variantou je soustředit se na detaily. V záběru nemusí být celá postava. Lepší je přitom vždy pořídit více záběrů stejné situace, nutné je potom ale pečlivě vytřídit ty nejlepší a zbytek nemilosrdně smazat.

3. Technická kvalita není vše

Nosit s sebou na výlety nebo na pláž byť jen půlkilový fotoaparát není dobrý nápad. Na dovolené se chcete hlavně bavit. I levnější telefony s cenou pod deset tisíc korun v létě díky množství světla dokážou vytvořit použitelné fotografie.

V případě snímků z dovolené přitom nejde o dosažení "tiskové kvality". Stačí, že na snímku je poznat, kdo, co a kde provádí. Skvělý obrázek Stonehenge nebo věže v Pise bez zástupu turistů najdete na webu okamžitě. Ale rodinný snímek na stejném místě bude unikát. Nemusíte se proto bát ani selfie, i když je lepší někoho poprosit, aby vás vyfotil.

Kvalitní fotoaparát v mobilu je i přes to všechno výhodou. Nejlepší na trhu jsou HTC U11, iPhone 7 Plus a Galaxy S8.

4. Umělá inteligence pomáhá

Pořízení snímků z dovolené by nemělo skončit u stisku spouště. Specializované aplikace, mezi kterými patří k nejlepším Prisma, umí i méně povedené snímky přetvořit v pozoruhodná "umělecká díla".

Úplně bez práce můžete zajímavé snímky získat využitím služby Google Photos. Ta umí fotografie automaticky vylepšit ve chvíli, kdy je nahrajete na servery Googlu. V základu jde o klasické úpravy kontrastu, jasu a barev, ale Google umí vytvářet i stylizované snímky, pokud se umělé inteligenci nějaká fotografie zalíbí.

Stejně tak umí Google vytvořit z výletu nebo celé dovolené krátký videoklip složený z fotografií či videa, pokud na dovolené nějaké pořídíte. A umí sám od sebe vyrobit také populární animované formáty GIF. Apple se sice snaží, ale tolik co Google toho stále neumí.

5. Nezapomínejte na zálohy

Všechny fotografie i dokumenty byste měli mít na více místech než jen v telefonu. Ten se může snadno rozbít, utopit nebo stát cílem zlodějů. Rozumným minimem je proto nechat pořízené snímky automaticky nahrávat do služeb, jako jsou Google Photos, Microsoft OneDrive nebo Apple iCloud. Tyto služby většinou nahrávají fotografie na svá on-line úložiště po připojení na wi-fi. Ještě mimo dosah bezdrátové sítě je proto dobré provést prvotní vytřídění snímků, aby se nezálohovaly nepovedené fotografie.

Rovněž se může hodit externí disk, na který je možné přenést snímky z telefonu. Třeba proto, abyste je mohli probrat na notebooku s větší obrazovkou a aby nezabíraly místo v telefonu.

6. Sdílejte až po návratu

Část snímků nepochybně skončí na sociálních sítích. Není ale rozumné, abyste fotky sdíleli okamžitě. Nejde přitom jen o bezpečnost − zloději nemusí vědět, že jste v maďarských termálních lázních, a ne doma. Důvodem je větší odstup při výběru povedených snímků. Nemá moc smysl každý den sdílet západ slunce nad trochu jiným kouskem pláže. A dejte si také pozor na nastavení soukromí, fotky z dovolené by neměly být viditelné veřejně.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

V Česku vznikly první brýle pro virtuální realitu. Pomůžou pro vývoj designů aut Škoda a BMW

Banky financují až 80 procent ekonomického růstu. Neoslabujte je daněmi, říká šéf skupiny KBC

Cílem prezidentských voleb není někoho porazit, ale zvítězit, říká Kubera. Sám kandidaturu zvažuje

Státní dluh je nejvyšší v historii. Po volbách zadlužení dále poroste, říká analytik

Papežovy oblíbené aerolinky se možná zachrání. Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

reklama