reklama

Qualcomm jako první ukázal čtečku otisků, která funguje pod vodou, kovem i za displejem

Čtěte více: čtečka | Qualcomm | smartphone | Android
  • Největší výrobce mobilních procesorů předběhl Apple i Samsung s novou generací čtečky otisků.
  • První prototyp, který pozná prsty i přes vrstvu kovu, vyrobil s čínskou značkou Vivo.
  • Apple stále může překvapit, čtečku v displeji by mohl mít už v září iPhone 8.
jarvis_57fe2f8e498ee079014c83c2.jpeg Vyšší míru zabezpečení přinese biometrické ověřování – otisk prstu či vzorek hlasu jsou bezpečnější než SMS zpráva, kterou útočníci umí ze svých obětí vylákat. Foto: Shutterstock

Největší mobilní téma letošního roku je jasné – čtečka otisků prstů schovaná za displejem telefonu. Galaxy S8 měl být první smartphone se skrytou a přitom snadno dostupnou čtečkou. Samsung to nestihl. Nyní se spekuluje o tom, zda se to povede Applu. Spekulace ale narušil Qualcomm, který v Šanghaji ukázal hned dva druhy nových čteček otisků prstů, ta zajímavější z nich umožní vyrábět telefony se čtečkou skrytou za displejem.

Sada senzorů Qualcomm Fingerprint Sensors zvládne zatím nepředstavitelné kousky díky využití ultrazvukové technologie. Nejzajímavější model dokáže načíst papilární linie přes vrstvu skla a plastu v OLED obrazovkách s výškou 1,2 mm. Ideální použití tohoto senzoru je právě pro čtečky ukryté za displejem. Prototyp takového telefonu ukázala čínská značka Vivo, která patří do trojice nejúspěšnějších značek smartphonů v Číně. Díky ultrazvuku čtečka funguje i pod vodou a logicky jí nevadí ani mokré prsty, které jsou pro standardní čtečky otisků nepřekonatelnou překážkou.

Čtečku otisků založenou na ultrazvuku lze schovat také pod krycí sklo nebo kov. Jediným omezením je nižší propustnost. Čtečka tak funguje do tloušťky 0,8 mm v případě tvrzeného skla a 0,65mm v případě hliníku. Předchozí verze senzorů od Qualcommu umožňuje načtení otisků prstů přes sklo nebo kov s tloušťkou menší než půl milimetru.

Nové čtečky včetně prototypu čtečky ukryté za displejem, bylo možné vyzkoušet na veletrhu Mobile World Congress Shanghai. Úvodní dobré zprávy ale nejsou úplné. Podle zkušenosti redaktora serveru Engadget totiž nová čtečka reaguje pomalu: od přiložení prstu k odemčení telefonu je potřeba asi sekunda. Standardní čtečky otisků přitom potřebují pětinu i méně tohoto času.

vivo under display fingerprint
Foto: Engadget.com

Prototyp měl také malou aktivní plochu, i když Qualcomm slibuje možnost použít jako čtečku otisků i celý povrch displeje. Zvětšení aktivní oblasti ale znamená výrobní komplikace a citelné zvýšení ceny. Další špatnou zprávou je, že čtečka určená pro umístění za OLED displeje bude dostupná až koncem tohoto roku pro výrobce telefonů a reálně se telefony s novou technologií začnou prodávat až v roce 2018. To ovšem neznamená, že iPhone 8 nemůže mít obdobnou technologii. Musíme se nechat překvapit.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

V Česku vznikly první brýle pro virtuální realitu. Pomůžou pro vývoj designů aut Škoda a BMW

Banky financují až 80 procent ekonomického růstu. Neoslabujte je daněmi, říká šéf skupiny KBC

Cílem prezidentských voleb není někoho porazit, ale zvítězit, říká Kubera. Sám kandidaturu zvažuje

Státní dluh je nejvyšší v historii. Po volbách zadlužení dále poroste, říká analytik

Papežovy oblíbené aerolinky se možná zachrání. Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

reklama