reklama

Xperia XZ Premium láká na Ultra HD displej, boduje ale výdrží baterie a výkonem

Čtěte více: Sony | Android | smartphone | HN Tech testy
  • Už druhý 4K telefon od firmy Sony si políčil na OLED, láká na HDR i syté barvy.
  • Fotoaparát tentokrát nezklamal, boduje i extrémně zpomalené video.
  • Sony si zaslouží pochvalu i za bezpečnostní aktualizace.
Sony Xperia XZ Premium se 4K obrazovkou Sony Xperia XZ Premium se 4K obrazovkou Foto: Sony

Sony málem výrobu telefonů ukončilo. Ve snaze zachránit mobilní divizi omezila firma počet nabízených modelů a soustředila se na postupné zlepšování osvědčených konceptů. Nová Xperia XZ Premium je výsledek spojení konzervativního přístupu k financím a filosofie, která má za cíl vzbuzovat v uživatelích emoce, úžas…

V případě Xperie XZ Premium uživatelům může čelist poklesnout hned nad několika aspekty telefonu. Největší "wow" efekt má nepochybně možnost zachytit zpomalený pohyb v 960 snímcích za sekundu. Efektní zastavení času má ovšem háček – telefon takový výkon udrží jen sekundu dvě. Ale tak to s Xperií XZ Premium je – v mnoha ohledech je skvělá, ale nutné jsou i kompromisy.

TEST: Sony je zpět. Xperia XZ Premium láká na extrémní rozlišení, výdrž a výkon
TEST_Sony_je_zpet._Xperia_XZ_Premium_laka_na_extremni_rozliseni_vydrz_a_vykon.jpg

Premium bez luxusního kabátu

Sony je konzervativní, nebo šetří. Design nového telefonu je totiž téměř stejný jako u předchozích vrcholných Xperií. Sony jen vyleštilo záda a mírně upravilo hrany, jinak je vzhled téměř shodný i s Xperií Z1. Hlavním poznávacím znakem jsou přitom obří rámečky nad a pod displejem. I ty po stranách jsou nemoderně široké, a to nejen ve srovnání s luxusním Galaxy S8.

Malou útěchou je fakt, že Sony do brady a čela telefonu vložilo dvojici reproduktorů, které nabízejí alespoň iluzi stereofonního zvuku a navíc brání zablokování výstupu reproduktoru rukou při běžném držení telefonu. Spodní hrana je ale stejně trestuhodně nevyužitá. Telefon má pouze virtuální tlačítka na displeji, místa na senzorická tlačítka je přitom spousta. Totéž platí o čtečce otisků, kterou Sony už několik let dává na hranu telefonu v kombinaci s vypínačem, což není optimální řešení. Čtečka je méně spolehlivá než kruhové nebo čtvercové modely a vyžaduje přesnější umístění prstu.Sony Xperia XZ Premium

Snad nejhorší částí designu je šuplík na SIM a paměťovou kartu. Sony sice nevyžaduje pro výměnu karet speciální nástroj, ale bez dostatečně dlouhých nehtů vytáhnete jen rámeček na paměťovou kartu. Šuplíček na SIM je titěrný a hluboko posazený, takže se k němu bez pomoci dostává těžko. Konkurence má vodotěsnost telefonů vyřešenou jednodušeji.

Zrcadlový lesklý povrch zadní části přístroje vypadá luxusně, ale klouže a chytá otisky. To je ale stejné u celé řady jiných telefonů. Překvapivě se mi ale povedlo záda telefonu poškrábat, což až tak běžné není – nejspíše smůla. Mobil možná vycítil, že se mi nelíbí.

Rekordní displej s HDR

Od neprémiového modelu se Xperia XZ Premium liší výbavou. Největší rozdíl přitom skrývá displej. LCD panel se 4K rozlišením, úhlopříčkou 5,5" a podporou technologie HDR, která nabízí působivý kontrast a lepší podání barev. Sledování HDR videa si ale užijete pouze ve službě Amazon Video, s Netflixem se Sony nedomluvilo. Na HDR video navíc potřebujete pořádně rychlý internet. Abyste mohli kvality displeje ukázat, nabízí Sony přímo v telefonu alespoň krátkou ukázku – delší by zbytečně zabrala místo v interním úložišti.

Displej v běžném provozu nabízí výrazné barvy, přepnout lze ale i do tlumenějšího nastavení, které působí přirozeně. V přímém srovnání s OLED panelem u Galaxy S8+ je při podrobnějším studiu znát, že obraz od Sony je ostřejší, navzdory vyššímu jasu ale LCD nedokáže zcela simulovat absolutně černou na AMOLED panelech. Pokud byste ale hledali nejlepší LCD displej, aktuálně ho nenajdete v iPhonu, ale v Sony Xperia XZ Premium.

Sony Xperia XZ Premium

Displej se samozřejmě nejvíce podílí na výdrži telefonu, ale ta není špatná. Xperia bez problémů zvládne náročný den, během kterého displej svítí čtyři hodiny, dále minimálně hodinu, nebo spíše dvě, sdílí internet do notebooku a druhého telefonu a kromě toho si povídá s chytrými hodinkami. Pokud netrváte na velké večerní rezervě, můžete si dokonce chvíli zahrát i Pokémon Go. Optimalizace spotřeby je u Sony tradičně velmi výborná.

Vnitřek s jedním překvapením

Sony Xperia XZ Premium byla prvním telefonem, který se představil s aktuálním top modelem čipové sady od Qualcommu. Sony ho ukazovalo už v únoru, předtím než Samsung představil Galaxy S8. Kvůli smlouvám mezi Samsungem a Qualcommem ale Sony muselo na dodávky počkat, proto se začíná prodávat až nyní.

Čipovou sadu Snapdragon 835 doprovází čtyři GB operační paměti a úložiště s kapacitou 64 GB. To jsou parametry typické pro "vlajkové lodi" velkých výrobců, nejde ale o nic úžasného. OnePlus nabízí OnePlus 5 se šesti nebo osmi GB RAM, šest GB RAM má také prémiová verze Huawei P10 nebo Honor 8 Pro. Ani kapacita úložiště není nijak výjimečná, Sony si ale samozřejmě poradí i s paměťovými kartami. Naopak nezvyklým prvkem výbavy je u telefonu "prémiové" značky možnost používat dvě telefonní karty.

Uvnitř telefonu se skrývá také podpora Hi-Res audia, tedy schopnost přehrávat hudbu ve studiové kvalitě, s vysokým datovým tokem a frekvenčním rozsahem. Zdá se ale, že Sony k dosažení tohoto výsledku používá standardní převodník v čipsetu Snapdragon. Po připojení audiofilských sluchátek RHA totiž musí jít hlasitost na maximum, aby se sluchátka jakž takž rozehrála.

S přiloženými obyčejnějšími in-ear sluchátky problém s hlasitostí není, ale jejich kvalita není výjimečná; HTC i Samsung letos přidávají sluchátka, která podle mých uší hrají lépe. Příjemnou vlastností sluchátek Sony je ale vedení kabelů. To nemá tradiční tvar Y, ale jeden kabel je delší, takže sluchátka můžete nosit za krkem a po vyndání z uší sedí na hrudi a jen tak nespadnou. Sony se tím odlišovalo už před dvaceti lety u svých walkmanů a pořád to funguje.

Důraz na kvalitní zvuk je však v každém případě dobrou zprávou pro uživatele. A to v rámci předobjednávek Sony nabízelo výborná velká sluchátka s rušením okolního hluku s cenou kolem šesti tisíc korun.

Konkurenceschopný fotoaparát a zpomalené video

Sony dlouhá léta trpělo podivným syndromem. Výrobce špičkových bezzrcadlovek a nejlepších snímačů pro mobilní telefony měl ve svých mobilech špatné fotoaparáty. Platilo to i pro Xperii XZ. Novinka slibovala revoluci, která se ale, na rozdíl od případu HTC U11, úplně nedostavila. Zlepšení se ovšem dočkáte, a to patrného. Jen se z otloukánka prostě nestal přes noc výrobce dost možná nejlepšího fotomobilu na trhu.

Proti konkurenci, která stáhla rozlišení fotoaparátu povětšinou na 12 Mpx, popřípadě přidala druhý snímač, se Sony drží rozlišení vysokého. Nový snímač má 19 milionů obrazových bodů, což je méně než u předchozího modelu, ale stále hodně. Díky tomu mají snímky za ideálních podmínek více detailů a je možné na nich více pracovat s výřezy či zvětšením.

 

Obecná kvalita snímků ale není vyšší než u Galaxy S8, HTC U11 nebo iPhonu 7. Za šera pak výhoda vyššího rozlišení u Sony zcela odpadá. Komplikovanější je to i s plně automatickým snímáním. U fotoaparátů Sony mi inteligentní automatika vyhovovala, ale u mobilů to tak nějak pořád není ono. A nepříjemné je, že si v automatickém režimu nelze ručně vynutit HDR snímání, a v profesionálním nastavení se zase většina uživatelů snadno ztratí.

Na obrazovce mobilního telefonu, byť s extra jemným displejem, vypadají fotografie skvěle. Nadšení ale opadne, když si obrázky necháte ukázat na velkém monitoru. Přesné a rychlé ostření má mezery, pokud chcete rychle přeostřit. Galaxy S8 i HTC U11 jsou na tom lépe. A i přes vyšší rozlišení senzoru v Xperii se často ztrácí jemné detaily. Ale při stejné úrovni zvětšení jako u 12Mpx fotek to není nijak výrazné.

Zatímco fotoaparát mě uspokojil, ale nenadchl, u videa to bylo jiné. Všechno díky jedné drobnosti – možnosti vložit do natáčeného videa krátké úseky s extrémně zpomalenými záběry. Sony totiž díky umístění vyrovnávací paměti přímo na snímací čip zvládne zlomek sekundy snímat rychlostí 960 snímků za sekundu. Má to samozřejmě nějaké ty háčky: Tento režim je nutné spustit zvlášť, rozlišení videa je omezené na pouhých 1280 × 720 bodů a navíc není snadné trefit aktivaci této funkce ve správný okamžik. Výsledek, byť na velké obrazovce zrnitý, je ale úžasný.

Tak pěkný, že odpustíte i extrémně nepřehlednou aplikaci fotoaparátu/kamery, která fikaně schovává i možnost natáčet 4K video, místo abyste jednou provždy nastavili, že chcete natáčet ve stejném rozlišení, jaké má displej telefonu. To bohužel nevyváží ani fyzická spoušť fotoaparátu v pravém dolním rohu telefonu. Tu navíc nepochybně budete občas mačkat omylem.

Android 7.1 s baterií aktualizací

Během testování telefonu se stala příjemná věc. Dvakrát přišla aktualizace Androidu. To je na dobu dvou týdnů opravdu krásný výsledek, který znamená, že v aktuální podobě má Xperia XZ Premium Android 7.1.1 s bezpečnostními opravami z 1. června. Je smutné, že je nutné tohle vypíchnout jako jednu z největších předností Xperie, ale tak to je.

Vedle solidní softwarové podpory je tu ale samotný způsob, jakým Sony zachází s Androidem. Zdánlivě jde totiž o téměř čistý a výborně vyladěný systém. Jenže pak se ukáže, že Sony zarputile trvá na věcech, které nám vadily už před pěti lety. Největší problém v přístupu Sony tkví v množství předinstalovaných aplikací, které se uživatelům připomínají v notifikačním centru – vybrané články dvakrát denně, reklamy na aplikace plné in-app nákupů a vlastní aplikace aktualizované mimo Google Play, to je takové malé peklo. Ale notifikace můžete vybraným aplikacím zakázat, takže ve výsledku za to vyladěný systém s aktualizacemi stojí.

A on za to stojí celý telefon. I když není zdaleka dokonalý, pokud hledáte mezi nejlepšími přístroji na trhu, o Xperii musíte alespoň chvíli přemýšlet.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

V Česku vznikly první brýle pro virtuální realitu. Pomůžou pro vývoj designů aut Škoda a BMW

Banky financují až 80 procent ekonomického růstu. Neoslabujte je daněmi, říká šéf skupiny KBC

Cílem prezidentských voleb není někoho porazit, ale zvítězit, říká Kubera. Sám kandidaturu zvažuje

Státní dluh je nejvyšší v historii. Po volbách zadlužení dále poroste, říká analytik

Papežovy oblíbené aerolinky se možná zachrání. Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

reklama