reklama

Google představil Android Treble: Modulární základ systému, který zrychlí vydávání aktualizací

  • Od Androidu O bude vývoj nových verzí pro konkrétní telefony kratší o jeden krok.
  • Základní hardwarové ovladače bude možné používat beze změny ze strany výrobců.
  • Google představí další podrobnosti už tento týden na konferenci Google I/O.
Socha maskota operačního systému Android ve verzi Jelly Bean v Googleplexu Socha maskota operačního systému Android ve verzi Jelly Bean v Googleplexu Foto: Otakar Schön

Když Google oznámil, že telefon Galaxy Nexus nedostane Android 5.0, vzbudilo to obrovskou nevoli. Google jako důvod uvedl zrušení podpory ze strany výrobce použitého procesoru. Stejný důvod stojí za absencí Androidu 7 pro telefony s procesorem Snapdragon 801 včetně Nexu 5. Od příštího roku by se nic podobného stávat nemělo díky projektu Android Base.

Google se po letech výtek vůči svému přístupu k aktualizacím rozhodl k největšímu zásahu do architektury Androidu od jeho počátku. Firma oddělí základní část operačního systému, kterou vytvářejí výrobci hardwaru, a umožní její „recyklaci“ i v nových verzích Androidu.

Novému prvky architektury Androidu dal Google název Treble. Jde o slovní hříčku vztaženou k definici projektu - "modulární základ systému". Anglické slovo "base" ouznačuje základ, ale zní stejně jako "bass" tedy basová složka hudby, zatímco treble označuje tóny vysoké.

V praxi tento krok znamená, že výrobci telefonů nebudou muset čekat, až dodavatelé čipsetů vydají novou verzi softwaru označovaného jako Board Support Package. Jde v podstatě o balíček ovladačů pro konkrétní telefon, který musí vyrobit softwaroví inženýři Qualcommu a MediaTeku pro své zákazníky. Totéž musí vyrobit pro své telefony s vlastními čipy Exynos, respektive Kirin, také Samsung a Huawei.

Fáze vývoje softwaru pro mobilní telefony s Androidem

Od vydání Androidu O bude možné vzít předchozí systémový základ, a na něj přilepit funkční části Androidu doplněné o vlastní úpravy. Android se tak v základu přiblíží tomu, jak s aktualizacemi ve vztahu ke konkrétnímu hardwaru zachází Windows. Výsledkem nebude jen rychlejší vydávání nových verzí systému, ale také snížení nákladů na vývoj nového firmwaru, protože výrobci čipsetů si novou verzi Board Support Package nechávají zaplatit.

Android Treble je už nyní součástí testovací verze Androidu O pro telefony Pixel. Pro většinu majitelů telefonů tedy změna v podobě dlouhodobější softwarové podpory a rychlejšího vydávání nových verzí Androidu přijde až za několik let, až nové telefony s Androidem O dostanou další verzi systému.

Zároveň to znamená, že aktualizace na Android O může trvat stejně dlouho jako v případě Androidu 7 Nougat. Ten se na první zařízení mimo telefony od Googlu dostal až po půl roce, navzdory slibům o rychlejší implementaci. Nyní má aktuální Android pouze 7 procent aktivních zařízení s Androidem, a to jen díky zahájení prodeje nových modelů telefonů, nikoliv díky masivním aktualizacím. Podobný vývoj se kvůli stávajícímu systému dá očekávat i u chystaného Androidu O, o němž Google představí další detaily v druhé polovině tohoto týdne na konferenci Google I/O.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama

Babiš dal ve sněmovně dohromady většinu s komunisty a SPD. Do vlády ale chce občanské demokraty

O post prezidenta se utkají Drahoš se Zemanem, Topolánka lidé nechtějí, ukázal nový průzkum

Nablýskané trable: Elon Musk představením nových elektrovozů jen zakrývá problémy Tesly

Mimochodem Davida Klimeše: Rok, kdy se demokraté rozhodli prohrát ve velkém stylu

Až 70 % Čechů platí za tarify podpultové ceny. Jak získat výhodnější podmínky, operátoři tají

reklama