reklama

Microsoft má půl miliardy zařízení s Windows 10, Cortanu zavře do reproduktorů od Samsungu

  • Oficiální počet zařízení s Windows 10 vzrostl za půl roku o čtvrtinu na 500 milionů.
  • Microsoft na své konferenci Build zatím hovořil hlavně o umělé inteligenci a Cortaně.
  • Vývojáře s macbooky chce potěšit Visual Studiem pro Mac OS, dostupné je hned.
Šéf Microsoftu Satya Nadella na konferenci Microsoft Build 2017 Šéf Microsoftu Satya Nadella na konferenci Microsoft Build 2017 Foto: Brian Smale, Microsoft

Microsoft se od nástupu nového generálního ředitele Satyi Nadelly zaklínal heslem „Cloud first, mobile first“. Cloud a mobily už ale nestačí. Hlavní roli má hrát umělá inteligence, kterou Microsoft plánuje začlenit do všech svých služeb a produktů.

Na vývojářské konferenci Build 2017 Nadella oznámil nové motto: „Intelligent Cloud, intelligent edge“. Pod touto frází se skrývá prolínání umělé inteligence celým IT světem založeným na cloudových službách a různorodých koncových zařízeních včetně senzorů v rámci internetu věcí.

Ve srovnání s loňským rokem Microsoft ale výrazně utlumil svou vášeň pro komunikační roboty, kteří měli ohromit uživatele. Místo nich ale stále větší úspěchy slaví Amazon se svým systémem Amazon Alexa.

Právě úspěch „chytrého reproduktoru“, na nějž Amazon navazuje novým produktem, který kombinuje hlasové ovládání s dotykovou obrazovkou, mají zareagovat nové produkty s asistentkou Cortana, která je součástí Windows 10 a již dříve byla dostupná v systému Windows Phone.

Paradoxní je, že první oznámený chytrý reproduktor s Cortanou nabízí Samsung, který se snaží prosadit vlastní umělou inteligenci s označením Bixby. Tento paradox je ale snadné vysvětlit: výrobcem prvního reproduktoru s umělou inteligencí od Microsoftu je totiž společnost Harman Kardon, kterou Samsung loni koupil. Na vývoji reproduktoru se ale Microsoft dohodl ještě před akvizicí.

HK Invoke 002

Vedle designového reproduktoru Invoke bude zařízení s hlasově ovládanou Cortanou nabízet HP a Intel. HP už na veletrhu IFA dokonce ukazovalo stolní PC křížené s reprosoustavou se stále naslouchající Cortanou. Intel ani HP ale zatím žádná nová konkrétní zařízení neukázaly. V prodeji by však měla být do konce letošního roku, alespoň podle oznámené dostupnosti systému Invoke od Harman Kardon.

O Windows jen málo

Microsoft se během prvního dne Windows téměř nevěnoval. Došlo jen na zveřejnění nové statistiky, podle níž už Windows 10 používá půl miliardy zařízení. Drtivá většina z toho jsou klasická PC, několik milionů kopií Windows 10 obstarávají mobilní telefony a necelých 30 milionů kopií je na konzolích Xbox One.

Microsoft si největší novinku spojenou s Windows vystřílel před týdnem, když představil Windows 10 S určené primárně pro školy. Nová verze Windows umožní spouštět aplikace pouze z Windows Store, kam ale míří například i plnohodnotná verze Microsoft Office. Při stejné příležitosti Microsoft představil také svůj první tradiční notebook Surface Laptop.

Pro vývojáře s macbooky

Zásadní novinky na první pohled nepředstavil Microsoft během prvního dne ani pro vývojáře. Nejviditelnější změnou je vydání finální verze vývojářského prostředí Microsoft Visual Studio pro konkurenční platformu Mac OS od Applu.

Další novinkou je možnost přístupu k dalším funkcím Cortany a propojení vlastních aplikací s hlasovým ovládáním, které Cortana nabízí. Z českého pohledu jde ale o marginální záležitosti, protože Cortana ani konkurenční Alexa nebo Siri a Google Assistant neumějí česky a jejich služby nejsou v ČR dostupné.

Další novinky se týkaly cloudových služeb Azure a nového databázového nástroje Azure Cosmos DB.

Konference Microsoft Build ale pokračuje i ve čtvrtek druhou hlavní přednáškou. Velká očekávání ale nemáme, Microsoft totiž připravuje další akce. Už 23. května se chystá akce v Šanghaji, kde by se měla ukázat nová zařízení řady Surface, za měsíc bude také herní veletrh E3, na němž má dojít k velkému odhalení nového Xboxu s podporou 4K hraní, který známe pod kódovým označením Scorpio.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Rekordnímu počtu Čechů končí fixace hypoték, banky se o ně poperou. Úroky porostou pomaleji, než se čekalo

Říkejte mi Babiš. Šéf hnutí ANO po nuceném odchodu z vlády rozjel volební kampaň v regionech

V Česku se pátrá po bakterii, která na jihu Evropy ničí kilometry plantáží. Nakažené mohou být sazenice ze Španělska

Kolem zkrachovalé vagonky Legios krouží podnikatel Strnad. K jejímu získání vede ale dlouhá cesta

Sociální sítě Miloše Čermáka: Pět věcí, které bychom měli dělat, i když nám o nich tvrdili, že se dělat nemají

reklama