reklama

Test: Galaxy Tab S3 láká na fantastický AMOLED displej a dotykové pero, cenou ale nepotěší

Čtěte více: Samsung | tablet | Android | HN Tech testy
  • Samsung vyvinul odpověď na iPad Pro od Applu. Má lepší displej, čtyři reproduktory a pero v ceně.
  • Výkon a výbava řadí Galaxy Tab S3 k nejlepším na trhu, nechybí ani čtečka otisků prstů.
  • V praxi se krásný tablet neobejde bez pouzdra, to s klávesnicí se zatím nedá koupit.
Samsung Galaxy Tab S3 Samsung Galaxy Tab S3 Foto: Samsung

Galaxy Tab S3 se ani nesnaží maskovat, že jde o odpověď na iPad Pro od Applu. Ne že by nešlo najít obligátních pět rozdílů. Stejný poměr stran tabletu, stejné rozlišení i stejná základní kapacita úložiště nebo čtveřice reproduktorů… To jednoduše není náhoda.

Android pořádný tablet potřebuje. Na trhu je přehlídka hrůzy s mizerným výkonem a podporou, kvalitních tabletů jen pár. Galaxy Tab S3 je výjimka. Má špičkové parametry, luxusní zpracování, Android 7.0 s dubnovými bezpečnostními opravami. Má také vysokou cenu. Model se 32 GB paměti pro data a LTE modulem přijde na 21 tisíc korun.

Krásný, ale nepraktický design

Samsung se u tabletů drží konzervativnějšího designu, než jaký nasadil u telefonů Galaxy S8 a S8+. Tab S3 má tradiční plochý design s centimetrovými rámečky kolem displeje na delších stranách a dvoucentimetrovými nahoře a dole. Místo pod displejem využil Samsung k umístění tlačítka Home kombinovaného se čtečkou otisků prstů, na jeho stranách jsou kapacitní ovládací tlačítka, jak bylo u Samsungu zvykem.

Zadní strana je plochá s miniaturním výstupkem kolem čočky fotoaparátu. Celá záda pokrývá vrstva odolného skla u černé verze narušovaná pouze stříbrnými nápisy Samsung v horní části a textem „Tuned by AKG“. Druhý nápis odkazuje na čtveřici reproduktorů umístěných v párech na horní a spodní užší hraně tabletu. Mezi spodními reproduktory je také konektor pro sluchátka a napájecí konektor USB Type-C.

Nutné je podotknout, že Samsung i v tomto případě udělal designovou chybu – konektory nejsou symetrické. Nejenže není napájecí konektor pod středovým tlačítkem, ale USB konektor i audio jack jsou od středového tlačítka jinak vzdálené. Asymetricky umístěný napájecí konektor se trochu hůře hledá, podobně jako třeba u tabletu Shield od Nvidie; jinak to nevadí.

Na pravé straně je potom nahoře kombinace tlačítek vypínače a kolébky ovládání hlasitosti, přibližně ve středu je šuplík na paměťovou a telefonní kartu. Na levé straně je pak dvojice prohlubní pro uchycení pouzder a sada plochých konektorů, které slouží pro připojení dokovací stanice nebo obalu s klávesnicí, jež ale zatím nejsou skladem.

K tabletu přitom nepochybně pouzdro, ideálně i klávesnice, patří. Hladká záda a „ipadovský“ poměr stran nejsou úplně praktické. V jedné ruce působí tablet nejistě, má tendenci klouzat, a popravdě jsem se bál s ním moc chodit. Klávesnice má být navíc silnou stránkou tabletu. Při zkoušení v Barceloně vypadala lépe než ta, kterou Apple nabízí k iPadu Pro.

Samsung Galaxy Tab S3

Displej jako OLED televize

Výbavě tabletu samozřejmě dominuje displej s úhlopříčkou 9,7" a rozlišením 2048 x 1536 bodů. Nejlepší, jaký můžete v tabletu najít. Samsung se u série Galaxy S drží OLED obrazovek a v tomto případě přidal k vysokému rozlišení ještě podporu technologie HDR. To mimo jiné znamená, že tablet disponuje extrémně vysokým maximálním jasem a schopností zobrazit větší paletu barev.

Nepříjemné ovšem je, že schopnost zobrazit obsah natočený nebo produkovaný v HDR zatím není jak využít. Netflix z nějakého důvodu pro Samsung nenabízí mobilní aplikaci s podporou HDR. Jasný displej s luxusním rozlišením i barvami není samozřejmě na škodu při práci s fotografiemi nebo sledování libovolného videa. Jen si na dokonalé využití zákazníci počkají – a minimálně z marketingového pohledu to není dobře.

Stejně tak není úplně ideální použitý poměr stran. Ten se hodí na web, práci s dokumenty, ale ne na sledování videa, které je většinou v poměru stran 16 : 9, ne 4 : 3. Je to škoda, protože reprosoustavy zabudované v tenkém tabletu od Samsungu jsou opravdu nadprůměrné.

Výkon jako loňský top telefon

Vnitřní výbava je výborná, ale ne ohromující. Samsung použil komponenty, které poháněly nejlepší telefony loňského roku. To znamená procesor Snapdragon 820 (nikoliv vlastní Exynos), 4 GB operační paměti a 32 GB rychlého úložiště. Fungování Androidu 7.0 na takovém hardwaru je bez výhrad. Systém je plynulý, aplikace fungují svižně, se hrami není žádný problém. Těžko ale čekat něco jiného od tabletu za 21 tisíc.

Jedinou slabší částí výbavy je akumulátor. Samsung použil články s menší kapacitou, pouze 6000 mAh, nejspíše proto, aby se neopakovaly problémy Notu 7. A výsledek je překvapivě dobrý, pokud jde o výdrž v zátěži. Dostat se přes deset hodin sledování videa není problém. Háček se ale skrývá ve výdrži uspaného tabletu.

Možná že v průběhu testování měl firmware nějakou chybu, ale tablet se v šuplíku vybíjel rychleji, než by bylo slušné. Během necelého týdne, kdy jsem nebyl doma, se vybil z plné baterie na nulu. V tomto ohledu mají iPady stále navrch. Navrch mají nejspíše i v nabídce aplikací optimalizovaných pro tablety, ale za to Samsung tak úplně nemůže.

Samsung Galaxy Tab S3

Omezená přitažlivost

I když je Galaxy Tab S3 sám o sobě výborný tablet, který skvěle vypadá a rychle funguje, jeho cílová skupina je malá. Oslovit může hlavně profesionály, kteří ocení přibalené pero nebo si dokoupí obal s klávesnicí. Při ceně 21 tisíc korun je ale možné koupit zařízení 2 v 1 s Windows, jako je Acer Switch Alpha 12, s podporou dotykového pera a s nabídkou plnohodnotných aplikací. A jako protipól s Androidem pak může sloužit Huawei MediaPad M3, který má také jemný displej, kvalitní reproduktory, ale je menší, vyšší a lépe se s ním manipuluje. A stojí polovinu.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Rekordnímu počtu Čechů končí fixace hypoték, banky se o ně poperou. Úroky porostou pomaleji, než se čekalo

Říkejte mi Babiš. Šéf hnutí ANO po nuceném odchodu z vlády rozjel volební kampaň v regionech

V Česku se pátrá po bakterii, která na jihu Evropy ničí kilometry plantáží. Nakažené mohou být sazenice ze Španělska

Kolem zkrachovalé vagonky Legios krouží podnikatel Strnad. K jejímu získání vede ale dlouhá cesta

Sociální sítě Miloše Čermáka: Pět věcí, které bychom měli dělat, i když nám o nich tvrdili, že se dělat nemají

reklama