reklama

Check Point našel viry ve 38 nerozbalených telefonech s Androidem, někdo cílil na velké firmy

  • Mobilní antivir Check Pointu zaznamenal vlnu netradičních útoků na mobilní uživatele.
  • Ve dvou firmách se objevily desítky zařízení, která obsahovala škodlivý software už po rozbalení.
  • Mezi napadenými přístroji byl Samsung Galaxy S7, Nexus 5X i Xiaomi Redmi nebo Lenovo A 850.
Telefon Nexus 5X patří mezi nejpopulárnější zařízení od Googlu Telefon Nexus 5X patří mezi nejpopulárnější zařízení od Googlu Foto: Google/LG

Hned dvacet různých variant škodlivého softwaru, od agresivní reklamní sítě po špionské nástroje, se objevilo v telefonech jedné velké technologické a jedné telekomunikační firmy. Samo o sobě by to nebylo velké překvapení; to se skrývá ve zdroji infekce. Malware byl v telefonech ještě před tím, než je do ruky dostali koncoví uživatelé.

Zajímavý případ, který ukazuje rizika spojená s mobilními zařízeními, zveřejnila na svém blogu společnost Check Point, jejíž systém Mobile Threat Prevention problémy odhalil. Škodlivý software se do telefonů dostal někde po cestě mezi výrobcem a zákazníkem, tedy u distributorů, prodejce nebo v průběhu přepravy.

V šesti případech obsahovaly telefony malware, který se do telefonu dostal po získání správcovských práv (root). Samotný uživatel škodlivé aplikace nemohl odinstalovat a bez antiviru by je ani nemohl odhalit. Mezi odhalenými škodlivými kódy byl i zástupce ransomwaru, který data na telefonu zašifruje a umožní jejich odblokování až po zaplacení výkupného.

Check Point neuvedl, o jaké dvě firmy se jedná, a neuvedl ani, z jakého zdroje napadené telefony pocházely. To je přitom vzhledem ke způsobu napadení zásadní informace – u zařízení značkových výrobců včetně dvou modelů chytrých telefonů Nexus je nerealistické, že by k infekci došlo ve výrobě. Takové riziko existuje u neznačkových mobilů.

Zásadní problém tohoto typu se dotkl americké značky Blu, která si nechává vyrábět levné mobily v Číně. Telefon BLU R1 HD v rámci oficiálního softwaru obsahoval software, který odesílal citlivé informace na servery v Číně. Podobný problém mají také telefony značek Doogee, Leagoo nebo Xolo, z nichž některé se prodávají i v České republice.

Běžný uživatel přitom většinou nemá šanci poznat, že je jeho telefon napadený. Jako prevenci lze doporučit nákup ověřených značek mobilů a hlavně telefonů z ověřených obchodů. Problematické mohou být nejen nákupy z čínských on-line e-shopů, ale také nákupy zařízení z druhé ruky.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus
reklama

Čeští vývojáři lobbují u státu za lepší podmínky. Hry se mohou stát vývozním artiklem jako auta, říká Bělobrádek

Co prosazují na Šumavě ekologové, je úchylka a masochismus, říká největší šumavský hoteliér Talián

Růžová kola přechází z aktivity nadšenců v byznys. Bicykly zdražují a přicházejí o duši

Česku vyhovují změny, kterými má projít Evropská unie. Premiér Sobotka je na summitu v Římě podpoří

České podnikatelské baroko: Paláce s výklenky, věžemi a mansardovými střechami i domy jako ze stavebnice

X
Nemáte-li registraci, pokračujte zde
Nepamatuji si heslo
Potřebujete poradit?
Volejte:233 071 197
e-mail: predplatne@economia.cz