reklama

Android předběhne Windows jako nejpoužívanější systém na webu, v Česku mu brání drahá data

  • Windows za pět let přišly o polovinu podílu na trhu kvůli nástupu chytrých telefonů.
  • V USA a UK je po Windows nejrozšířenější iOS od Applu, všude jinde je druhý Android.
  • V Polsku už Android Windows překonal, díky levným mobilním datům.
Android na veletrhu Mobile World Congress 2016 Android na veletrhu Mobile World Congress 2016 Foto: archiv HN

Android ovládá 82 procent trhu s mobilními telefony, brzy si připíše i další prvenství. Data společnosti Statcounter ukazují, že se Android během několika týdnů nejspíše stane nejpoužívanějším operačním systémem na internetu. Na této pozici nahradí Windows od Microsoftu, které tuto pozici drží od zahájení měření.

V roce 2012 patřilo Windows 82 procent všech měřených přístupů na web, v únoru 2017 měly Windows 38,6 procenta přístupů, Android 37,4 procenta. Na iOS připadá 13 procent a na MacOS/OS X 5,2 procenta. Windows a Android už k sobě měly blízko loni v červenci, pravděpodobně díky dovoleným ve vyspělých zemích. Uživatelé se tak od PC přesunuli k mobilním zařízením.

Jednoznačné globální výsledky se promění při pohledu na jednotlivé regiony. V USA mají Windows 40 procent, ale na druhém místě je iOS s podílem přes 27 procent, zatímco Android má 19. Podobná situace je i ve Velké Británii, jinde ale vládne mobilům Android a pozice Windows je v evropských zemích silnější.

V Česku z počítačů s Windows přichází 77 procent požadavků na načtení webových stránek. Na druhém místě je Android s desetiprocentním podílem. Na třetím místě je překvapivě MacOS/OS X. iOS má necelá 4 procenta. Zajímavé je, že zatímco ve vyspělých zemích dramaticky padá podíl Windows, v Česku je situace stabilní. Od roku 2009, kdy měly Windows de facto 100% podíl do roku 2015 ztratil systém od Microsoftu dvacet procent trhu, za posledních dva a půl roku ale nedošlo k výrazným změnám.

StatCounter os combined CZ monthly 200901 201702

I z těchto dat je možné odvodit negativní vliv, který na vyžití mobilních zařízení na internetu mají drahá mobilní data u českých operátorů. Jako protipól opět slouží Polsko, ve kterém Android plynule posiluje od roku 2014 a od dubna 2016 je jednoznačně první, na Windows má aktuálně náskok třinácti procentních bodů.

StatCounter os combined PL monthly 200901 201702

I na Slovensku, které má levnější mobilní data, je vidět setrvalý růst Androidu na úkor Windows namísto české stagnace. Windows mají na Slovensku za únor 68 % přístupů, z Androidů jich je 19 procent, dalších 5 z iOS. Slováci tak web z mobilu používají přibližně dvakrát intenzivněji než Češi.

StatCounter os combined SK monthly 200901 201702

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus
reklama

Čeští vývojáři lobbují u státu za lepší podmínky. Hry se mohou stát vývozním artiklem jako auta, říká Bělobrádek

Co prosazují na Šumavě ekologové, je úchylka a masochismus, říká největší šumavský hoteliér Talián

Růžová kola přechází z aktivity nadšenců v byznys. Bicykly zdražují a přicházejí o duši

Česku vyhovují změny, kterými má projít Evropská unie. Premiér Sobotka je na summitu v Římě podpoří

České podnikatelské baroko: Paláce s výklenky, věžemi a mansardovými střechami i domy jako ze stavebnice

X
Nemáte-li registraci, pokračujte zde
Nepamatuji si heslo
Potřebujete poradit?
Volejte:233 071 197
e-mail: predplatne@economia.cz