reklama

Lenovo Cube je výborná herní kostka s madlem pro přenášení a překvapivou cenou

Čtěte více: počítač | Lenovo
  • Základ sestavy od Lenova je perfektní: výkonný procesor a odpovídající grafická karta.
  • Lenovo postavilo herní počítač, který ukazuje, že nad designem někdo přemýšlel hlavou.
  • Slabinou je velikost SSD disku a kapacita operační paměti; obojí se dá přežít či napravit.
Lenovo Ideacentre Y710 Cube Lenovo Ideacentre Y710 Cube Foto: Lenovo

Herní počítače jsou v základu nuda. Možnost výběru procesorů a grafických karet v dané cenové relaci je většinou pevně daná. Někdy se ale podaří najít zajímavější kombinaci a přidat něco na osobitém designu. Lenovu se toho u modelu Cube, plným jménem Lenovo Ideacentre Y710 Cube, povedlo hodně.

Nejzajímavější je poměr ceny a výkonu vzhledem k tomu, že v počítači tiká vedle grafické karty GeForce 1070 také procesor Core i7. V této kombinaci je těžké najít levnější stroj, i když Lenovo muselo někde ušetřit. Další silnou stránkou je efektní, a přitom praktický design. Za 35 tisíc není kostka od Lenova ani předražená.

Lenovo pro hráče

Lenovo je známější jako výrobce kancelářských strojů a notebooků, ale i hráčům nabízí už několik let herní mašiny, přenosné i stolní. Cube představuje novou vlnu, která nabízí výraznější design, samozřejmě v kombinaci černé a červené, která k počítačovým hrám tak nějak patří. Netradiční je ovšem matná měkčená úprava černých částí počítačové skříně.

Cube je kompaktní. Ne tak jako minipočítače od MSI, ale krásně se vejde na stůl. Barevné podsvícení je poměrně decentní, v noci neoslňuje, navíc jej lze snadno vypnout. Hvězdou designu je ale integrované madlo na vrchu skříně. Příjemně jsou na vrchu umístěné USB a audio konektory a vypínač. Další konektory jsou tradičně na zadní straně, nechybí ani optický audio výstup. Uvnitř pak nechybí ani integrovaná wi-fi a Bluetooth.

Herní design v tomto případě znamená také povedené větrání a poměrně tichý chod, tišší než PlayStation 4 Pro v běhu. Proudění vzduchu přitom obstarává jeden ventilátor v čele skříně, druhý u zdroje vyfukuje teplý vzduch a teplo od grafické karty míří pryč horní stranou s výduchy i zadní stranou grafické karty. Na kancelářskou práci by mohl být Cube tišší, ale šum větráků je u Cube příjemnější než třeba u ultrabooku Yoga 910.

V balení s počítačem je také klávesnice a myš. U obou lze říct, že jsou v balení jen do počtu, žádnou velkou radost neudělají, hráči přece jen dávají přednost kvalitnější výbavě. Ostatně i Lenovo prezentuje tento počítač s doplňky své herní řady, ve které má i mechanickou klávesnici a kvalitní sluchátka nebo myš.

Výbava s omezenou pamětí

V úvodu jsem chválil kombinaci procesoru Core i7 6700 z aktuální generace Skylake s GeForce GTX 1070. Použití výkonnějšího procesoru je znát na výsledcích benchmarků i ve hrách, zejména pokud hrajete ve Full HD rozlišení, kdy rozlet grafické karty brzdí právě procesor.

Aby Lenovo udrželo cenu počítače v zajímavé hladině, ušetřilo na paměti. Cube má pouze 8 GB RAM a malé 128GB SSD úložiště. Na hry je pak k dispozici 1TB klasický pevný disk. Konkurenční počítače se stejným procesorem a grafickou kartou mívají 16 GB RAM a 256GB SSD a cenu asi o pět až šest tisíc vyšší. Je to zajímavý kompromis už kvůli tomu, že v PC je v základu osazený pouze 1 paměťový modul. Díky tomu je extrémně snadné a vlastně i levné zvýšit kapacitu RAM na 16 GB. Uživatel, který se spokojí s 8 GB RAM, ale zároveň nevyžije potenciál počítače naplno. Dokoupení paměti také nemusí být úplně jednoduché, bude třeba najít kompatibilní modul.

Volné místo na druhý paměťový modul

Stejně tak je snadné vyměnit (doplnit) SSD za větší. Počítač má snadný přístup ke komponentám z obou stran, základní deska je netradičně uprostřed počítače. Ve srovnání s malými herními počítači od Dellu nebo MSI je mimochodem znát, že Lenovo tolik nedbá na druhý dojem – uvnitř skříně by kabely mohly být uspořádané mnohem úhledněji.

Ve výsledku si poučený uživatel může dopřát i větší paměť a SSD, a přitom počítač stále nebude dražší než stejně vybavená konkurence, což je milé překvapení. Zůstává i možnost vyměnit časem grafickou kartu, to ale pravděpodobně pár let nebude ani nutné, ani rozumné. Škoda je jen, že Lenovo použilo standardní SSD, a ne model s technologií M2, který by byl ještě tři- až čtyřikrát rychlejší.

Výborný na hry i na práci

U počítače s takovouto výbavou nelze očekávat nic než výborné výsledky v testech i při praktickém použití. Jediným limitem bude menší kapacita SSD i operační paměti, která je ale snadno řešitelná. I 128GB disk stačí na operační systém, základní aplikace a jednu dvě hry. V takovém případě se můžete těšit na velmi svižný počítač. A to i přestože použité SSD nepatří k nejrychlejším na trhu – rychlost čtení přes 500 MB/s je ještě dobrá, rychlost zápisu je ale pouze poloviční.

Mnohem důležitější jsou ale v tomto případě výsledky ve hrách. V testu 3DMark Time Spy dosáhlo Lenovo Cube 5274 bodů, což je výsledek lepší než u 61 procent testovaných počítačů. To je více než dostatečné na hraní nejnovějších her v rozlišení 1440p, s mírným omezením detailů není problém ani 4K nebo virtuální realita.

Lenovo Ideacentre Y710 Cube

Například hru The Division lze hrát v rozlišení 2560 x 1440 bodů s ultra nastavením detailů při 60 snímcích za sekundu. V některých chvílích může snímková frekvence mírně klesnout, ale není to žádný zásadní problém.

Při zvýšení rozlišení se naopak ukáže horší optimalizace her, jako je Ryse: Son of Rome. Hra, která při omezení snímkové frekvence na 30 FPS běží s nejvyšším nastavením detailů krásně plynule. Při uvolnění tohoto omezení začne trhat a FPS skáče mezi 20 až 65 snímky za sekundu.

Náročný Zaklínač 3 běží v rozlišení 2560 x 1440 s maximálním nastavením detailů (bez Nvidia Hairworks) mezi 50 a 60 snímky za sekundu podle náročnosti prostředí. Pevných 60 snímků za sekundu jde i v tomto vyšším rozlišení dosáhnout změnou nastavení například kvality stínů nebo změnou v položce „zastínění okolím“ z HBAO+ na SSAO.

Těžké rozhodování

Počítač s GeForce 1070 se dá sehnat už za nějakých 32 tisíc korun, jen bude mít slabší procesor Core i5. Nedávno testovaný Alzabox Neo+ za 33 tisíc korun má 16 GB RAM, 256GB SSD a v testu Time Spy získal jen o 200 bodů méně než Lenovo. Na druhou stranu s relativně malou investicí lze Lenovo Cube vytáhnout nahoru dokoupením 8 GB RAM a výměnou SSD za větší model. K tomu má Lenovo výborný kompaktní design a citelně vyšší výkon procesoru, který oceníte hlavně mimo videohry, při práci s velkými daty, videem, fotografiemi…  Kdyby v Cube bylo 16 GB RAM? Nebylo by vůbec o čem přemýšlet.

Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus
reklama

Čeští vývojáři lobbují u státu za lepší podmínky. Hry se mohou stát vývozním artiklem jako auta, říká Bělobrádek

Co prosazují na Šumavě ekologové, je úchylka a masochismus, říká největší šumavský hoteliér Talián

Růžová kola přechází z aktivity nadšenců v byznys. Bicykly zdražují a přicházejí o duši

Česku vyhovují změny, kterými má projít Evropská unie. Premiér Sobotka je na summitu v Římě podpoří

České podnikatelské baroko: Paláce s výklenky, věžemi a mansardovými střechami i domy jako ze stavebnice

X
Nemáte-li registraci, pokračujte zde
Nepamatuji si heslo
Potřebujete poradit?
Volejte:233 071 197
e-mail: predplatne@economia.cz