V jeskyni, která byla objevena u vesničky Montigac na jihozápadě Francie (najdete ji přibližně na půl cesty mezi městy Clermont-Ferrand a Bordeaux) před 70 lety, 12. září 1940, se nacházejí asi dvě tisícovky kreseb tehdy žijících zvířat, tvorů vytvořených fantazií a dalších abstraktních obrazů.

Výtvory pocházejí z období mladého paleolitu a jejich stáří se odhaduje na 17 tisíc let.

Jeskyně objevili zcela náhodně čtyři chlapci, kteří hledali svého psa na kopci u řeky Vézere. Pohled, který se jim po spuštění do jeskyně naskytl, jim vyrazil dech.

Na stěnách před nimi jakoby ožila vyhynulá zvířata, jako například divocí koně, mamuti, tuři, jeleni nebo bizoni, ale i obrazy vytvořené fantazií. K těm nejznámějším patří proslulý jednorožec z Lascaux. "Nevytvořili jsme vůbec nic," prohlásil po shlédnutí maleb Pablo Picasso.

Lascaux ani ostatní jeskyně zřejmě nikdy nebyly obývány. Pravděpodobně sloužily jako kultovní místa. Celkem se v jeskyni nachází 600 maleb a 1500 rytých kreseb. Řada z nich je obrovských rozměrů, některé až pětimetrové, a jen výjimečně je možné spatřit vyobrazení lidské postavy.

paleolitické kresby ve francouzské jeskyni Lascaux

Vědci doposud druhově zařadili zvířata z 600 obrazů, nad řadou motivů si ale stále lámou hlavu. Spekulace například vyvolává pták na tyči a muž s ptačí hlavou, na něhož se řítí obří býk. V roce 2000 vyslovil Michael Rappenglück z univerzity v Mnichově domněnku, že se jedná o nejstarší mapu noční oblohy. Tyto symboly jsou totiž známy z řady jiných kultur a vztahují se k Zemi a k vesmíru.

V roce 1948 byly jeskyně otevřeny veřejnosti a záhy se staly vyhledávanou atrakcí. Davy lidí ale začaly unikátní malby ohrožovat, malby ničil například oxid uhličitý vydechovaný diváky, a vláda tak v roce 1963, kdy malbám hrozilo nenávratné poškození, sáhla k jedinému možnému řešení a jeskyně pro veřejnost uzavřela. Komplex zůstal otevřen jen pro bádání historiků a malý počet návštěvníků.

paleolitické kresby ve francouzské jeskyni Lascaux

Kvůli velkému zájmu o památku byla o 20 let později otevřena nedaleko původní jeskyně její věrná kopie zvaná Lascaux II. Tu si ročně přijde prohlédnout asi 300 tisíc lidí.

V roce 2001, po instalaci klimatizace, se na stěnách Lascaux objevily plísně a houby a malbám opět hrozil zánik. V roce 2008 vědci oznámili, že se jim většinu plísní podařilo odstranit.


Francie se pyšní i dalšími unikáty. V 90. letech minulého století byly v jeskyni Chauvet na jihu Francie objeveny nástěnné malby zvířat z období před 31 tisíci lety, malby ve Vilhonneur, objevené v roce 2005, jsou jen o 4000 let mladší.

Spolu s dalšími prehistorickými památkami údolí řeky Vézere je komplex Lascaux na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Na komplex francouzských jeskyní navazuje na španělské straně minimálně stejně slavná Altamira. Stáří jejích maleb se odhaduje na 14 až 20 tisíc let.