Tradiční černý pátek jako den, během něhož obchodníci nabídnou snové slevy, je už minulostí. Aktuální trend protahuje prodejní snahy na celé týdny. Právě pátek po americkém svátku díkůvzdání je ale na slevy nejbohatší. V záplavě jsme vybrali několik tipů, které vynikají poměrem kvality a snížené ceny.

V Česku bohužel téměř chybí přímé nabídky výrobců, málokdo prodává na tak malém trhu přímo. Apple letos zákazníkům nabízí nikoliv slevy, ale poukázky na další nákup. Při koupi starších modelů iPhonu přidá kartu v hodnotě 1250 korun, při nákupu vybraných iPadů 2500 korun a k některým macům 3750 korun na další nákup. Loni Apple globálně celý černý pátek ignoroval. 

Výjimkou jsou také výrobci herních konzolí Microsoft a Sony, v omezené míře se snaží také HTC. LG ani Samsung akce na Black Friday neoznámily a na svých oficiálních webových obchodech akční nabídky nemají. Obzvláště slabá je pak nabídka cenových akcí na počítače. Black Friday odráží smutný stav celého průmyslu, kdy výrobci operují s minimálními maržemi a pro slevy nemají moc prostor.

Rady před nákupy
Tipy na zajímavé slevy

Nakupujte chytře

Pokud jde o obecné rady, tak se zdá, že letošní černý pátek je nejlepší okamžik pro koupi herní konzole od Microsoftu nebo Sony a pro nákup nového televizoru. Zatímco u konzolí výrobci nasadili plošné ceny u většiny prodejců a Microsoft i na svém webu, u televizorů je potřeba pečlivější výběr, za podobné ceny se totiž prodávají zastaralé FullHD televizory i modernější modely s rozlišením UltraHD. Velké slevy se ale týkají hlavně loňských modelů, kterým chybí podpora technologie HDR.

Při hledání nejvýhodnější nabídky také nezapomínejte na srovnávání cen. Lákavá sleva nemusí znamenat nejlepší cenu. Srovnání budete mít trochu komplikovanější, protože například Alza.cz není součástí databáze populární služby Heureka.cz. Například televizi Samsung UE55KU6172 nabízenou s obří slevou právě na Alza.cz mají všude jinde za stejnou cenu standardně.

Další zdroj výhodných nabídek skrývají on-line obchody s digitálním obsahem. Nejlépe je to vidět u videoher. Steam, GoG, Xbox Store, PlayStation Store spolu s Google Play Store a Apple App Store nabízejí stovky snížených cen.

Novinkou pro české zájemce o cenové akce spojené s černým pátkem je možnost objednávat zboží z německého Amazonu s dopravou zdarma. I tady ale platí omezení, minimální výše nákupu je asi tisíc korun, což není problém, problém pro část zákazníků ale bude v absenci českého prostředí. Německý Amazon však umožňuje alespoň přepnout na angličtinu a minimálně v prohlížeči Chrome je snadné si nechat stránky automaticky přeložit do češtiny. Poslat si můžete nechat třeba Kindle Paperwhite bez reklam za 100 eur, tedy asi o tisíc korun levněji, než ho nabízejí české obchody (i samotný Amazon mimo Black Friday)

Skutečnou tradici má černý pátek v USA a tam je možné najít i opravdu výhodné nabídky snad u každé kategorie produktů, včetně počítačů, byť jen u některých modelů a v omezeném množství, ale tak to má být. Pro nás je to ale bezpředmětné, náklady na dopravu a nutnost doplatit u dražších věcí DPH a clo výhodu nákupů v USA eliminuje.

 

Telefony

Coolpad Torino S, 2499 Kč
Malý Coolpad uspěl v naší recenzi, když se prodával za 3990 korun. Kombinace 4,7“ HD displeje, 2 GB RAM, 16GB úložiště, kvalitní čtečky otisků prstů je na jedničku. Telefon má v podstatě jen jednu slabinu, a tou je absence plnohodnotné podpory LTE, chybí frekvence 800 Mhz, která je v ČR nejrozšířenější, pokud ale hledáte malý levný telefon, za 2500 korun v Electroworldu najdete asi nejvýhodnější koupi. A třeba dětem uděláte obrovskou radost.

Honor 8, 9000 Kč
Nabídka německého Amazonu nakonec přinesla milé překvapení, nejlepší telefon letošního roku v poměru ceny, výkony a designu se dá koupit za přibližně 9 tisíc korun, o 1600 korun levněji než na Alza.cz, za tu cenu budete lepší telefon hledat hodně těžko, spíše marně.

Nexus 5x, 6990 Kč
Loňský menší Nexus nás nenadchnul, ale to se prodával za čtrnáct tisíc korun. Nyní stojí verze se 32GB úložištěm na Mall.cz téměř polovinu, a to už se o ní dá snadno uvažovat. Nabízí vysoký výkon, FullHD displej a hlavně aktualizace přímo od Googlu, alespoň ještě na rok. Slabinou ovšem zůstávají pouhé 2 GB operační paměti, ale zase - s touto cenou se to dá odpustit.

HTC v akci
HTC si zaslouží zmínku, protože nabízí přímý prodej telefonů se slevou na HTC.com i českým zákazníkům, i přes 21% slevu se ale HTC 10 v základní konfiguraci dostane jen na 16 400 korun. To není zlé, ale za stejnou cenu se dá koupit se zárukou i jinde, například na CZC.cz, byť z neoficiální distribuce. S touto cenou je nicméně HTC cenově konkurenceschopné. Podobné je to u dalších značek – z neoficiální distribuce jsou ceny často lepší než ceny se slevou ve velkých on-line obchodech. Pokud je ale rozdíl v ceně menší, vyplatí se spíše vsadit na oficiální distribuci.

Televize

Panasonic TX-55CX750E, 26 275 Kč
Japonský Panasonic, který všechny televize prodávané v Česku vyrábí v plzeňské továrně, nepatří mezi nejlevnější výrobce televizorů, ale s akční cenou nižší o šest a půl tisíce v Datartu je výbornou volbou, pokud chcete velkou televizi s výborným obrazem. Proti Panasoniku mluví nepovedený operační systém Firefox, ale k takové televizi si rozumný člověk stejně pořídí něco, jako je Nvidia Shield Android TV.

Philips 55PUS6501, 23 490 Kč
Philips se s prodejci dohodl na prodejní akci na několik televizorů, nejlépe z nich vychází model PU6501, který nabízí HDR a pro Philips exkluzivní technologii Ambilight v několika e-shopech za 23 490 korun, a Alza ji má ještě o 250 korun levněji.

Počítače

Asus Transformer Book Flip, 12 990 Kč
Probírat nabídku počítačů zařazených do slevových akcí není nic příjemného. Zajímavě vypadá snad jen na Alza.cz Asus Transformer Book Flip s FullHD 15,6“ displejem a procesorem Core i3 za 13 tisíc korun místo obvyklých patnácti, ale v ceně není SSD úložiště.

Acer Aspire E15, 9990 Kč
S výraznou slevou se prodává také Acer Aspire E15 s produktovým kódem NX.MVMEC.002. V Electroworldu nebo třeba Comforu se ze 13 tisíc korun dostal pod hranici 10 tisíc korun. Notebook s FullHD displejem a 4 GB RAM má ale slabinu v procesoru, Pentium 3556 není žádný zázrak, ale lepší než záplava ještě levnějších notebooků s Celerony.

Konzole

Sony PlayStation 4 Slim + Uncharted 4, 6600 Kč
Ceny PlayStation 4 pro černý pátek stanovilo Sony a nejnižší doporučená cena je 6690 Kč, v ní je přitom jedna ze čtyř kvalitních her z produkce Sony.

Electroworld se ale rozhodl cenu snížit ještě o devadesát korun. V nabídce je Last of Us Remaster, Uncharted Collection (3 starší díly série), Uncharted 4 a dětská hra Ratchet & Clank. Pro začátek s PlayStationem je jasnou volbou Uncharted 4, hra, která naplno ukáže, čeho je takto levná konzole schopná. Na PlayStation 4 Pro ani na PlayStation VR se cenové akce nekonají.

Xbox One Elite, 6999 Kč 
Microsoft v Česku prodává konzole i přímo prostřednictvím svého webu a nabízí tam nejspíše nejzajímavější verzi Xboxu One: původní větší model s 1TB diskem a hlavně s elitním ovladačem, který má výměnné páčky a jednoznačně je nejlepším joypadem na trhu, alespoň podle naší recenze. Při uvedení na trh se elitní balíček prodával za 13 490 a mimo web Microsoftu se stále prodává za 9 tisíc korun.

Xbox One S + Battlefield 1 + 12 měsíců Xbox Live Gold, 7990 Kč
Microsoft připravil několik balíčků dostupných u různých prodejců, nejlepší nabídku ale má JRC, které k Xboxu One S přibalilo výbornou střílečku Battlefield 1 a k tomu poukaz na dalších 48 her, po čtyřech každý měsíc po dobu jednoho roku. Kód pro aktivaci ročního členství ve službě Xbox Live Gold totiž zpřístupňuje nejen on-line hraní, ale také hráčům dává k dispozici každý měsíc dvě hry pro Xbox One a dvě hry pro Xbox 360, které lze díky zpětné kompatibilitě hrát i na Xboxu One.

 

Pokud máte jiné tipy, můžete se s námi podělit v diskusi pod článkem.