Ještě před třemi lety si zájemci o 3D tiskárny od Josefa Průši museli přijet na Smíchov převzít tiskárnu osobně a podstoupit školení. To už neplatí. Tvůrce nejpoužívanější 3D tiskárny na světě svou dílnu několikrát přestěhoval a nyní vyrábí tři tisíce tiskáren Prusa i3 Mk2 měsíčně.

K výrobě součástek, které vznikají 3D tiskem, má Prusa Research již tři farmy s celkem 189 tiskárnami, které produkují plastové díly. Zbytek tiskáren tvoří kovové tyče a elektronika. Před třemi lety k uspokojení poptávky stačilo pět produkčních tiskáren. Aby takový počet tiskáren mohl pracovat současně, část z nich pohání dieselový generátor, standardní elektrická síť takový počet strojů nedokázala napájet.

Kvůli vyšším nároků na prostor se společnost Prusa Research chystá na další stěhování, ke kterému má dojít v první polovině příštího roku. Za skokovým nárůstem poptávky po 3D tiskárnách z pražského Karlína stojí nedávné vítězství ve srovnávacím testu téměř 40 tiskáren časopisu Make: Magazine.

Firma nyní vydala nový software pro všechny uživatele, který obsahuje překvapení nebo malý vánoční dárek. Průša se dohodl se společností 3DLabPrint Štěpána Dokoupila a Patrika Svídy a majitelům tiskáren Prusa3D i3 Mk2 a Mk1 nabízí soubory pro tisk funkčního rádiem řízeného letounu Spitfire Mk XVI.

Spit controllMK2

Model vyžaduje tisk jednotlivých součástek a jejich následné slepení. Kromě létající verze, do které je nutné zabudovat motor a potřebnou elektroniku, lze letoun postavit jako čistě modelářský kus. Tisk modelů vyžaduje perfektní přípravu 3D modelů a tiskového procesu. Přesně to jsou vlastnosti, které modely 3DLabPrint prodávané za 20 dolarů (500 korun) odlišují od konkurence.

Spolupráce obou firem není náhodná, 3DLabPrint totiž provádí vývoj nových modelů na tiskárnách od Průši a doporučuje je i svým zákazníkům.

Prusa Research letos očekává zvýšení tržeb z loňských 24 milionů na 210 milionů korun. Jen v listopadu překročí měsíční obrat 60 milionů korun, uvedli pro ČTK zástupci společnosti. Aktuální obrat firmy při výrobě 3000 tiskáren měsíčně představuje přibližně 80 milionů korun za měsíc.