Web slaví 20. narozeniny, jeho tvůrce s rytířským titulem stále řídí osud svého vynálezu. Z původní myšlenky propojených informací se web proměnil v nekonečný prostor plný multimédií a aplikací. Rychleji, než kdokoliv čekal.

Nejprve je nutné uvést na pravou míru omyl, kterým žije celý internet. Web slaví svoje 20. narozeniny už podruhé. Datum 6. srpna 1991 je mezník, který označuje zpřístupnění první webové stránky uživatelům. Dvacet let od vzniku webu ale i jeho tvůrce oslavil už před dvěma lety, v březnu 2009, kdy uplynulo 20 let od chvíle, kdy Tim Berners-Lee předsal svému šéfovi v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) návrh nového systému pro správu informací http://info.cern.ch/Proposal.htm.

Myšlenka informací propojených hypertextovými odkazy a dostupných komukoliv s připojením k internetu rozpoutala překotný vývoj, který vyústil v to, jak vnímáme web my. Revoluční rok 1989 tak má o jednu revoluci navíc. K Sametové revoluci, pádu Berlínské zdi a konci Studené války přibyla ještě revoluce informační.

 

Projekt Tima Bernerse-Leeho si vysloužil lakonické hodnocení: "vágní, ale vzrušující" napsané rukou na první stránce návrhu. To ale stačilo. Následující dva roky strávil Tim Berners-Lee a systémový inženýr Robert Cailliau realizací projektu, který dosáhl milníku před dvaceti lety, kdy Tim Berners-Lee spustil počítač NeXT, na kterém běžel jednoduchý program - první webový server na světě.

 

Na první webové stránce http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html zpřístupnil informace o navrhovaném projektu WorldWideWeb, systému, který umožňuje publikovat dokumenty, které odkazují na další relevantní dokumenty. Web byl dostupný pomocí speciálního prohlížeče, který zároveň fungoval jako nástroj pro tvorbu webových stránek. Pro přístup k serveru a jeho obsahu pak sloužila technologie TCP/IP, která se používá k řízení provozu v počítačových sítích.

První měsíce systém webu sloužil pouze vědcům v Evropě. V prvotním oznámení (to proběhlo prostřednictvím služby Usenet http://cs.wikipedia.org/wiki/Usenet) Lee oznámil, že projekt vznikl pro usnadnění přístupu k informacím a dokumentaci fyzikům pracujícím v oblasti vysokoenergetické fyziky. Přístup k internetu v té době mělo ale na celém světě už přibližně 1,1 milionu lidí. Nástup webu byl poměrně pomalý, podle zdrojů BBC bylo v listopadu 1992 na celém světě pouze 26 webových serverů.

O rok později už bylo všechno jinak. Nejprve přišel první webový prohlížeč pro operační systém Windows. Mosaic zveřejněný v dubnu 1993 byl zdarma a kromě textů s odkazy na další stránky pracoval v grafickém režimu, a dokázal zobrazit i obrázky a fotografie nebo přehrát zvuky. Z Mosaicu vycházel i první Internet Explorer.

Řád za zásluhy pro stvořitele webu

Druhý impuls k rozvoji celosvětového webu přišel také v dubnu 1993 - CERN oznámil, že webové technologie, včetně serverového softwaru, může kdokoliv svobodně používat bez omezení či licenčních poplatků. Za tímto postojem CERNU stojí intenzivní snaha Tima Berners-Lee a Roberta Cailliau. Tim Berners-Lee si jako otec webu vysloužil v následujících letech celou řadu poct, britská královna jej v roce 2004 pasovala na rytíře a v roce 2007 mu Alžběta II udělila nejvyšší britské vyznamenání - Řád za zásluhy.

Třetím krokem k webu, jak jej právě čtete, byl vznik prvních webových novin - spustili je v květnu 1993 studenti slavného amerického MITu http://web.mit.edu/ pod názvem Tech. A nakonec v tom samém roce možná to nejdůležitější - zveřejnění oficiálních specifikací se dočkalo HTML - programovací jazyk, který slouží k tvorbě základních webových stránek.

Jde o jazyk, který používá seciální značky pro označení vlastností textu. Zveřejnění specifikací umožnilo vytvářet webové stránky jednoduše a s jistotou, že se zobrazí v různých prohlížečích. Do roku 1993 se používalo přibližně dvacet různých značek, které používali tvůrci webu v CERNu.

Další vývoj už byl příliš rychlý, tak vybíráme jen nejzajímavější okamžiky:

1994 - zahájení provozu webového serveru Bílého domu www.whitehouse.gov
1995 - zahájení provozu internetového obchodu Amazon.com
1995 - první verze webového prohlížeče Internet Explorer
1995 - založení aukčního serveru ebay.com
1995 - spuštění vyhledávače Alta Vista
1996 - založení Seznam.cz
1996 - Neviditelný pes
1996 - Svět namodro
1998 - novinky.cz
1998 - začátek Google
1999 - zahájení provozu sociální sítě Myspace
1999 - spuštění ihned.cz
2000 - funguje 20 milionů webových serverů
2001 - založení wikipedia.org
2004 - vznik prohlížeče Mozilla Firefox
2004 - Facebook.com
2005 - start youtube.com