Inzerát provozovatelů satelitních služeb proti novému telekomunikačnímu zákonu plný lží a polopravd jste možná zaznamenali. Vpravdě nemohl přijít v lepší okamžik. Totiž ve chvíli, kdy jsem díky dojmům z testování hned dvou televizních služeb rozhodl o změně. Místo Freesatu a trápení s laděním set-top-boxu jsem objednal televizi přes internet Kuki.

Samotný fakt, že jsem si testovaný produkt koupil, svědčí o tom, že se povedl. Kuki má proti O2TV v podstatě jedinou výhodu – nižší cenu základní nabídky. Za 200 korun nabízí 30 programů, což je možná dvakrát, třikrát tolik, kolik skutečně využiju. Takto mám 22 HD kanálů, ze kterých alespoň na 10 občas mrknu.

Podobně jako u konkurence je ale nutné počítat s tím, že některé kanály ve výběru u levné nabídky chybí – za zmínku stojí hlavně Nova Sport, na kterém běží UFC. Pro sportovní fanoušky pak bude logicky lákavější O2TV, ale u ní je nutné platit 400 korun za základní nabídku O2TV Air M. Pokud máte internet od O2, cena se o sto korun sníží. Ale pro mě má Kuki ještě jednu výhodu – aplikaci pro multimediální a herní systém Shield TV.

TEST: Nvidia Shield dokáže přehrát cokoliv, nahradí herní konzole a nově i satelit

Kuki na všech zařízeních

Provozovatelem Kuki je Smart Comp, stejná společnost, která stojí za téměř kultovním brněnským poskytovatelem internetu Netbox, a A1M (Planet A, a.s.), která působí na Mělnicku a v Praze.  Proti O2TV nebo televizi od T-Mobile, které jsou technologicky shodné, se Kuki liší tím, že má vlastní infrastrukturu a díky tomu i největší nabídku aplikací. Vedle Androidu a iOS má Kuki verzi pro chytré televize Samsung, pro Windows, MacOS i Linux a také pro Android TV. Vedle toho Kuki drží i tradici v tuto chvíli už zastaralého konceptu samostatné „chytré“ krabičky. Ta stojí 2199 korun plus poštovné.

Vlastně trochu zastaralý přístup zvolili technici ze společnosti Smart Comp i ve vztahu k aplikacím pro počítače – místo univerzálního webového systému vytvořili samostatné aplikace, které vyžadují instalaci. Verze pro Windows zatím neumožňuje výběr programů a prozatím jí chybí některé další funkce. Všechny aplikace ale mají stejný design a logiku ovládání, platí to i pro mobilní aplikace, tak se to trochu vyváží.

Kuki TV

Vývojáři se nicméně pochlapili, a alespoň registraci nového uživatele umožňují prostřednictvím webu. To oceníte u aplikace pro chytrou televizi od Samsungu nebo pro Shield TV, což jsou zařízení, u kterých pravděpodobně nebudete mít klávesnici. Podrobnější nastavení, jako je například výběr programů, je ale nutné v aplikaci, webová samoobsluha není.

V praxi to není zásadní problém, protože nastavení provedete jen jednou a třeba řazení programů je jednoduché i na Shieldu s jednoduchým dálkovým ovladačem. Totiž platí i pro případné dokupování prémiových programů nebo nadstandardních služeb.

Na seriály místo Neflixu

Kuki, O2TV, Sledovani.TV, Lepší TV nebo i nová varianta kabelové televize od UPC Horizon Go… i další služby televize přes internet mají společnou nabídku základních funkcí, kterými se liší od terestriálního a satelitního příjmu televize. Jde hlavně o možnost přehrávat obsah z televizních kanálů zpětně, standardem je možnost jít zpět o 48 hodin. Díky tomu, že se TV pořady přehrávají ze záznamu, je možné v nich „přetáčet“, a tedy i přeskakovat reklamy.

Druhou výhodou je možnost zvolit si programy, které chcete nahrát k pozdějšímu sledování mimo ono 48 hodinové okno. Kuki není v této oblasti extra velkorysá – data udrží nahraná 7 dní a v základu nabízí pouze kapacitu 10 hodin záznamu, další je nutné si připlatit. Ale… než to někdo zakáže – na Shieldu funguje integrované nahrávání obrazovky, takže právě sledovaný pořad si můžete nahrát trvale.

Kuki však má proti konkurenci v rukávu zajímavý trik – zatímco normální nahrávání je omezené a vydří krátkou dobu, za 65 korun měsíčně si můžete zaplatit službu Seriály. V ní Kuki TV nabízí záznam seriálů vysílaných za posledního půl roku. Aktuálně jich tam je 162 – dostupné jsou ale jen ty, které běží na vámi placených kanálech.

Nabídka zahrnuje všechny možné žánry, od seriálu DoktorKa přes Přátele až po Dům z karet nebo dětské seriály jako je Kouzelná Beruška a Černý kocour. Trochu nepříjemné je, že tam kvůli časovému omezení nejsou často kompletní série, ale při dané ceně není moc na co si stěžovat. Popravdě seriály jsou hlavní funkce Kuki TV, kterou doma využíváme. I děti jsou odkojené Youtube a Netflixem, takže je to přirozené.

Proti Netflixu je nutné počítat s menším pohodlím – jde o televizní nahrávky, to znamená, že Kuki TV spouští záznam před uváděným časem začátku, takže budete muset přetáčet, stejně tak budete muset ručně přeskakovat reklamy. Proti běžnému vysílání ale tady tahle možnost je.

V rámci Kuki TV je k dispozici také videopůjčovna, kterou provozuje Banaxi. Místo předplatného ale musíte, stejně jako u O2TV platit za každý film 49 nebo 79 korun podle popularity a novosti titulu.

Kuki TV

Když vysílání, tak IPTV

Pokud si vystačíte s tím, co chytnete na obyčejnou pokojovou anténu, nedává placená televize smysl. Tedy pokud nechcete HD obraz. Pokud ale využijete klasické televizní vysílání, mají IPTV produkty mnohem větší smysl než satelit nebo „hloupá“ kabelovka. Přesvědčit se o tom můžete sami. Kuki. O2TV i Sledování TV mají zkušební nabídku s pár kanály. Samozřejmě to platí jen v případě, že máte kvalitní připojení k internetu.

Ještě lépe na tom budete, pokud se chystáte pořídit televizi od Samsungu nebo Shield TV. K Televizi dostanete Kuki TV zdarma na dva měsíce, k Shieldu dostanete nabídku Kuki větší se 60 programy zdarma až do konce roku.

TEST: Nvidia Shield dokáže přehrát cokoliv, nahradí herní konzole a nově i satelit