Trvalo to skoro rok, ale španělský výrobce elektroniky Energy Sistem konečně začíná prodávat novou generaci svých zvukových systémů, které vedle Bluetooth nabízejí také možnost připojení přes wi-fi. Stejně jako u testovaného modelu Tower 8 přitom zůstává nadstandardní podíl ceny a kvality zvuku i povedený design.

Platí to zejména pro větší ze dvou nových modelů, Multiroom Tower Wi-Fi, který stojí 4090 korun. Menší zařízení Mutiroom Portable vypadá pěkně, i když je z plastu, ale příplatek za wi-fi je u něj výraznější než u velké věže. Přesto s cenou 2690 korun těžko hledá přímou konkurenci. Obě reprosoustavy navíc bodují tím, že podporují technologii AirPlay od Applu.

Wi-Fi reprosoustava Energy Sistem

Multiroom Tower Wi-Fi

Nejprve přiznání – díky skvělému dojmu z testování reprosoustavy Tower 8 jsem si jeden kus pořídil a přemýšlel jsem o tom, jak pěkné by bylo mít dva kusy propojené do stereo systému. Nakonec jsem si místo Bluetooth připojení pořídil k Tower 8 Chromecast audio a zůstal u jedné věže. Nová věž ukazuje, že jsem měl raději těch devět měsíců počkat.

Wi-fi model věže je designově podobný loni testovanému kousku, ale liší se konstrukčně. Tower 8 s celkem sedmi reproduktory rozmístěnými na třech stranách měla naplnit zvukem celý pokoj a simulovat stereo efekt odrazy zvuku od stěn. A dělala to dobře.

Novinka má klasické umístění reproduktorů na čelní stěně v kombinaci 2 středobasové a jeden výškový reproduktor hezky nad sebou. Ve spodní části čelní stěny je i výduch subwooferu. Výrobce podle všeho počítá s tím, že dáte jeden sloup na každou stranu televize.

Wi-Fi reprosoustava Energy Sistem

Co se týká designu, Tower Wi-Fi je menší než Tower 8. Na výšku má 100 centimetrů i s malým podstavcem, který je nutné přišroubovat čtyřmi vruty s podložkami. Průřez věže má tvar čtverce se stranami 15 x 15 cm. Středobasové reproduktory mají průměr deset centimetrů a výkon 10 W (RMS), výškové 3,8 cm se stejným výkonem a membrána subwooferu má stejný průměr jako středobasové reproduktory, ale trojnásobný výkon. Objem reprosoustavy je přibližně 22 litrů, třetinový ve srovnání s Tower 8.

Všechny tyto parametry jasně říkají, že zvukově je na tom Tower Wi-Fi hůře, a praxe to potvrzuje. Pokud se ale podíváte na srovnání s reprosoustavami za stejnou cenu, vychází z toho Energy Sistem bez ztráty kytičky. I hmotnost 6,2 kg mluví dost výmluvně o kvalitě zpracování, nebo minimálně říká, že tělo reprosoustavy je ze slušné dřevotřísky.

Vynikající jsou také možnosti přehrávání. Nejen že hudbu můžete pouštět ze Spotify díky funkci Spotify Connect nebo ze zařízení Apple prostřednictvím technologie AirPlay, ale ve věži zůstal i Bluetooth modul a nadstandardní výbava Tower 8 vylepšená o druhý napájecí USB konektor. K věži připojíte USB klíčenku, zasunete do ní paměťovou kartu a zůstal i linkový vstup, který mi u Tower 8 posloužil k připojení Chromecastu Audio. Konektory jsou soustředěné na pravé straně věže, na jejím vrchu je pak zářez pro telefon nebo tablet a dotykové ovládací prvky; v balení je také jednoduchý plastový ovladač.

Wi-Fi reprosoustava Energy Sistem

Zvukově je Multiroom Tower Wi-Fi také v pořádku. Výkon je dostatečný i pro větší obývací pokoj, charakteristiku zvuku je možné upravit pomocí dvou potenciometrů na zádech reprosoustavy a díky tomu je celý systém zvukově univerzální. Užijete si elektronickou hudbu včetně opravdových dupáren, jako je Boom Boom Pow od Black Eyed Peas, i příjemný vokální jazz v podání Diany Krallové ve skladbě Stop This World nebo Rebeky Pidgeonové v mé oblíbené písni Grandmother.

Pokud dáte k sobě reprosoustavy dvě (na test dorazila pouze jedna věž), dostanete jednak vyšší výkon, jednak lepší prostorovost. Nedá se nic dělat, Tower Wi-Fi je fajn, ale v testované podobě je jen poloviční a je ostuda, že ani výrobce na svém webu, ani prodejci nevybízejí zákazníky (ideálně slevou) ke koupi páru. I když jeden obrázek na produktové stránce ukazuje, jak hezky to v páru vypadá.

Ve srovnání s klasickými Bluetooth reproduktory za stejné peníze zní nicméně i osamělý Energy Sistem Multiroom Tower Wi-Fi parádně. Pokud ale chcete jen jeden "sloup" a chcete za své peníze co nejvíce zvuku, je Tower 8 s cenou 4500 korun lepší volba.

 Wi-Fi reprosoustava Energy Sistem

Mutiroom Portable Wi-Fi

Celý multiroom systém španělské firmy má pouze dva členy. Vedle věže je to malý přenosný reprosystém, který ze všeho nejvíce připomíná zmenšený kazeťák s CD mechanikou z devadesátých let minulého století. Nemyslím to nijak zle – jeden takový jsem měl a měl jsem ho rád. V záplavě kulatých krabiček a hranatých krabiček rozhodně dokáže zaujmout, navíc má jeden nesmírně praktický prvek – držadlo na přenášení.

Do těla reprosoustavy s rozměry 32 × 11 × 11 cm se vešla dvojice malých čtyřcentimetrových plnopásmových měničů, které doplňuje šesticentimetrový woofer. Poměr velikosti celé reprosoustavy a malých měničů působí trochu komicky. Ovládací prvky na horní straně jsou přehledné, tlačítka dostatečně velká a o stavu zařízení informuje malý maticový displej s modrým podsvícením, tam je vše v pořádku.

Wi-Fi reprosoustava Energy Sistem

Zvukově to také není žádná nirvána, zvláště ve srovnání s větším sourozencem, který hraje jinou ligu, pravděpodobně v jiném sportu. V podstatě se o přenosném bezdrátovém reprosystému Energy Sistem dá říct, že neurazí, má čistý zvuk, který vynikne při tišším poslechu, ale který logicky nenabídne mohutné basy, náročnější aranže se trochu slévají… Prostě spotřební zboží. Popík a pohádky pro děti, to všechno zvládne s přehledem, výkon 25 W je obstojný. Naopak pro noční poslech by se hodila možnost zvuk ještě více ztlumit.

Vzhledem k ceně 2690 korun ale není přehnaná kritika namístě. Ne vůči zvuku, a už vůbec ne vůči výbavě, v té totiž i cestovní verze multiroomu Energy Sistem exceluje. Vedle wi-fi modulu nabízí "portable" také Bluetooth, čtečku paměťových karet, USB port, linkový audio vstup a navíc i výstup pro sluchátka.

Reproduktor obsahuje i integrovanou baterii s kapacitou 2050 Ah, u které výrobce udává výdrž 4 hodiny při přehrávání hudby přes wi-fi, což odpovídá. Vzhledem k velikosti zařízení je to spíše zklamání, třiceticentimetrový repráček by mohl pojmout větší akumulátor než piditelefony. Na druhou stranu o nabíjení/napájení se stará standardní microUSB port, takže není problém pohánět hudební reprodukci z powerbanky.

Wi-Fi reprosoustava Energy Sistem

Vadila mi tak nakonec jen jedna nepříjemná vlastnost. Systém s uživatelem anglicky komunikuje, hlásí aktuální stav (hledání sítě při startu), stav baterie (když je úplně vybitá) a ozve se i při vypnutí. To by nebylo špatné, kdyby hlasitost těchto zvuků nebyla nastavená pevně a na vysokou úroveň. Když spícím dětem vypnete pohádky, není nic lepšího, než když je hláška "power off" zase probere...

Ovládání a aplikace

Obě reprosoustavy mají podobné ovládání, které je přehledné a logické. Na obou zařízeních jsou tlačítka, která obstarají vše potřebné, od změny vstupu po pohyb mezi skladbami na připojeném úložišti, i když procházení skladeb na USB klíčence je bez plnohodnotného displeje spíše za trest. Obě zařízení mají také malý maticový displej, který ukazuje aktuální režim zařízení, a v případě přenosného reproduktoru také indikaci stavu baterie.

Nastavení wi-fi je jednoduché, stačí stáhnout aplikaci pro Android či iOS a postupovat podle průvodce (v angličtině). Není to nic složitého, stačí na reproduktoru podržet tlačítko pro přepínání režimů (připomíná logo recyklace odpadu) a o zbytek se postará aplikace.

V rámci domácnosti můžete v aplikaci obsluhovat až osm reprosoustav, což by mělo stačit většině potenciálních uživatelů. Horší je to s omezenou nabídkou pouze dvou typů reprosoustav; chybí třeba voděodolný reprosystém do koupelny a něco trochu většího, než je Multiroom Portable.

Wi-Fi reprosoustava Energy Sistem

Aplikace Energy WiFi nabízí přehrávání hudby uložené v mobilním zařízení, přístup k rozhlasovým stanicím služby TuneIn a podporuje také Spotify. Reproduktory také rozpoznají zařízení od Applu v síti AirPlay. Totéž zvládnou některé aplikace pro Android, například DS Audio či hudební přehrávač k routerům Synology.

Aplikace nabízí možnost přehrávat na každém zařízení jinou skladbu, pokud ale na sebe přetáhnete ikony více reprosystémů, vytvoří se skupina – každý reproduktor může být pouze v jedné skupině, což je podobný nedostatek jako u systému z Lidlu. Dobrou zprávou ale je, že v rámci skupiny můžete vytvořit sadu stereo reprosoustav, což je věc, která bude slušet věžové variantě.

Verdikt
Ve výsledku přijel ze Španělska další povedený produkt, který chce jen trochu víc… Větší nabídku variant reproduktorů, více barev ke stávající černé, a hlavně potřebujete dvě hudební věže, dvě.