Zkušení cestovatelé už to dobře znají. Pokud neletí s Emirates nebo třeba se Singapore Airlines, před odletem si naplní tablet nebo malý notebook novými díly svých oblíbených seriálů nebo zajímavými filmy. Ví, že pokud v letadle neusnou, budou to potřebovat.

V letadle Boeing 747-400 americké společnosti United Airlines by to platit nemuselo. Na dveřích kabiny je nálepka s mezinárodně rozpoznatelným logem bezdrátové sítě. Uvnitř pak čekají sedačky staršího data – bez malých osobních monitorů, jen s pár obrazovkami na stěnách létajícího kolosu. Aerolinky místo toho chtějí, aby pasažéři použili svoje iPady, notebooky nebo chytré telefony, a obsah nabízejí přes wi-fi.

Neobvyklý koncept má něco do sebe – letecké společnosti mají přístup k filmům, které ještě nevyšly ani na discích. V případě mého letu do San Franciska byl na palubě k vidění Marťan, Mad Max nebo kompletní Star Wars – včetně vánočního hitu Síla se probouzí. Slibná teorie ale rychle narazila, a nejen na to, že The Force Awakens běžela jen na společných obrazovkách, když jsem spal, takže jsem viděl jen posledních 10 minut.

Zábavní systém United Airlines přes Wi-Fi

United Entertainment na vlastní kůži

Wi-fi portál aerolinek United funguje na platformě od Panasonicu, který je asi největším dodavatelem elektroniky pro letecké společnosti. United zvolilo variantu pokrytí letounu wi-fi s přístupem k internetu přes satelity a zábavní systém nahradilo streamováním videa ze serveru uloženého na palubě letadla – takový malý Netflix.

Přístup k videu je možný z notebooků s OSX a Windows, stačí se připojit k dostupné síti United_wi-fi. Po připojení je k dispozici přehled informací o letu, katalog filmů a televizních pořadů a možnost připojení na internet (ten funguje pouze nad územím USA a při našem letu nefungoval vůbec). K samotnému sledování videa je ale nutné ještě získat plugin pro prohlížeč. 20 MB se stahovalo asi 10 minut, ale legrace nastala vzápětí. Zábavní systém United si totiž nerozumí s nejrozšířenějším prohlížečem na světě. Místo Chrome jsem tedy zkusil Microsoft Edge, a nic. Naštěstí je ve Windows 10 schovaný i Internet Explorer.

Vítězství bylo Pyrrhovo, prohlížeč fungoval, ale nejdelší plynulé přehrávání videa v průběhu letu jsem zažil na deset minut. Zadrhávání bylo běžnou součástí programu a běžná byla i ztráta komunikace se serverem.

Na mobilních zařízeních by to mělo být jednodušší, videotéka se zpřístupní prostřednictvím klasické mobilní aplikace United. Problém je v tom, že jako "prvocestovatel" v podobném letadle se to dozvíte až na palubě. To znamená, že si aplikaci nebudete mít jak stáhnout, přes interní síť v letadle to nejde a letištní wi-fi do letadla nedosáhne.

Zábavní systém United Airlines přes Wi-Fi

Získání přístupu k obsahu ale ještě není výhra, i když video náhodou poběží v kuse třeba čtvrt hodiny. Technická kvalita obrazu je špatná, srovnatelná s tím, co je obvyklé v rámci klasických systémů palubní zábavy – ořezaný obraz a nízké rozlišení. Pokud se nudíte v letadle, stačí to, ale pokud to srovnáte s tím, co nabízí Netflix nebo co můžete získat převodem z vlastních optických disků nebo v Česku morálně pochybným, leč legálním stažením, je to smutný pohled. Přitom by stačilo, aby služby jako Youtube nebo Netflix umožnily offline stažení vybraného obsahu alespoň na 24 hodin. Youtube to už v placené verzi umí, ale samozřejmě pouze v USA, a Netflix o ničem takovém zatím neuvažuje.