reklama

Spolupráci ANO a SPD vyjednávají dva staří známí

Názory
  • V politice hrají zásadní roli kontakty a osobní známosti.
  • První místopředsedové a hlavní vyjednávači ANO a SPD - Faltýnek a Fiala - spolu několik let působili na prostějovské radnici.
  • Vědí, co od sebe mohou čekat, mají předpoklady dohodnout se.
Jaroslav Faltýnek a Radim Fiala se dobře znají ze svého působení na prostějovské radnici. Jaroslav Faltýnek a Radim Fiala se dobře znají ze svého působení na prostějovské radnici. Foto: archiv HN

Při obsazování funkcí, ale třeba i při schvalování zasedacího pořádku ve sněmovně velmi dobře fungovala spolupráce Babišova ANO se stranou SPD Tomia Okamury. Ten se zatím vyjadřoval ve smyslu, že jsou pro něj důležité programové požadavky hnutí a že je SPD připravena přijmout vládní odpovědnost, jen pokud by vláda Andreje Babiše plnila i program, s nímž šli okamurovci do voleb. Zdánlivě to tedy na podporu vlády nevypadá. Ale nejen ideologie a programové shody jsou v politice důležité. Mnohem zásadnější roli sehrávají politické kontakty a známosti.

V SPD vedle Tomia Okamury vyjednává o funkcích a podpoře vlády první místopředseda hnutí Radim Fiala. Je jediný, komu Okamura věří a kdo může prezentovat politické názory v médiích.

Fiala není politickým nováčkem a SPD není jeho první politickou zkušeností. Většinu své kariéry – celkem 14 let – strávil v ODS. Vystoupil z ní v roce 2012.

V hnutí ANO je hlavním vyjednávačem vedle Babiše jeho pravá ruka a první místopředseda Jaroslav Faltýnek. Ten byl pověřen dojednáváním dohod mezi stranami, zejména tedy SPD a KSČM. Faltýnek je tím, kdo přichází s nabídkami, které s ostatními stranami "obchoduje", a zajišťuje tak podporu ANO. Ani Faltýnkova současná stranická legitimace není jeho první. Politicky jej formovala ČSSD, v níž byl dlouhých 17 let od roku 1995 až do roku 2012.

Faltýnek – navzdory stranickému heslu "nejsme jako politici, makáme" – je nejpozději od roku 1994 zkušeným komunálním politikem, v letech 1998 až 2010 byl sociálnědemokratickým zastupitelem a radním města Prostějova.
Prostějovským rodákem je i Radim Fiala. Na kandidátce občanských demokratů byl zastupitelem města po volbách v roce 2002 a 2010. V prvním funkčním období to dokonce dotáhl i na radního, to když ve městě společně vládly ODS a ČSSD.

Čtyři roky tak byli Faltýnek i Fiala společně ve výkonném orgánu, v Radě města Prostějova. Čtyři roky úzké spolupráce na vedení města. A mnoho dalších let, kdy spolupracovali v zastupitelstvu. První místopředsedové a členové vyjednávacích týmů ANO a SPD nejsou pro sebe neznámými osobami a vědí, co od sebe čekat.

V politice je vždy jednodušší navazovat na spolupráci dřívější než budovat nová koaliční přátelství. Záleží jen na tom, jak moc k sobě budou první místopředsedové a vyjednávači ve svých požadavcích vstřícní. Tolerance vládě Andreje Babiše může mít základ v dřívější spolupráci politických špiček obou hnutí.

Kamil Švec
Přeposlat
Diskuse
reklama

Unikátní volební model Univerzity Karlovy: Prezidentskou volbu vyhraje na 90 procent Zeman, nebo Drahoš

Vejce na českém trhu jsou kvůli obchodníkům a drůbežářům už dražší než v zemích, kde vypukl skandál s insekticidem

Čeští podnikatelé vydělávají na boomu bitcoinů. Sami si ale myslí, že se trh s kryptoměnou přehřívá

Levnější byty v Praze nebudou, říká ředitel Geosanu Beneš. Se svým týmem se chce zaměřit na energetickou náročnost budov

Praha bude hostit summit prestižní Singularity University. Do Česka se tak sjede vizionářská elita

reklama