reklama

Mayovou zaskočili "její" Irové

Čtěte více: Velká Británie | brexit | Irsko | Severní Irsko | EU
  • Britská premiérka se nakonec odhodlala k příslibu, že ať už bude příští dohoda s EU jakákoli, celní a obchodní podmínky mezi severem a jihem irského ostrova se udrží.
  • Vyslala jasný vzkaz britským zastáncům tvrdého brexitu.
  • Proti se ale překvapivě postavili irští unionisté, o jejichž poslance se její vládní většina opírá.
Adam Černý Adam Černý Foto: Archiv HN

Rozhodnout se o něčem bývá jedna věc a druhá přeměnit rozhodnutí v realitu. To platí i od chvíle, kdy byly loni vyhlášeny výsledky referenda o členství Spojeného království v Evropské unii, a hlavně od okamžiku, kdy letos na jaře premiérka Theresa Mayová prostřednictvím článku 50 Lisabonské smlouvy brexit odstartovala. Co brexit jako proces a jako výsledek obsahuje, vyjma tautologické premiérčiny věty, že brexit znamená brexit, se začíná teprve ukazovat.

Nejlépe je to vidět v posledních dnech a hodinách, kdy se rozhoduje, zda prosincový unijní summit bude moci schválit přechod od první do druhé fáze vyjednávání. Londýn původně dlouho nechtěl připustit, že nejdříve je nutno rámcově dohodnout podmínky rozchodu, než se začnou probírat budoucí vztahy mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií.

Ve slabší pozici byl Londýn, protože důsledek krachu jednání by pocítily obě strany, ale Británie v mnohem větší míře. Její obchodní vztahy s Evropskou unií, a nutno dodat i s mnoha zeměmi ve světě, by se řídily základními pravidly Světové obchodní organizace, což znamená, že by Británie s většinou světa obchodovala za podobných podmínek jako nyní s Kubou či Venezuelou.

Jednání o brexitu, které mělo přinést průlom, skončilo krachem

Teprve při pohledu na supercitlivou hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem je jasné, proč se Londýn snažil o to, aby naplnil rozhodnutí o odchodu z Evropské unie, ale zároveň aby výsledek co nejméně poškodil vzájemné vztahy. Dublin, podporovaný celou EU, vzkazoval, že nepřijme nic, co by se podobalo obnově hranic. A Demokratická unionistická strana ze Severního Irska, s jejímiž poslanci stojí a padá vládní většina v Dolní sněmovně, zase připomínala, že nestojí o nějakou podobu hranice mezi provincií a Británií. Premiérka Mayová se nakonec odhodlala k příslibu, že ať už bude příští dohoda jakákoliv, současné celní a obchodní podmínky mezi severem a jihem irského ostrova se udrží, což musí rozdráždit každého ze zastánců tvrdého brexitu. Jenže "úder" přišel odjinud: Irové ze severní části ostrova včera řekli, že takto jim to nestačí. Očekávaný průlom v jednání se tedy zatím nekoná.

To, co vypadá jako ústupek umožňující, aby unijní summit mohl příští týden případně otevřít cestu k pokroku v jednání o brexitu, má z pohledu Mayové mnohem větší váhu. Lidem, jako je ministr zahraničí Boris Johnson, vzkazuje, že to, pro co se rozhodla, se jim nemusí líbit, ale že mají ještě druhou možnost: shodit její vládu a otevřít dveře k novým volbám. Radikální vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn se netěší na nic jiného. Teď ještě musí Mayová najít způsob, jak se dohodnout se "svými" Iry.

Adam Černý
Přeposlat
Diskuse
reklama

Unikátní volební model Univerzity Karlovy: Prezidentskou volbu vyhraje na 90 procent Zeman, nebo Drahoš

Vejce na českém trhu jsou kvůli obchodníkům a drůbežářům už dražší než v zemích, kde vypukl skandál s insekticidem

Čeští podnikatelé vydělávají na boomu bitcoinů. Sami si ale myslí, že se trh s kryptoměnou přehřívá

Levnější byty v Praze nebudou, říká ředitel Geosanu Beneš. Se svým týmem se chce zaměřit na energetickou náročnost budov

Praha bude hostit summit prestižní Singularity University. Do Česka se tak sjede vizionářská elita

reklama