Dloubák Vladimíra Dubského: Dva zápasy - první skončil v zapomnění, druhý se nevyvíjí dobře

Autor HN
  • Přesně před dvěma lety zasáhla Paříž série teroristických útoků.
  • Teroristé útočili šestkrát střelnými zbraněmi a čtyři sebevražední atentátníci odpálili bomby. Zavraždili 130 lidí.
  • Ve stejný čas se na Stade de France před 80 tisícovkami fanoušků odehrával přátelský fotbalový zápas mezi Francií a Německem.
jarvis_5a086fe0498e08968630a4b2.jpeg V pátek 13. listopadu 2015 porazila Francie Německo 2:0. Olivier Giroud se raduje. Zatím netuší, co se v Paříži odehrálo. Foto: Profimedia

Na Stade de France v Paříži se tísní přes osmdesát tisíc lidí a většina z nich věří, že domácí fotbalová jedenáctka zadupe do trávy výkvět německého fotbalu. Lze to jednoduše poznat už z toho, s jakým zanícením desetitisíce Francouzů zpívají hymnu.

Je pátek 13. listopadu 2015. Takřka ve stejnou chvíli začínají v Paříži dva zápasy. Ten fotbalový skončí deset minut před jedenáctou a málokdo už si dnes vzpomene, jak to dopadlo. Ten druhý − tak nějak plíživě − pokračuje. A krev, která v něm teče, většinou není ta − slovy francouzské hymny − "nečistá".

Tady je připomínka, jak onen večer probíhal.

Fotbalovým zápasům, které se nehrají na mistrovstvích či v kvalifikacích na ně, se někdy říká "přátelské". Často za moc nestojí, protože když o nic nejde, kdo by se snažil. O střetech Francie s Německem to ale neplatí. Odpovídá tomu atmosféra na stadionu i hvězdami našlapané základní sestavy obou týmů. V hledišti nechybí ani francouzský prezident, socialista François Hollande.

Výkop

Osmatřicetiletý španělský rozhodčí Antonio Miguel Mateu Lahoz pět minut po deváté zahajuje utkání. Hra se přelévá ze strany na stranu, Francouzi jsou aktivnější, ale také více faulují.

Jako například v šestnácté minutě stoper Laurent Koscielny. Ve stejné minutě ale stadionem zaduní rána. To se v Rue Rimet − v blízkosti Stade de France − odpálil syrský sebevražedný atentátník Ahmad Al Mohammad. Zaútočil poté, co ho odhalila ochranka a nepodařilo se mu (s platnou vstupenkou) dostat na tribunu.

Na hřišti se pokračuje, stav je zatím bezbrankový.

Zhruba ve 21:25 (tedy ve dvacáté minutě utkání) začíná další teroristický útok. Tentokrát u křižovatky Rue Bichat a Rue Alibert v 10. městském obvodu. Teroristé zde vraždí lidi před barem Le Carillon. Poté přecházejí Rue Bichat a útočí na protější kambodžskou restauraci Le Petit Cambodge. V baru a restauraci umírá 15 lidí, dalších 15 osob je vážně zraněno.

Ve čtyřiadvacáté minutě přichází první šance Francouzů. Paul Pogba, jeden z nejdražších fotbalistů světa, ale hlavou míjí branku, kterou hájí Manuel Neuer.

V pětadvacáté minutě utkání se u jedné z bran stadionu odpálil další terorista. Také tento výbuch jasně slyší diváci i hráči.

Na hřišti se pokračuje, stav je zatím bezbrankový. Prezidentská ochranka ale odvádí Françoise Hollanda ze stadionu.

Osmadvacátá minuta utkání. Na Rue de la Fontaine-au-Roi muž s útočnou puškou střílí do hostů na terase italské restaurace La Casa Nostra. Umírá zde pět lidí, dalších osm je vážně zraněno.

Bataclan

O čtyři minuty později teroristé útočí na terase restaurace La Belle Équipe na Rue de Charonne v 11. městském obvodu. Střelba trvá několik minut. Výsledek: zavražděno 19 osob, dalších devět je v kritickém stavu.

Čtyřiatřicátá minuta. Německý obránce Jonas Hector se zranil, střídá ho Emre Can.

O minutu později na Boulevardu Voltaire nedaleko koncertního sálu Bataclan útočí sebevražedný atentátník sedící na terase kavárny Comptoir Voltaire. Umírá terorista, patnáct lidí je zraněno.

Ve stejné době začíná nejkrvavější část pařížského pátku třináctého. Do Bataclanu proniká trojice teroristů a začíná vraždit lidi, kteří přišli na koncert americké skupiny Eagles of Death Metal. Útočníci jsou vyzbrojení puškami AK-47 a ručními granáty, výsledkem je 89 mrtvých. Masakr v Bataclanu se protáhl přes půlnoc.

Ve čtyřicáté minutě utkání má šanci vstřelit gól francouzský hráč Antoine Griezmann. Selhal. Později večer se dozvídá, že jeho sestra, která byla v Bataclanu, střelbu přežila.

V poslední minutě prvního poločasu jde Francie do vedení. Trefuje se Olivier Giroud.

O dvě minuty později se v blízkosti stadionu u restaurace McDonald's odpaluje poslední ze sebevražedných atentátníků.

Aby nedošlo k panice, hráči ani fanoušci nejsou o poločasové přestávce o útocích informováni a utkání pokračuje. Konečný stav je dvě ku nule pro Francii.

Po skončení zápasu pořadatelé pozdrží návštěvníky na stadionu, část fanoušků policisté odvádějí na trávník, aby nedošlo k tlačenici a ušlapání. Evakuace probíhá po menších skupinách. Členové německého týmu se rozhodují přespat na stadionu, francouzští fotbalisté zůstávají ze solidarity k soupeři také na místě.

Epilog

Druhý den se země probouzí do nové éry. Od půlnoci panuje výjimečný stav, který významně zasáhne do osobní svobody Francouzů. Umožňuje například bezpečnostním složkám zakázat pohyb automobilů nebo také osob v určité oblasti. Policisté navíc mohou provádět razie bez souhlasu soudu nebo zrušit sportovní a kulturní akce, na kterých by mohl hrozit útok.

Původně měl výjimečný stav trvat tři měsíce, ale nakonec se vždy našel nějaký důvod k jeho prodloužení. Třeba velká sportovní událost či prezidentské volby. Prodlužovalo se šestkrát… Až do konce letošního října.

Francouzské ministerstvo vnitra oznámilo, že za dobu trvání výjimečného stavu bezpečnostní složky překazily 32 teroristických útoků. Policisté provedli 4457 razií, při čemž zabavili 625 střelných zbraní, z toho 78 útočných pušek a samopalů.

Za stejnou dobu Francii zasáhlo šestnáct teroristických útoků. Nejhroznější se stal loni 14. července v Nice. Tunisan Mohamed Lahouaiej-Bouhlel najel devatenáctitunovým náklaďákem do lidí oslavujících státní svátek, 86 jich zavraždil a několik set zranil.

Téměř po dvou letech od tragického pátku třináctého se nový francouzský prezident Emmanuel Macron pochlubil voličům: "Slib dodržen: 1. listopadu opustíme výjimečný stav a zároveň posílíme bezpečí našich občanů."

V překladu to znamená, že místo výjimečného stavu vstupuje v platnost takzvaný protiteroristický zákon. Tedy výjimečný stav v bledě modrém.

Zkušenosti posledních let z dalších zemí (třeba z USA) říkají, že území zabrané ve jménu bezpečnosti na úkor osobních svobod stát nevyklízí. A vzhledem k dění ve světě se zdá, že bezpečnost má našlápnuto k vítězství.

V týž den začal ve Francii proces, jehož finále může znamenat konec osobních svobod, jak jsme je znali. Při pařížských teroristických útocích zemřelo 130 lidí.