reklama

Zemanova žalostná snaha o provokaci

Čtěte více: Zeman Miloš | Ukrajina | Krymská krize | Rusko
  • Miloš Zeman navrhl, aby svět uznal ruské ukousnutí Krymu za "hotovou věc".
  • V předvolební době se zkrátka pokusil vyvolat zájem další provokací.
  • Svět mu na to neskočil a česká politická scéna nápad zaplať pánbůh rázně odmítla.
Teodor Marjanovič. Teodor Marjanovič. Foto: HN - Matej Slávik

Snad ta ostuda potrvá už jen tři měsíce a Miloš Zeman se odporoučí ze scény. Jeho politika, dá-li se jeho počínání na Hradě tak nazvat, od počátku spočívá hlavně ve stupňování urážek, mstivostí a nehorázností s cílem vyvolat poprask.

Logicky nejlepším způsobem, jak se s tím vypořádat, by samozřejmě bylo jej ignorovat. Někdy člověk získá dojem, že česká společnost na to už přišla, a právě proto takřka bez povšimnutí přešla třeba nedávný výrok hradního mluvčího, v němž připodobnil Evropskou unii k třetí říši. Byl to prostě jen podržtaškův blábol, který už nikoho nemohl překvapit. Zvlášť ne v době předvolební.

Jindy, jako nyní v případě Zemanem na půdě Parlamentního shromáždění Rady Evropy prezentovaného názoru, že ruské ukousnutí Krymu je "hotovou věcí", je ale nutné znovu, jako už tolikrát, vznést otázku: Proč český parlament už dávno nezřídil aspoň vyšetřovací komisi, která by se zabývala možnou propojeností Zemana a jeho okolí s Kremlem? Česká politická scéna sice včera chvályhodně jednotně Zemanovo tvrzení o Krymu odmítla, leč otázka, proč nikdo oficiálně nezačal pátrat, jak to bylo s prezidentovou zjevnou proruskou vazbou, tu zůstane i poté, co bude tento člověk snad už konečně pryč.

Pikantní na poslední eskapádě je, že Rusové samozřejmě Zemana pochválili − ale i pokárali, že rozhodně nebudou za znásilnění Ukrajiny a překreslení mapy jejích hranic platit Kyjevu nějaké kompenzace, jak český prezident také navrhl. Buď tedy Zeman dostatečně nepoladil svoje noty s Moskvou. Nebo si snad myslel, že myšlenkou takového "kaufu" vyprovokuje Evropu k nějaké bouřlivě odmítavé reakci, aby se mohl slunit v mezinárodnějším zájmu. Dodejme, že pokud to tak bylo, zaplať pánbůh mu to nevyšlo.

V konečném důsledku to je samozřejmě jedno, myšlenka to je zlá a politicky infantilní. Z Ukrajiny včera trefně zaznívalo, na kolik by si tak Zeman cenil třeba Karlovy Vary, když je známo, jaký je o ně mezi Rusy zájem.

Na ukrajinský konflikt už bohužel není tak upřená světová pozornost jako v době, kdy se válčilo o doněcké letiště či kdy ruská protiletecká baterie sestřelila malajsijský letoun na trase z Amsterodamu do Kuala Lumpuru. Má to objektivní důvody, ve světě a zejména v Evropě se toho děje hodně a Vladimir Putin záměrně konflikt udržuje v režimu nízké intenzity. Ale to nic nemění na tom, že má tento střet zejména pro Česko hluboký význam. Neuznáním ruské rozpínavosti bojujme i za neměnnost našich hranic.

Teodor Marjanovič
Přeposlat
Diskuse
reklama

Lídr ČSSD Zaorálek připustil, že by Česko mohlo brzy přijmout euro. Společného evropského ministra financí si ale představit nedokáže

Konec boomu hypoték? Poprvé za pět let jich po prázdninách ubylo, přesto může být letošek nadále rekordní

Volební deník Petra Honzejka, díl 17.: Jak Kalousek zavelel k útoku na ODS a piráty a proč se mu to může vymstít

Silný muž Číny a jeho sjezd: Komunistická strana zřejmě postaví Si Ťin­-pchinga vedle Marxe a Mao Ce-tunga

Volič mezi svobodou a jistotou

reklama