reklama

Volební deník Petra Honzejka, díl 12.: Velké twitterové vytrollení Václava Klause mladšího. A v čem si Babiš rozumí s komunisty

Názory
  • Václav Klaus mladší uspořádal na Twitteru anketu o euru, která se mu poněkud vymkla.
  • Působení Klause juniora vede k otázce, jak to má vlastně ODS s EU.
  • A Andrej Babiš se sešel s komunisty na jedné lithiové lodi.
Komentátor HN Petr Honzejk. Komentátor HN Petr Honzejk. Foto: HN - Matej Slávik

Dnes v trochu lehčím tónu. Václav Klaus mladší uspořádal v rámci osobní volební kampaně na Twitteru anketu o jím upřímně nenáviděném euru. No a dopadlo to tak, jak asi nečekal.

Několik tisíc lidí neváhalo a Klause mladšího ukázkově vytrollilo. Jmenovanému to patří. Sociální sítě jsou někdy kruté, ale svým způsobem spravedlivé – vrátí vám to, co do nich zasejete.

Na Klausově formulaci by se dalo vyučovat, jak vypadá manipulativní otázka. Jakpak by asi zněla otázka na hlasovacím lístku v hypotetickém referendu o Evropské unii, kdyby ji formuloval Klaus junior? Asi zhruba takto:

klaus referendum

Celé to vypadá jako pouhá anekdota, ale umožňuje nám to podívat se, jak to vlastně v ODS se vztahem k unii mají. Oficiálně tvrdí, že Evropská unie ano, že vystupovat tedy v žádném případě.

Ale velký vliv ve straně má právě Václav Klaus mladší, který není jen pouhou trojkou pražské kandidátky. Před časem proslul větou, že "jediná možnost je z Evropské unie vypadnout a tvrdě kontrolovat své hranice i za cenu, že o třetinu zchudneme".

Volební deník petra honzejka

Insideři říkají, že mezi ním a předsedou Petrem Fialou jsou sympatie straníků rozložené tak půl na půl, ale to asi současnému předsedovi až příliš fandí.

Podívejte se na facebookové debaty straníků a budete vědět, o čem mluvím.

Budoucnost v ODS může lehce patřit Václavu Klausovi mladšímu, zvláště pokud ODS získá ve volbách méně, než Fiala slibuje, tedy pod 10 procent.

A jaká budoucnost by ODS s Klausem v čele čekala, můžeme usuzovat například podle algoritmů sociální sítě, které toho zpravidla vědí víc, než my byť i jenom tušíme. Když si přidáte na Twitteru ke sledování účet Václava Klause mladšího, nabídne vám síť kontextově další "podobné" účty. Jaképak to jsou?

Například účet Petra Hampla – xenofoba, který navrhuje potápět lodě s migranty a neptat se, kdo je na palubě. Nebo Františka Matějky, šéfa strany s názvem "Referendum o Evropské unii", která nejenže v rámci kampaně organizuje jakousi spotřebitelskou soutěž o dovolenou, ale hlavně píše, že "Odchod z EU je základem řešení všech oblastí" (sic!).

Myslet si, že ODS je v jádru a jednou provždy strana, která vidí jednoznačně budoucnost Česka v EU, jen proto, že si to modří píšou v programu, je podobné, jako když si někdo v roce 1946 myslel, že komunisté nebudou znárodňovat, protože v programu píší, že podporují živnostníky.

U komunistů to byl sice od začátku podvod, u ODS to tak v žádném případě není, ovšem otočka může být vzhledem k dynamice vývoje obdobně rychlá. Racionalita Petra Fialy, Filipa Humplíka a koneckonců i Jana Zahradila může ustoupit populárnímu "zavšechnomůžebruselismu" s příslušnými důsledky.

Koneckonců Václav Klaus starší také nejdříve podal přihlášku do EU a teď volá, že chce  ven.

Není to samozřejmě jistota, leč sluší se na to upozornit, aby se proevropští voliči ODS (jsou-li tací) nakonec nedivili.


Není možné se alespoň jednou nezmínit o nečekané superstar této volební kampaně – lithiu.

Detailně rozebírat okolnosti memoranda, které podepsalo ministerstvo průmyslu s australskými těžaři, nemá ve volebním deníku smysl.

(Výbornou analýzu najdete třeba tady u publicisty Jana Simkaniče.)

Můžeme ale říci, že věcné racionality v příběhu mnoho není. Zkrátka Andreje Babiše někdo upozornil na možné volební téma, načež předsedovi ANO zasvítily oči a začal křičet "Loupež za bílého dne!!!", přičemž mu pranic nevadí, že se na procesu kolem průzkumu ložisek lithia na Cínovci podílelo ministerstvo životního prostředí, které ovládá jeho strana, a dokonce s memorandem vyslovilo souhlas. Inu, je to kampaň tak trochu, jak se říká, "na baterky".

Hysterie stoupá a skoro to vypadá, že za týden bude jedna strana o druhé klidně tvrdit, že chce rozebrat Hradčany a kamenivo prodat agentům Islámského státu.

Půvabné ovšem na celé lithiové historce je, že se skrze ni sešel na jedné lodi Andrej Babiš s komunisty. Na Facebooku napsal tohle:

babiL lithium

To je ono, české lithium do českých rukou! To se bude líbit! No a čeští komunisté to vidí naprosto stejně.

lithium KSASM

Andrej Babiš si s komunisty rozuměl, jak známo, od mládí. Byl koneckonců jedním z nich. Teď tvrdí, že už ho to přešlo, "protože by mu to všechno znárodnili", jak se zhruba vyjádřil v rozhovoru pro Novinky.cz. Shoda je nicméně dojemná.

Nechci malovat bubáka na zeď, ale v Česku je možné všechno.

Takže až eventuálně po volbách vznikne "nestandardní politické řešení", může se jmenovat třeba "Koalice lithiového porozumění". Či lépe "Koalice národního lithia".

Petr Honzejk
Přeposlat
Diskuse
reklama

Z pražských sídlišť by se mohly stát vyloučené lokality. Vzor pro uzdravování panelových ghett ukazuje Nizozemsko

Šokuje mě, když vidím lidi pracující ve fabrikách za 16 tisíc. Pro mnohé se toho od socialismu moc nezměnilo, říká Zaorálek

Koruna je tam, kde byla před intervencemi. Posilování ale může zarazit úspěch Okamury a komunistů

Vlk z Wall Street míří do Česka. Dravý byznysmen bude v Praze radit podnikatelům, jak dosáhnout větších obratů

Větší rozdíl mezi mzdami mužů a žen je v rámci EU už jen v Estonsku, ukázala nová studie

reklama