reklama

Vláda bez Babiše? Jen předvolební řeči

  • Demokratické strany se dušují, že do vlády s trestně stíhaným Babišem nepůjdou.
  • Jenže historie nás učí, že podobné sliby vydrží přesně do uzavření volebních místností.
  • Jediný spolehlivý způsob, jak někomu zabránit v obsazení premiérského postu, je porazit ho ve volbách. A na to, že by Babiš výrazně nevyhrál, to devět dní před hlasováním opravdu nevypadá.
Komentátor HN Petr Honzejk. Komentátor HN Petr Honzejk. Foto: HN - Matej Slávik

Zkusme to skrze výrokovou logiku. Andrej Babiš je trestně stíhán pro podezření z dotačního podvodu. Andrej Babiš s největší pravděpodobností vyhraje volby do sněmovny. Miloš Zeman současně říká, že jmenuje premiérem vítěze voleb. Babiš tedy zřejmě bude prvním trestně stíhaným premiérem v české historii. Jenže co dál? Sestaví vládu, které bude moci předsedat?

Demokratické partaje se předhánějí ve vymýšlení scénářů, jak tomu zabránit. Dušují se, že do vlády s trestně stíhaným Babišem nepůjdou. Některé říkají, že nebudou vládnout v principu s ANO, což je případ ODS nebo TOP 09. Jiné zase, že by to s ANO asi i šlo, ale jen a pouze bez Babiše, což je případ ČSSD, KDU-ČSL a pirátů. Kdybychom to brali vážně, tak by situace směřovala k tomu, že pokud bude chtít Babiš vládnout a nestát při tom po pás v rudohnědé bažině, bude muset zvolit model "Kaczyński" a posadit do křesla premiéra nějakého avatara, kterého bude při jednání vlády ovládat přes esemesky.

Jenže každý, kdo má historickou paměť a nebojí se ji použít, ví, že co se říká před volbami, platí přesně do okamžiku uzavření volebních místností. Pak začne fungovat jiná logika. A začnou padat věty, které začínají: "V zájmu stability země…" Nebo: "Vzhledem k realitě volebního výsledku…" Či: "Abychom zabránili horším scénářům…" A stane se něco, co vůbec nikdo nečekal, a pokud to snad někdo čekal a řekl to nahlas, byl označen za škarohlída, paranoika či rovnou zemského škůdce. Vzpomeňme slavného roku 1998, kdy proti sobě Miloš Zeman a Václav Klaus mobilizovali, div si nevyškrábali oči, aby pak uzavřeli "Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí". Nebo na rok 2006, kdy tehdejší předseda lidovců Miroslav Kalousek byl v jedné fázi vyjednávání ochotný jít do vlády za podpory komunistů, "aby zabránil horším scénářům". Dnes Kalousek říká svým voličům: "Neuhneme!" No, on možná tentokrát opravdu neuhne (a pro Babiše je asi také spolupráce s Kalouskem daleko za hranicí jeho představivosti), ale vydrží to všichni? Upřímně řečeno, vsadit na to nemůžeme ani zkaženou koblihu.

Pokud získá sněmovní většinu Babiš společně s komunisty a okamuristy, dost pravděpodobně se nakonec v demokratických partajích najde někdo, kdo bude chtít "zabránit hroznému scénáři" a silná předvolební slova přehodnotí. Možná dojde k nějaké parlamentní obstrukci, ale ta se nedá vydržet věčně. Litujeme, ale jediný spolehlivý způsob, jak někomu zabránit v obsazení premiérského postu, je porazit ho ve volbách. A na to, že by Babiš výrazně nevyhrál, to tedy devět dní před hlasováním opravdu nevypadá.

Petr Honzejk
Přeposlat
Diskuse
reklama

Lídr ČSSD Zaorálek připustil, že by Česko mohlo brzy přijmout euro. Společného evropského ministra financí si ale představit nedokáže

Konec boomu hypoték? Poprvé za pět let jich po prázdninách ubylo, přesto může být letošek nadále rekordní

Volební deník Petra Honzejka, díl 17.: Jak Kalousek zavelel k útoku na ODS a piráty a proč se mu to může vymstít

Silný muž Číny a jeho sjezd: Komunistická strana zřejmě postaví Si Ťin­-pchinga vedle Marxe a Mao Ce-tunga

Volič mezi svobodou a jistotou

reklama