reklama

Sen fotbalové Sýrie o postupu na šampionát a konci války

Názory
  • Brutální občanská válka těžce postihla i celý syrský sport včetně tak populární kopané.
  • Přesto národní mužstvo drželo naději na postup na světový šampionát v roce 2018.
  • V jeho týmu vedle sebe dokázali hrát fotbalisté, kteří se postavili na stranu povstalců, i ti, kdo sympatizují s Asadem.
Když jde o fotbal, dokáží i rozhádaní Syřané držet spolu Když jde o fotbal, dokáží i rozhádaní Syřané držet spolu Foto: Reuters

Fotbalová horečka v Sýrii dostoupila vrcholu. Národní mužstvo dokázalo před dnešním druhým, odvetným zápasem play-off s Austrálií v Sydney živit naději na historický postup na Mistrovství světa v kopané 2018. Tým reprezentující válkou rozvrácenou zemi přitom dokázal postoupit z kvalifikační skupiny bez dostatečného finančního zázemí, peněz od FIFA i sponzorů či domácího stadionu, kdy z bezpečnostních důvodů hrál „domácí“ utkání v Malajsii a prakticky před prázdnými tribunami. Není tedy divu, že nejen syrští fanoušci v této souvislosti mluví doslova o pohádkovém příběhu. 

Syrští fotbalisté ale také čelí kritice, že se stali propagandistickými nástroji režimu Bašára Asada a že nejsou ničím jiným než užitečnými hlupáky. Sami hráči však toto nařčení odmítají, resp. o tom nemluví. A hrají. Za Sýrii. A potvrzují to i dvě hlavní syrské hvězdy, Omar as-Sóma a Omar Charbín. První se na začátku konfliktu postavil na stranu povstalců, druhý za Asada. Nakonec se opět sešli v útoku a spolu pak vyřadili bohatý Katar. A když Omar as-Sóma svým gólem v posledním zápase kvalifikační skupiny proti Íránu zajistil historický postup, tak se komentátor státní syrské televize dojetím rozplakal.

A že fotbal dokáže spojit i politické odpůrce, ukazují Syřané žijící v Austrálii. Pět tisíc z nich, tedy více než třetina z tamní syrské diaspory tvořené také uprchlíky, si zakoupilo lístek na dnešní zápas. V samotné Sýrii pak byly v největších městech instalovány velkoplošné obrazovky, u kterých opět fandily tisíce lidí, bez ohledu na odlišnou víru i na pokračující válku.

Brutální konflikt pochopitelně těžce postihl i celý syrský sport včetně tak populární kopané. Vrazi z tzv. Islámského státu uřízli hlavu čtyřem fotbalistům, dalších čtyřicet v uplynulých šesti letech zahynulo, někteří skončili za podporu povstalců ve vězení a asi dvě stě hráčů, mezi nimi i ti nejznámější raději odešli do zahraničí, zejména do Iráku. Některé stadiony pak začaly sloužit k vojenským účelům nebo jako uprchlická centra a utkání se hrála prakticky jen v metropoli Damašku a v Latákíji.

Návrat fotbalistů i fanoušků na začátku letošního roku na stadion v Aleppu, městě, které se stalo symbolem válečného utrpení Syřanů, ale symbolizuje naději. První derby v této metropoli stejnojmenné provincie po pěti letech totiž do ochozů přivedlo obyvatele západního Aleppa kontrolovaného Asadovými jednotkami i východní části města, kterou až do konce roku ovládaly povstalecké skupiny v čele s islamisty. A lidé, unaveni devastující válkou, si už nepřejí nic jiného, než konec konfliktu, který si vyžádal statisíce mrtvých a miliony obyvatel vyhnal z domovů.

Fotbalový příběh nakonec neskončil happy-endem. Sýrie v Sydney prohrála 2:1 v prodloužení a na světovém šampionátu bude chybět. Tažení syrských fotbalistů v kvalifikaci ale mnohým dalo naději. Třeba i podobnou té, že džihádisté budou poraženi, že boje v zemi konečně ustanou a do poničených měst a vesnic se znovu vrátí život. Jejich fotbalové idoly totiž nehráli ani za povstalce, ani za Asada, ale za Sýrii.

Robert Mikoláš
Přeposlat
Diskuse
reklama

Z pražských sídlišť by se mohly stát vyloučené lokality. Vzor pro uzdravování panelových ghett ukazuje Nizozemsko

Šokuje mě, když vidím lidi pracující ve fabrikách za 16 tisíc. Pro mnohé se toho od socialismu moc nezměnilo, říká Zaorálek

Koruna je tam, kde byla před intervencemi. Posilování ale může zarazit úspěch Okamury a komunistů

Vlk z Wall Street míří do Česka. Dravý byznysmen bude v Praze radit podnikatelům, jak dosáhnout větších obratů

Větší rozdíl mezi mzdami mužů a žen je v rámci EU už jen v Estonsku, ukázala nová studie

reklama