reklama

Banky, naslouchejte pudu sebezáchovy

Čtěte více: banka | platba | poplatky | PayPal | rychlost
  • Zajistit, aby se peníze na cestě mezi účty nezdržely dny, ale jen minuty, není zásadní technický problém.
  • Zákazníci o to stojí.
  • Tak proč je český bankovní sektor tak těžkopádný?
Luděk Vainert. Luděk Vainert. Foto: HN - Libor Fojtík

Už jsme si zvykli, že možnost převést peníze s pomocí internetového či mobilního bankovnictví máme v podstatě neustále. I když pravidelné výluky, případně i výpadky, jsou u některých bankovních domů častější, než je člověku milé. Co se ale už dlouho nezměnilo, technickému pokroku snad navzdory, je rychlost, jakou se peníze dostanou k cíli.

Banky zrychlí bezhotovostní převody peněz

Zákon specifikuje, že platba má být provedena do druhého dne. V některých případech, když se okolnosti jako čas podání a kombinace zainteresovaných bank dobře sejdou, uvidí protistrana peníze ještě ten den. Ale spolehnout se na to nedá. K tomu je potřeba speciální expresní příkaz a ten je docela drahý. A stále nejde o okamžitou platbu, garantované je jen, že peníze přistanou na účtu do konce obchodního dne. I proto mají firmy, třeba e-shopy, často účty u většího počtu bank. Když si klient vybere ten, který je veden u "jeho" banky, dostane obchodník peníze obratem a může objednávku odbavit během pár minut, místo aby musel čekat den, ale někdy klidně i tři. Čas jsou v tomto případě jednoznačně peníze.

Trend ale jednoznačně směřuje k tomu, aby se podobně komfortně choval celý bankovní systém. Už jen fakt, že by okamžitý převod uvítala polovina zákazníků, jak ukázal průzkum, by měl banky popohnat k větší aktivitě. Jinak si více a více jejich klientů vyzkouší služby, které takové platby umožňují už dnes, a mohou třeba dojít k názoru, že banky zas tak nutně nepotřebují. Služby jako PayPal jsou sice o dost dražší, ale rozvoj sektoru fintech je tak rychlý, že to u nových hráčů už nemusí platit.

Banky přitom nemají co ztratit. "Instantní platby" si z počátku určitě nechají zaplatit, a i kdyby se pod tlakem konkurence nakonec staly základní službou, kterou zákazník dostane "zdarma", o velké částky na poplatcích nepřijdou. To spíš o některé větší platby přijdou karetní společnosti, ale poté co se české banky zbavily podílu ve Visa Europe, to v jejich úvahách nehraje roli.

Kromě doladění obchodního modelu tedy už zbývá "jen" zajistit technickou stránku věci. A to může být v mnoha bankách větší problém, než se zdá. Ne všude je infrastruktura na výši a to je asi i důvod, proč je zavádění okamžitých plateb tak pomalé a proč bankovní asociace o termínu zavedení mluví neochotně a neurčitě. Takže nakonec se českých instantních plateb dočkáme v době, kdy se bude spouštět systém TIPS, který ale za haléřové poplatky obslouží celou eurozónu. Další drobnou nevýhodu spojenou s vlastní měnou budeme mít hezky na očích.

Luděk Vainert
Přeposlat
Diskuse
reklama
comments powered by Disqus

Bude po volbách někdo spolupracovat s Okamurou? Místopředseda hnutí ANO Brabec to nevylučuje

O2 se může dál jmenovat O2. Firma kontrolovaná PPF zaplatí španělské Telefónice za užívání obchodní známky téměř miliardu korun

Rusko vyhostí část amerických diplomatů a zavře jejich rekreační objekty. Reaguje na návrh nových sankcí

Sociální sítě Miloše Čermáka: Návod na použití vlastního života neexistuje. Ale někteří lidé ho mají

Češi za loňský rok prosázeli rekordních 196 miliard korun, nejvíce peněz skončilo v automatech

reklama